Wielki Gatsby

2002-01-01
Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
literatura amerykańska lata dwudzieste
Inne

Klasyka! Choć po obejrzeniu filmu nie sposób wyprzeć w wyobraźni jego kadrów to jest to z pewnością historia warta przeczytania. Miłość, pieniądze, samotność, uporczywe podążanie za przyszłością, jaką sobie wymarzyliśmy.

Przeczytane ponownie po latach, z równie wielką przyjemnością.

Przeczytane ponownie po latach, z równie wielką przyjemnością.

Portret ludzi bogatych.
Świetnie napisana, ale porywająca nie była.

Portret ludzi bogatych.
Świetnie napisana, ale porywająca nie była.

Książka zdecydowanie ma swój urok oraz w świetny sposób przedstawia obraz tamtejszych czasów. Mimo tego, nie wywarła ona na mnie zbyt dużego wrażenia i mimo małej objętości - nie sprawiła, żebym nie mogła się od niej oderwać.
Jednakże uważam, że warto ją przeczytać.

Jednakże uważam, że warto ją przeczytać.

Chyba po raz pierwszy w literaturze ukazany tutaj został jakże dziś powszechny schemat, gdzie zaproszony za darmo na jakiś event człowiek jest produktem (tutaj cotygodniowa wielka impreza w domu Gatsbyego, podczas której werbowano osoby do biznesu przemytniczo-dystrybucyjnego w czasach prohibicji). Gość (produkt) miło rozmawiał sobie z gospodarzem Gatsbym, aby następnego dnia w jego towarzystwie udać się na rozmowę z panem Wolfscheimem – literackim odzwierciedleniem niejakiego Arnolda Rothsteina – szefa żydowskiej mafii w Nowym Jorku.
A ponadto oczywiście świetna powieść obrazująca szalone lata dwudzieste, epokę upadku obyczajów po zakończeniu pierwszej wojny światowej… miłość do Daisy i tak dalej:)

Wielki Gatsby to sztandardowa powieść Fitzgeralda.Powieść Fitzgeralda opowiada historię tytułowego Gatsbye'go który w dość krótkim czasie osiąga ogromną fortunę i sukces finansowy.Tymczasem marzeniem Gatsby'ego jest zdobycie kobiety którą kocha.Sama powieść opowiada o środowisku Nowego Jorku po I wojnie światowej.Gdzie odbywało się wiele bankietów,z wieloma znanymi i wpływowymi osobami.Sama powieść jest godna przeczytana gdyż należy do klasyki literatury amerykańskiej.

Nie była to książka dla mnie. Rozumiem czemu zawdzięcza swój status ale przez większość czasu czułem się poirytowany. Na pewno nie pomagał fakt, że tak krótka książka składa się spokojnie w 1/3 z opisów

"Wielki Gatsby" to krótki wycinek historii życia tytułowego pana Gatsbego. Obrzydliwie bogaty, często wydaje huczne przyjęcia. Mówią o nim wszyscy, ale nikt go naprawdę nie zna. Pojawił się nagle, nie wiadomo skąd. Co się za tym kryje? W jakim celu to wszystko?

Książka krótka, ale treściwa. Mówi o wielu rzeczach. O tym, że nie da się cofnąć czasu, o pozerstwie, o podziałach społecznych i o tym co okazuje się w życiu naprawdę ważne... Morałów da się wyciągnąć wiele, ale żaden nie był dla mnie przełomowy, ani szczególnie istotny.

Na pewno utwór świetne obrazuje tamten czas i miejsce. Lata 20 ubiegłego wieku w Ameryce. Autor stosuje całe mnóstwo odniesień kulturowych, sprytnie wplecionych w treść, które pozostają dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Co za szczęście, że tłumacz zrobił przypisy...

Z książką zapoznałam się, bo wydawało mi się, że tego klasyka po prostu trzeba znać. Niestety, zmęczył mnie strasznie.

Bardzo dobrze napisana książka, jednak historia sama w sobie nie jest w żaden sposób oryginalna czy porywająca. Ot, historia jakich wiele. Może na te czasy, w których powstawała, było to rzeczywiście coś wyjątkowego, ale współcześnie powstaje dużo lepszych. Ekranizacja z Leonardo DiCaprio zdecydowanie lepsza od książkowego pierwowzoru.

Absolutnie ponadczasowa oraz niesamowita książka, zresztą moja ulubiona. W pewnych momentach aż nie chce się wierzyć że pisał ją mężczyzna. Historia bardzo nieprzewidywalna, oraz ciekawa. Książka idealnej długości. Polecam