Basia. Wielka księga przygód

Okładka książki Basia. Wielka księga przygód Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia. Wielka księga przygód
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Basia Ekranizacje: Basia. Jestem w sam raz (2024) Seria: Wielka księga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Basia
Wielka księga
Egmont Polska
2014-05-19
2014-05-19
Ekranizacje:
Basia. Jestem w sam raz (2024)
opowiadania

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Kolejna książeczka o Basi, którą przeczytałem z córką. I kolejna rewelacyjna. Mała śmiała się w głos, dopytywała, przeżywała przygody razem z Basią. Oboje znajdowaliśmy wiele analogii do naszego życia (z wiecznie zajętą Mamą nauczycielką na czele).
Książka w podsumowaniu ma napisane, że jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Wydaje mi się, że to bardziej dla skrzatów +5. Dla mojej sześciolatki jest idealna.

To było bardzo przyjemna. Przygody Basi są miłe, bywają zabawne i pouczające. Świetnie się bawiłam tak samo jak moje dziecko, któremu to czytałam. Jutro zaczynamy kolejna część bo był płacz, że to koniec książeczki 😬

Bomba. Kilka ksiąg w jednej księdze.

Bomba. Kilka ksiąg w jednej księdze.

Uwielbiamy z córką Basię i jej przyjaciół. Śmiejemy się, płaczemy i przeżywamy wszystko razem z główną bohaterką. Według mnie to mądre historie, które poruszają ważne dla dzieci sprawy. Od Nas 10 gwiazdek. Pożeramy po kolei wszystkie części i czekamy na więcej!

2095
2033

Książka „Basia. Wielka księga przygód” Marianny Oklejak, Zofii Staneckiej zabiera małego czytelnika w świat Basi i jej rodziny.
To ciekawy zbiór 7 opowiadań o życiu i problemach rodziny. Bliskie spotkanie z bohaterką dla przedszkolaków to świat znany i lubiany (taniec, zoo i wiele innych).
Z przyjemnością przeczytamy inne przygody Basi.

Z przyjemnością przeczytamy inne przygody Basi.

Książka ciekawa, w przystępny sposób napisana i porusza ważne kwestie z punktu widzenia 5 latka. Napewno do niej jeszcze wrócimy, by mój synek więcej zrozumiał.
Niemniej jednak polecam dzieciom w podobnym wieku do tytułowej Basi.

Niemniej jednak polecam dzieciom w podobnym wieku do tytułowej Basi.

Przygody Basi nie są u mnie numerem jeden, ale muszę przyznać, że czyta się je całkiem przyjemnie. Podoba mi się, że przedstawiona w nich rodzina nie jest doskonała. Zdarzają się konflikty, czasem brak organizacji, często dochodzi do kłótni, jest więc jak w życiu i za to cenię sobie te książki.

Rzadko recenzuję książki dziecięce. Na ogół są zbyt krótkie, aby zaliczyć je do tzw. „dorosłej” literatury, ta jednak objętością im dorównuje. Córce się podoba, co do mnie zaś, mam wrażenie, że to książka napisana na podstawie wyobrażeń o zachowaniu i słownictwie pięciolatki. W moim odczuciu jest mało wiarygodna i przez to brzmi sztucznie. Nawet jeśli wybrane problemy są realne, na przykład pojawienie się na świecie małego braciszka lub powrót Mamy do pracy po urlopie macierzyńskim, miejscami książka trąci zbytnim dydaktyzmem, miejscami zaś wydaje się trochę oderwana od rzeczywistości.

Www.drobnymmaczkiem.com - zapraszam na mojego bloga o książkach dla dzieci

Poznajcie Basię. Basia ma 5 lat. Mieszka z mamą, tatą, starszym bratem Jankiem i młodszym Frankiem. Basia kocha paski, żelki, zwierzęta, taniec i swojego Miśka Zdziśka. Po drodze udało jej się też rozkochać w sobie moje dzieci. Podbiła ich serca swoją naturalnością, bezpretensjonalnością, łobuzowaniem, poczuciem humoru i pomysłowością. Kiedy Basia się wścieka, robi to jak rasowy przedszkolak – krzyczy, tupie nogą, obraża się, a nawet zdarza jej się użyć (ku uciesze moich dzieci) brzydkich słów. Basia szczęśliwa to gejzer energii, kopalnia pomysłów i niewyczerpane źródło pytań. Smutna Basia płacze i tuli się do mamy. Tej dziewczynki po prostu nie da się nie lubić.

