Snajper. Opowieść komandosa. SEAL Team Six

Znak
2012-01-01
2012-01-01
Michał Romanek, Łukasz Müller
siły specjalne terroryzm tajne operacje komandosi

Okładka książki Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six Stephen Templin, Howard E. Wasdin
Snajper. Opowi... Stephen Templin, Ho...

Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...
Okładka książki Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Mosad. Najważn... Michael Bar-Zohar, ...
Okładka książki Battlefield 3: Rosjanin Peter Grimsdale, Andy McNab
Battlefield 3:... Peter Grimsdale, An...

Nie siegam często po książki o takiej tematyce, ale nie zawiodłam się. To był dobrze spędzony czas i ciekawa lektura, nawet dla wojskowego laika.

Str 422
Szału nie ma. Liczyłem na książkę pełną emocji i ekstremalnych wydarzeń. Rozumiem, że nie wszystko można ujawniać, jednak mały niedosyt pozostał.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników LC

Str 422
Pozdrawiam wszystkich użytkowników LC

Zabicie najbardziej znanego terrorysty świata Osamy Bin Ladena przez amerykańskich żołnierzy obiegło niedawno triumfalnie świat medialną falą, a wraz z nią nazwa ich jednostki, którą usłyszałam po raz pierwszy – SEAL Team Six. Miałam prawo nie wiedzieć, bo to elita wśród elit amerykańskich jednostek wojskowych szybkiego reagowania do zadań specjalnych posługująca się niekonwencjonalnymi metodami w operacjach przeprowadzanych "na morzu (SEa),w powietrzu (Air) i na lądzie (Land) – w skrócie SEAL", której powierzone misje snajperskie pozostają tajne "dla ogółu społeczeństwa, dla rodzin snajperów, a nawet dla innych SEAL-sów". O stopniu tajności jednostki Team Six w strukturach wojskowych SEAL niech świadczy fakt, że bohater wspomnień tej książki dowiedział się o jej istnieniu dopiero w momencie przynależności do SEAL-sów. To dlatego też nie zdawałam sobie sprawy, że niedawno oglądany przeze mnie świetny film "Helikopter w ogniu" w reżyserii Ridleya Scotta, będący ekranizacją akcji próby pojmania Aidida w somalijskim Mogadiszu, był militarną opowieścią również o SEAL-sach. Nie przypuszczałam wtedy, że będę mogła o tej trzymającej w napięciu akcji usłyszeć bezpośrednio, w szczegółowej i dramatycznej relacji dzień po dniu, od uczestnika tych wydarzeń – Howarda Wasdina. Autora tej książki i jednocześnie jednego z najlepszych snajperów SEAL Team Six, napisanej piórem Stephena Templina, który „wojskowym” językiem, suchym, konkretnym, faktograficznym, w opisach misji pozbawionym emocji, bez wnikania w szczegóły niemające wpływu na przebieg wydarzeń, bez ubarwień, bez zbędnych ozdobników językowych, niczym karabin maszynowy wyrzucający krótkie zdania opisujące sceny akcji przyjemnie podnoszące mi adrenalinę, opowiedział, kim są tajemniczy SEAL-si, jaką drogę musiał pokonać, by stać się operatorem jednostki elitarnej, jak pogodził pracę w niej ze światopoglądem człowieka wierzącego, dlaczego jego małżeństwo nie wytrzymało konkurencji z wykonywanym przez siebie zawodem i dlaczego wymuszony powrót do cywila (trzykrotny postrzał w nogi) doprowadził go do depresji.
Nie ukrywam, że snajper zawsze kojarzył mi się z zaprogramowaną maszyną do zabijania i wykonywania z góry wydanych rozkazów, bez możliwości ich osobistych, subiektywnych osądów. Autor miał świadomość, że takich ludzi jak ja, jest większość, a książka stanowi okazję do obalenia mitu o ślepym instynkcie zabijania i do pokazania osobowości snajpera szkolonego według zasady – najbardziej udana akcja to ta zakończona sukcesem i brakiem trupów. I żeby nie być gołosłownym, dokładnie opisuje długoletni system morderczych, skrajnie wyczerpujących (to nie jest określenie na wyrost) szkoleń, podczas których niejeden kandydat tracił zdrowie, a nawet życie, kierujących się zasadą – im więcej potu na treningach, tym mniej krwi w boju, działających jak ostre, bezwzględne, bezduszne sito w myśl kolejnej zasady – "Orłów przeszkalamy, resztę wypieprzamy".
Autor w momencie zakwalifikowania się do SEAL-sów miał 30 lat!
Był wśród najlepszych, dla których team był rodziną, misje pasją, wojsko powołaniem, ostracyzm ze strony kolegów z grupy karą gorszą niż ból fizyczny, a życie wartością bez oporu oddawaną za powierzoną sprawę i ojczyznę. Ukochaną Amerykę i jego przywódcę, który niestety potrafił być nielojalny i zawieść zaufanie w imię poprawności politycznej lub populizmu wyborczego, dla którego "popularność polityczna jest ważniejsza niż życie Amerykanów". To ostre oskarżenie z ust SEAL-sa pod adresem polityki prowadzonej przez Bila Clintona, ale to także jeden z mniej przyjemnych aspektów pracy operatora, z którym musiał się pogodzić. Jak i z tym że media nieraz krzywdząco oskarżały ich o morderstwa, opierając się na błędnych przesłankach i niedostatecznej wiedzy wojskowej. A także pogodzenie się z faktem, że w większości wypadków ich oddanie, poświęcenie i patriotyzm nadal będą pozostawać w ukryciu. Może dlatego miejscami tę opowieść odbierałam jako mniej lub bardziej dyskretne dowartościowywanie się w moich oczach, mocno widoczne zwłaszcza w bezpośrednich zdaniach – "Możecie nam przez cały rok codziennie stawiać piwo, frajerzy. Zobaczcie, czym zajmowali się prawdziwi mężczyźni, kiedy wy zostaliście w domu robić prawko". Nooo, męska część czytelników może czuć się lekko poirytowana takimi uwagami, ale ja, słaba płeć, jestem do tego przyzwyczajona i nie widziałam w tym nic z pychy. Po pierwsze mężczyźni tak mają, a po drugie TACY MĘŻCZYŹNI mają za sobą czyny, w pełni i jak najbardziej słusznie dające im prawo do takiego zachowania. Dla mnie to był krystaliczny testosteron wyciśnięty z krwią, potem i łzami z męskiego ciała i umysłu. W przeciwieństwie do wymyślonych superbohaterów z filmów akcji czy sensacyjnych powieści realnie istniejących. I tylko żal, że tak rzadko mam okazję być w umysłach takich ludzi, mogąc poznać tajniki i obszary ich działania, z ich komentarzami i mając jednocześnie świadomość, że autor ujawnił niewielki procent posiadanej wiedzy. Tyle jak dalece zgodził się Departament Obrony USA. To widać nawet po publikowanych w książce fotografiach, na których twarze większości osób są zasłonięte czarnym kwadratem i niewielkiej ilości, ograniczonej do najbardziej znanych opinii publicznej, opisów akcji. Resztę chowa mrok tajemnicy. Tak ma być i niech tak zostanie. Dla skuteczności działań jednostek elitarnych i bezpieczeństwa wielu ludzi.
Najlepsza książka-afrodyzjak w moim czytelniczym życiu.
naostrzuksiazki.pl

