Inwazja jaszczurów

Karel Čapek Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy fantastyka, fantasy, science fiction
Válka s mloky
Jadwiga Bułakowska
Państwowy Instytut Wydawniczy
Válka s mloky
fantastyka, fantasy, science fiction
Jadwiga Bułakowska

Inteligentna i Czeskozabawna metafora świata. Nadal niestety aktualna i pewnie będzie aktualna jeszcze bardziej gdy lądy naprawdę zaczną znikać pod wodą w wyniku efektu cieplarnianego... Karol Capek to niedoceniony wizjoner i mistrz.

Świetna rzecz. Napisana w latach trzydziestych, a ciągle i nieustannie aktualna.
NIC się nie zmienia.
Ludzie są, byli i będą tacy sami.
I wady oraz cechy narodowe też, jak widać się nie zmieniają.
Gorąco polecam, chociaż Capek ma język czasem zagmatwany i książka czyta się wolno.
Ale jak to jest napisane!

Szczególnie polecam do grupowego czytania połączonego z dyskusją w...

Mistrzowskie pióro i jedna z moich ulubionych książek. Ironiczne spojrzenie na człowieka i wszystkie jego przywary. Ponadczasowa, bo, niestety, było jak jest.

Dla mnie przesłanie tej książki jest dwojakie. Człowiek jest chciwym i próżnym stworzeniem, które zniszczy świat w pogoni za niewielkimi wygodami. Z drugiej strony Čapek daje jedyne znośne lekarstwo na te przywary -...

Książka z serii - zaskoczyłem się tak pozytywnie, że daję dziewiątkę z czystym sumieniem:) Ponadczasowe, przerażające i humorystyczne jednocześnie. Tak to chyba jedynie Czesi potrafią pisać. W tej książce jest i rasizm, i faszyzm, i ludzka głupota, i pułapki w jakie bardzo łatwo wpadają demokracje. Autor napisał to w latach 30 XX wieku ku przestrodze. Cóż, przewidział...

Naprawdę niezła rzecz. Napisana w latach 30 a brzmi jak satyra na współczesność.
Widać czasy się zmieniają a ludzie wciąż tacy sami.

Bywają książki sezonowe i ponadczasowe. "Inwazja jaszczurów" Karel Čapeka jest właśnie książką ponadczasową. Napisana w 1936 roku, była głównie krzykiem sprzeciwu wobec postępującemu faszyzmowi. Świetny zabieg autora, który przedstawia problem niczym autentyczne wydarzenia, znajdujemy tam quazi artykuły prasowe jak i przedruki fragmentów książek naukowych. Dzisiaj czytać...

Książka napisana z dużym poczuciem humoru, czyta się ja zatem lekko i przyjemnie, choć porusza trudne kwestie społeczne. Według Čapka zachowania ludzkie, a w kontekście lawinowo narastające dominacji niewinnych i pracowitych płazów, również zachowania zwierzęce od wieków są identyczne. Mechanizm dochodzenia do dominacji rasy słabszej, zatrudnianej przez mocniejszą jest...

Łatwość, z jaką czytelnik rozszyfrowuje aluzje polityczne jest źródłem czytelniczej satysfakcji lektury Inwazji jaszczurów:-)

1922

Nie wiem co mnie skłoniło do tego,że ta książka się znalazła na mojej liście i została na czytnik zakupiona i uff.. skończona.
Nie lubię takich klimatów,ale niedokończonych książek też nie lubię. Nie czytało jej się całkiem źle ale nie przemówiła do mnie.

Tytuł jest oczywiście błędnie przetłumaczony, bo w oryginale chodzi o wojnę z płazami, a jaszczury płazami nie są.
Ale to jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić. Bo cała reszta jest wspaniała. Niektórzy mogliby tę książkę nazwać dystopią, bo przestawia czarną wizję przyszłości, ale sam Čapek w przedmowie pisze, że "to nie utopia - to dzień dzisiejszy".

Mógłbym...

Dyskusje