Poematy. Wybór

8324200436
Ludwik Kamiński
poezja angielska klasycyzm poematy

Okładka książki Listy Heloizy i Abelarda Claude-Joseph Dorat, Alexander Pope
Listy Heloizy ... Claude-Joseph Dorat...
Okładka książki Obraz literatury powszechnej w streszczeniach i przykładach. Tom II. Czasy nowożytne Vittorio Alfieri, Castro Alves, Hans Christian Andersen, Ludovico Ariosto, Anton Aškerc, Théodore de Banville, Charles Baudelaire, Pierre Augustin Caron de Beaumarchais, Andrés Bello, Nicolas Boileau, Michał Anioł Buonarroti, Robert Burns, George Gordon Byron, Pedro Calderón de la Barca, Tommaso Campanella, Giosuè Carducci, Miguel de Cervantes y Saavedra, François-René Chateaubriand, Piotr Chmielowski, Athanasios Christopoulos, Francois Coppee, Pierre Corneille, Pietro Cossa, Gonçalves Crespo, Niccolò Delvinotti, Ugo Foscolo, Almeida Garrett, Théophile Gautier, Giuseppe Giusti, Johann Wolfgang von Goethe, Mikołaj Gogol, Edward Grabowski, Àngel Guimerà, Juan María Gutiérrez, Edmond Haraucourt, Heinrich Heine, Alexandre Herculano, Johann Gottfried Herder, José-María de Heredia, Georg Herwegh, Victor Hugo, Ján Kollár, Iwan Kryłow, Giacomo Leopardi, Gotthold Ephraim Lessing, Henry Wadsworth Longfellow, Abigaíl Lozano, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Alessandro Manzoni, Giambattista Marino, Pietro Metastasio, Frédéric Mistral, Bartolomé Mitre, Molier, Agustín Moreto y Cavana, Jan Neruda, Gaspar Núñez de Arce, Giuseppe Parini, João Penha, Sándor Petőfi, Edgar Allan Poe, Alexander Pope, Giovanni Prati, Sully Prudhomme, Luigi Pulci, Francesco Redi, Alexandros Rizos-Rangavis, Pierre de Ronsard, Jean Jacques Rousseau, Friedrich Schiller, Walter Scott, Joaquim Serra, William Shakespeare, Percy Bysshe Shelley, Philip Sidney, Charles Algernon Swinburne, Taras Szewczenko, Torquato Tasso, Alessandro Tassoni, Esaias Tegnér, Alfred Tennyson, Jacint Verdaguer, Paul Verlaine, Voltaire, William Wordsworth, Thomas Wyatt, Bernardino Zendrini, José Zorrilla, Vincenzo da Filicaja, Casimiro de Abreu, Luís de Camões, Ramón de Campoamor, Cristóbal de Castillejo, Luis de Eguílaz, José de Espronceda, Tomás de Iriarte y Oropesa, Alfred de Musset, Lope de Rueda, Francisco de Sá de Miranda, Lope de Vega, Alfred de Vigny, Garcilaso de la Vega, praca zbiorowa
Obraz literatu... Vittorio Alfieri, C...

Kojarzyłem nazwisko autora, więc nie wahałem się, gdy spostrzegłem tę książkę na jakimś straganie w nadmorskiej miejscowości. Zwłaszcza, że zawrotna cena 1zł (słownie jeden złoty) była w moim zasięgu.

Przez "Wiersz o krytyce" nie przebrnąłem, ale im dalej tym ciekawiej.

"Pukiel porwany" jest naprawdę interesującym utworem. Czytając, czułem dość duży podziw dla elokwencji i finezji autora, a momentami na moich ustach pojawiał się szczery uśmiech.

"Wiersz o człowieku" był niełatwy w odbiorze, ale myślę że jest w nim pewna esencja tego co najważniejsze w poezji Alexandra Pope. Często przedstawia się go jako wielkiego aforystę i to widać w tym utworze. Wypełniony po brzegi złotymi myślami, które celnie (ale finezyjnie) wykładają nam filozoficzne poglądy autora.

Warto było poświęcić jedną złotówkę i jeden dzień życia na zapoznanie się z tym poetą.

Przez "Wiersz o krytyce" nie przebrnąłem, ale im dalej tym ciekawiej.

• 019.01 Literatura Powszechna Epoki Oświecenia - Anglia

Dodaj cytat z książki Poematy. Wybór