Pułapka czasu

Okładka książki Pułapka czasu Henry Kuttner
Okładka książki Pułapka czasu
Henry Kuttner Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Klasyki Science Fiction "Srebrny Glob" fantasy, science fiction
Biblioteka Klasyki Science Fiction "Srebrny Glob"
Time Trap
ALFA
1994-01-01
1994-01-01
837001271X
Julita Wroniak-Mirkowicz, Robert M. Sadowski

Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Księga Ioda Lin Carter, Henry Kuttner, Robert Mcnair Price
Księga Ioda Lin Carter, Henry K...

Pierwotne s-f jakim jest pierwszy utwór pierwszy to zdecydowanie fabuła typu pulp s-f, ale dużo się dzieje i jest wciągająca. Jako nastolatek pewnie bym był zachwycony. Teraz może mniej, ale ze względu na rok powstania oceniam na 6/10.
Oba następne opowiadania są na zaskakująco wysokim poziomie. Aż żal, że się kończą. Szkoda, że nie ma ich kontynuacji. Polecam szczególnie te opowiadania. Warto je przeczytać.
Pułapka czasu 6/10
Oczy Thara 8/10
Druga strona lustra 9/10

Po latach powróciłem do poszukiwań w antykwariatach za jeszcze nieprzeczytanymi tytułami kilku autorów, w tym Henry'ego Kuttnera, jednego z bardziej niezwykłych dla mnie pisarzy S-F. Choć zahaczał on dodatkowo w swoich dziełach zarówno o fantastykę czy horror, czy psychologię. Swoje inspiracje zaś czerpał z przeogromnego zbioru wiedzy na świecie, oraz ze swojej wyobraźni - Wyobraźni, która pozwoliła mu już w latach '30 przewidywać niektóre wynalazki lat '80 i późniejszych. Tak oto trafiłem jakiś czas temu na pułapkę czasu napisaną przez Kuttnera w 1938 roku, jeszcze przed II WŚ.
Sama akcja powieści rozgrywa się od prapoczątków Ziemi do jej schyłku, gdy już cywilizacja właściwie wyginęła, na dłużej dzieje się w starożytności, w której jednak zagubiony, dość szalony naukowiec z przyszłości rozbił się podróżując w czasie i przy pomocy stworzonych przez siebie robotów przejął starożytne miasto. Naszym bohaterem jest pewien człowiek ściągnięty pułapką czasu z lat '30 do tamtego okresu. Bohater dość niezwykły, będący naukowcem biegle władającym językami starożytnymi a także nowożytnym Angielskim czy Chińskim, przy tym umięśniony i przystojny oraz młody ;) To tyle jeśli idzie o realizm tej książki - jest to mało dokładna wizja przyszłości, bardziej styl heroic fantasy. Ciekawy jest archetyp zła występujący w postaci bardzo seksownej kobiety występującej w asyście dwóch lampartów - jeszcze ciekawsze jest rozwiązanie zagadki jej pochodzenia. Jak na pruderyjne lata '30 ilość seksu i nagości w tej książce wręcz zdumiewa - nasi pradziadkowie musieli czytać tą pozycję z wypiekami na policzkach.

Czy polecam tą pozycję obecnym czytelnikom? Tak, jeśli interesują was ciekawe zwroty akcji, surrealizm niemalże rodem wyciągany z Mad Maxa oraz przepiekny język, jakim chwilami zwykł posługiwać się Henry Kuttner, człowiek o tak rozbudowanej wyobraźni, jakiej na próżno doszukiwać się u większości aktualnych pisarzy - przeczytałem owo dzieło z przyjemnością. Dodatkowo w Polskim wydanie dołożone zostały 2 opowiadania, również ciekawe. Oczy Thara - opowiadanie S/F zawierające pewną teorię światów równoległych umieszczone w czasach, gdy ziemia skolonizowała już Marsa oraz inne planety, oraz opowiadanie Druga Strona Lustra zawierające postapokaliptyczną wizję po globalnej wojnie atomowej - horror s/f story.

Na książkę składa się krótka powieść - Pułapka czasu oraz dwa opowiadania Oczy Thara i Druga strona lustra.
Powieść to wręcz sztandarowy przykład pulp SF. Szybka akcja, czarny charakter dążący do panowania nad światem, niepokonany bohater i piękne kobiety - do wyboru demoniczne i okrutne lub uległe, odzierane co kilka stron z szat i niewolone. Czy da się to czytać? Oczywiście, trzeba tylko odnaleźć w sobie dawne ja, które miało kilkanaście lat i książki pochłaniało pod kołdrą w świetle latarki.
Z dwóch opowiadań zwraca uwagę Druga strona lustra. Historia całkiem inna niż w powieści, prekursor modnego postapo i wszelkiego rodzaju stref. Warte przeczytania.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • SF, Fantasy i Horror
  • Chetnie sprzedam - wymiana tylko na nowości raczej
  • Book
  • Science Fiction / Fantasy
  • Nie posiadam :)
  • Science and fiction

Dodaj cytat z książki Pułapka czasu