Komórka

2014-05-24
2014-05-24
Aleksandra Górska
Komórka Cook thriller thriller medyczny

„Komórka” to thriller medyczny z sympatycznym idealistą, doktorem Wilsonem w roli głównej. Powieść porusza aktualne na całym świecie problemy ze służbą zdrowia. Wprowadza też coś nowego - aplikację zastępującą lekarza pierwszego kontaktu. Sporo zwrotów akcji, amatorskie śledztwo, emocje i wątpliwości targające bohaterem są wciągające na tyle, że książkę czyta się szybko, z zaciekawieniem. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Robina Cooka. Udane.

Trochę długo się rozkręca ale warto poczekać.

Trochę długo się rozkręca ale warto poczekać.

Komórka to książka, która jest kolejną pozycją Robin Cooka wciągająca, niesamowita i przyjemna.
Książka o aplikacji medycznej, przez którą można eliminować zabijać ludzi którzy są problemem dla niektórych branż.

Zdecydowałem się na przeczytanie Cyklu "Pia Grazdani" - thrillera medycznego. Kiedyś, przed laty okolo roku 2013,
kiedy korzystałem jeszcze z Biblioteki - czytałem "NANO" (drugi tom cyklu) i byla to wtedy dla mnie fantastyka medyczno - naukowa. Teraz, w dobie pandemii cały cykl nabiera innego wymiaru i staje się realny, rzeczywisty. To się dzieje obecnie na naszych oczach. Gdybym spytał kogoś w 2014 roku, czy możliwe jest przesłanie recepty e-mailem - to co wówczas byś odpowiedział(a)??? Aplikacja na COVID też jest możliwa na smartfonie... Czytając te powieści cały czas odnosiłem treść do obecnej sytuacji w naszym Kraju na rynku medycznym. A pewnie jeszcze i tak niewiele wiem...

Jak zawsze świetnie się czyta, tematyka na czasie aplikacja na smartfona zastępująca lekarza. Może watek mroczny jest przewidywalny - cięcie kosztów, ale jak zawsze dobrze napisane i autor porusza aktualne bolączki opieki medycznej. Może finał po raz kolejny u Cooka nie jest zbyt optymistyczny. :(

Intwresujące spojrzenie na nowpczesną medycynę

Intwresujące spojrzenie na nowpczesną medycynę

Robin Cook od zawsze mnie intrygował. W swoich książkach porusza aktualne, w danym okresie czasu, tematy z dziedziny medycyny. Prawie zawsze jest to bezduszność systemu i dążenie do zysku, bez względu na dobro pacjenta. Jest to problem uniwersalny i nie dotyczy tylko USA.
Plusy:
- ciekawa fabuła, wykorzystanie technologii komórkowej i sztucznej inteligencji w leczeniu;
- dobrze wykreowana postać głównego bohatera Georga Wilsona;
- aplikacja iDoc na zwykły smartfon ma stać się osobistym lekarzem pierwszego kontaktu;
- czy tradycyjnego lekarza da się zastąpić bezduszną maszyną, a gdzie są bezpośrednie relacje międzyludzkie;
- kolejna spora dawka wiedzy z zakresu medycyny;
- pokazanie minusów polegania tylko na telefonie (aplikacji),a co gdy ulegnie awarii, uszkodzeniu, rozładuje się, nie mamy go pod ręką;
- co się stanie gdy system sam albo z „niewielką” pomocą innych zacznie podejmować decyzje kogo warto dalej leczyć;
- pokazanie problemu ograniczania wydatków na pacjentów cierpiących na nieuleczalne choroby i ogromu zysków jakie osiągają firmy ubezpieczeniowe.
Minusy:
- trochę mało zwrotów akcji, dynamiki, napięcia;
- zbyt wczesne rozwiązanie zagadki.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
-...

Dawno nie czytałam Cooka. Kojarzyłam go ze świetną akcją i ciekawymi wątkami, ale ta książka mnie rozczarowała. Dużo tła, akcja dość powoli się rozkręca. Mało medycznych smaczków. Dla mnie dość przeciętna pozycja, chociaż szybko się czytało.

Kolejny dobry thriller medyczny R. Cooka - mistrza tego gatunku, z 2014r. Tym razem autor wybiega w niedaleką przyszłość. Do stworzenia fabuły wykorzystał rozwój nowoczesnych technologii - telefonii komórkowej i sztucznej inteligencji. Stworzył bardzo realną wizję - KOMÓRKOWEGO DOKTORA, osobistego lekarza dostępnego 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.
Tylko …. co się stanie gdy….
- komórka się rozładuje i zapomnimy ją naładować
- nieodwracalnie uszkodzi i stracimy wszystkie dane
- znikną wszystkie źródła energii potrzebnej do naładowania telefonu
- ktoś zniszczy system (sztuczną inteligencję),która zarządza naszym zdrowiem
-itd. ….?
Po przeczytaniu utworu na takie i wiele innych pytań możemy sobie odpowiedzieć. Książka zmusza do zastanowienia się, nad sensem naszego współczesnego życia, a przede wszystkim dążenia do rozwoju i permanentnego wykorzystywania produktów nowoczesnej technologii. A gdzie w tym wszystkim zgubiliśmy bliskość i relacje z drugim człowiekiem?

„Komórka” to w gruncie rzeczy historia o pogoni za pieniądzem. Thriller o interesującej fabule i wartkiej akcji, trzymający czytelnika w napięciu. Napisany przejrzystym, czytelnym językiem i również dotyczy to treści medycznych. Powieść pobudza wyobraźnię czytelnika i zapada w pamięć oraz zmusza do przemyśleń. Literacko nie jest to wielkie pisarstwo, ale jako dzieło dostarczające rozrywki sprawdza się znakomicie.
To godny polecenia thriller medyczny, nie tylko fanom gatunku!

Tylko …....

Jedna z lepszych książek aczkolwiek fabuła za długo się rozkręca.

Jedna z lepszych książek aczkolwiek fabuła za długo się rozkręca.

• Robin Cook
  • Thriller medyczny