Jedna z lepszych pozycji typu "wspomnienia komandosa". Nigdy z filmów nie dowiesz się o oddziałach specjalnych tyle, ile z pisemnych wspomnień operatorów.

Pozycja pozwala poznać wojskowy świat od środka. Fajnie napisana, nie jest nudna.

Do tej pozycji zabierałem się już od bardzo dawna. Może to nawet delikatne niedopowiedzenie, gdyż książeczka ta leży u mnie na półce już od wielu lat.
Książka ukazuje losy amerykańskiego snajpera Wasdin'a. Jego lata młodzieńcze, relacje z rodziną, małżeństwo oraz lata służby w armii, której zwieńczeniem było miejsce w elitarnej jednostce Seal Team Six.
Bardzo realistycznie ukazane treningi w poszczególnych jednostkach oraz misje, w których autor brał udział. Książkę czyta się szybko. Warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli ktoś interesuje się wojskowością.
Polecam!

Bardzo...

Świetna książka! Szczegółowa i realistyczna. Co więcej powiedzieć? Najlepiej przeczytać i samemu się przekonać. Polecam gorąco, szczególnie osobom, które są zainteresowane tematem.

Ciekawie napisana historia salsa, widziana jego oczami. Odsłania On w niej kulisy spektakularnych akcji, które możemy pamiętać z doniesień medialnych. Bohater opowiada również o swoim nie łatwym dzieciństwie, które go ukształtowała. I pozwoliło wejść na szyt drabinki w tej wyjątkowo trudnej profesji. Książka ta przypomina że niektóre zawody, na odpowiednim poziomie ważności zadania, przewartosciowuja życie tych ludzi w niewyobrażalnym stopniu.

Pierwsza moja książka o współczesnej Militari. Pozycja szczegółowo ukazująca świat komandosów, napisana prosto i przyjemnie.

Rzetelnie opisana historia szkolenia i pobytu na misji w Iraku komandosa elitarnej jednostki Seal.I jeszcze to wszystko pogodzić z życiem rodzinnym.Wzruszająca i jakże prawdziwa historia,zwłaszcza kiedy samemu odbyło się misje wojskowe w Iraku,Bośni i Kosowie

• Literatura faktu
  • Wojenne