The sword song

Okładka książki The sword song Bernard Cornwell
Okładka książki The sword song
Bernard Cornwell Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Wojny Wikingów (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Wojny Wikingów (tom 4)
HarperCollins
2008-01-22
2008-01-22

„Pieśń miecza” to czwarty tom o walecznych wikingach Bernarda Cornwella i jak dotąd oceniam go najniżej spośród wszystkich. Dlaczego? Niby wszystko jest na swoim miejscu- są intrygi, polityczne rozgrywki, krwawe potyczki, jest namiętność i przygoda, ale zabrakło mi tutaj jakiejś iskry, która rozpaliłaby tą historię i uczyniła powieść fascynującą. Być może Autor popadł już w niebezpieczną rutynę i zaczyna powielać samego siebie, nie wiem. Faktem jest jednak, że brakuje tu świeżych pomysłów i ciekawych rozwiązań fabularnych. Większość książki to walka, która nie przeczę jest opisana sprawnie, ale bez większych zaskoczeń czy zwrotów akcji. Więc tych elementów mi tutaj zabrakło, choć książka prezentuje przyzwoity i dobry poziom, poniżej którego pan Cornwell nie schodzi. Niestety jest trochę nużąco i wydaje mi się, że dało się wycisnąć więcej z tej historii. Czy będę dalej czytał tą serię? Raczej tak, z tym, że jeśli w dalszym ciągu będę znużony to ją sobie po prostu odpuszczę. A na razie jestem umiarkowanie zadowolony. Sześć gwiazdek (dobra).

Kolejna przygoda Uthreda.
Zajęcie Londynu.
Przemoc domowa (fizyczna) wobec żony kuzyna Uthreda, przez kuzyna Uthreda.
Szybko się czyta.
7/10

Kolejna przygoda Uthreda.
Zajęcie Londynu.
Przemoc domowa (fizyczna) wobec żony kuzyna Uthreda, przez kuzyna Uthreda.
Szybko się czyta.
7/10

Super

Super

W czwartym tomie "Wojen Wikingów" Uhtredowi zostaje powierzona misja odbicia Londynu z rąk najeźdźców z północy. Dla naszego bohatera nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego uzbrojony w swoje dwa miecze i przy pomocy wiernych towarzyszy śmiało przystępuje do wykonania misji.
Czytelnicy zaznajomieni z poprzednimi częściami cyklu nie zawiodą się i tym razem. Cornwell po raz kolejny stworzył wciągającą opowieść, w której przygoda goni przygodę, a opisy starć, pomiędzy Wikingami a Sasami, są tutaj przysłowiową wisienką na torcie. Świetnie bawiłem się czytając tą część i chętnie sięgnę po kolejne. Polecam.

Czytelnicy którzy lubią powieść historyczną nie będą zawiedzeni, bardzo dobrze napisany kolejny z tomów, gorąco polecam, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w roku 2023.

Czwarta część przygód Uhtreda z Brandemburga jakoś mnie nie porwała, a porównując do poprzednich stwierdzam, że jest trochę nudna. Początek jest niezły, umarli wstają z grobu, a nasz bohater ma niemałe rozterki moralne. Ciekawe jest jeszcze zdobycie Londynu, ale później już zupełnie nie porywa. Brakuje również swego rodzaju twista na koniec, który zachęciłby do szybkiego sięgnięcia po kolejny tom.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Pieśń miecza bardziej mi się podobała niż poprzedni tom. Było więcej zwrotów akcji może dlatego że odbiegała znacznie od prawdziwych wydarzeń.

Pieśń miecza to kolejny, bardzo dobry rozdział w historii Uhtreda. Bohater ani na chwilę nie może odłożyć miecza na bok, bowiem ciągle czekają na niego nowi wrogowie, których musi pokonać. Widmo zbrojnych najazdów wikingów zdaje się nigdy nie kończyć, a do wybrzeży Anglii wciąż przybijają nowe smocze łodzie z wojownikami żądnymi łupów i krwi... Co więcej, tym razem Uhtred zostanie wystawiony na ogromną próbę, kiedy wikingowie zaproponują mu tron Mercji i tym samym uwolnienie się od Alfreda. Znając dobrze głównego bohatera łatwo się domyślić, jak zakończy się ta historia i jaką decyzję podejmie Uhtred. Niemniej jednak bohater ma chwilę zwątpienia, ale ostatecznie jego honor i zasady zwyciężają tę próbę.

Co ciekawe, jest to książka w dużej mierze będąca fikcją literacką, a nie opisującą rzeczywiste wydarzenia, o czym dowiadujemy się z posłowia autora. Nie jest to w mojej ocenie żadna wada, ponieważ w trakcie lektury wszystko układa się w spójną i logiczną całość. Całość bazuje oczywiście na historycznych wydarzeniach, ale na temat wielu z nich nie ma zbyt wielu pewnych informacji. Domyślam się, że gdyby autor trzymał się znanych faktów, to książka nie byłaby tak interesująca lub Cornwell i tak musiałby wymyślić jak mógł wyglądać przebieg niektórych wydarzeń.

Pieśń miecza przedstawia dalsze losy Uhtreda, który znów musi walczyć z wikingami, brać udział w oblężeniu i wykazywać się kunsztem wojennym, aby przeżyć. Bernard Cornwell jak zwykle nie zawodzi.

Jeszcze jedna odsłona historii Anglii. Wartka akcja. Obok zajmującej historii głównego bohatera poznajemy prawdziwą historię Europy z X wieku. Chyba warto...

• Historyczne
  • Powieść historyczna