Ja Basię doceniam też za to, że urodziła się w Polsce, dzięki temu świat Basi, jak i sama bohaterka, stają się nam jeszcze bliżsi. W polskich realiach czujemy się bardziej jak u siebie – podobne podwórka, place zabaw, przedszkola, sklepy…i książki! To w Basi lubię najbardziej – wypatrywanie pozornie mało istotne szczegółów, które akurat dla mnie mają duże znaczenie, jak na przykład tytuły czy autorzy książek w biblioteczce rodziców Basi: Homer, Platon, Stendhal czy „Potop”. Od razu mam wrażenie, że znam ich trochę lepiej. Przygody Basi to nic innego jak opis świata pięciolatka z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Są tematy poważne jak odrzucenie przez rówieśników, poczucie inności, zazdrość z powodu pojawienia się nowego rodzeństwa czy kłótnia rodziców, ale też całkiem przyjemne, kiedy spacerujemy z Basią i jej tatą po zoo, idziemy na pierwszą lekcję tańca, albo próbujemy ogarnąć bałagan w mieszkaniu.

A kto te wszystkie smaczki wymyślił? Za sukcesem książki stoją dwie Panie: Zofię Stanecka (tekst) i Marianna Oklejak (ilustracje). Można śmiało powiedzieć, że to dwa najważniejsze filary Basi, bo tekst i ilustracje w przypadku tej książki odgrywają równorzędną rolę. Przygody Basi są napisane dowcipnie i mądrze, zarówno z myślą o dzieciach jak i rodzicach. Świat Basi poznajemy z perspektywy pięciolatka, ale nas – rodziców, może ta perspektywa wiele nauczyć i otworzyć oczy na pozornie błahe problemy dzieci. Tekst dopełniają ilustracje przywołujące na myśl rysunki dzieci robione kredkami i flamastrami. Czasem kipią od kolorów, czasem są tylko szkicem i czymś umownym. Ta technika w stu procentach przemawia do dzieci. Daje lekkość, naturalność i humor. Wyłuskuje szczegół, albo zachwyca intensywnością barw. Są nieprzewidywalne jak pięcioletnie dziecko.

Na koniec niestety muszę napisać o jednej kwestii, która w książce wyjątkowo mnie irytuje, a właściwie osobie: Tacie Basi. Tato Basi jest lekarzem (co wielokrotnie jest podkreślane) i bardzo często widzimy go jak wraca z pracy i zmęczony zalega na kanapie. W ciągu dnia często jest zniechęcony, wiecznie narzekający i nieporadny. Ciężko go zmotywować do zabawy, spaceru czy pracy domowej. Jest to dla mnie dość szokujące, bo mam inne doświadczenie jeśli chodzi o funkcjonowanie ojca w rodzinie, tak więc tato Basi momentami szalenie mi działa na nerwy. Wszystko by było OK (kogo nie męczy praca? kto nie jest zmęczony?),gdyby nie to, że za tatę całą „brudną robotę” odwala Mama – z zawodu nauczycielka, która jest przedstawiona w książce jako silna i zaradna kobieta. To też jeszcze bym mogła znieść. Jednak czara goryczy przelała się z rozdziałem „Basia i Mama w pracy”, kiedy to Mama Basi ma za zadanie napisanie podręcznika do szkoły podstawowej (bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie) i na parę tygodni zaszywa się przed komputerem w pokoju. Ojciec Basi nie jest w stanie tego znieść. Przywołam tu może cytat: „…chodzisz po domu w dresie, nie słyszysz co się do ciebie mówi. Czy ja naprawdę oczekuję zbyt wiele?! Czy ciepłe przyjęcie przez miłą żonę w posprzątanym domu to za dużo?!”. „No wiesz (…) to chyba zrozumiałe, że wołałbym oglądać moją ładną żonę w czymś innym niż wyciągnięty dres”. A ja napiszę: Serio?!

Podsumowując: Basię lubimy. Basię polecamy!

Www.drobnymmaczkiem.com - zapraszam na mojego bloga o książkach dla dzieci

Dla dzieci 5+