Księga wiedzy magicznej

ezoteryka, senniki, horoskopy
Res Polona
1992-01-01
1992-01-01
magia alchemia satanizm czary okultyzm

Książka ma intrygujący tytuł i właściwie na tym kończą się jej zalety.
Autor skupia się głównie na historii magii, przetykając ją reprintami i obrazkami o tematyce magicznej. Pod koniec pojawiają się zaklęcia i rytuały, większość z nich opiera się po prostu na wymawianiu imion naprzemiennie świętych i demonów. Na końcu podany jest natomiast krótki opis zastosowania różnych ziół, znaczenie zwierząt w magii, i tym podobne.
Bardzo nie przypadła mi do gustu ta pozycja, czytając ją miałam wrażenie, jakby autor starał się przedstawić temat, o którym wie niewiele, albo nie chce o nim pisać.

Książka ma intrygujący tytuł i właściwie na tym kończą się jej zalety.

Już na wstępie spotykamy się z laickimi przekłamaniami. Niektóre informacje są też średnio aktualne, ale postanowiłam przymknąć na to oko jako, że pozycja liczy sobie już ponad 20lat. Podtytuł 'Magia praktyczna', przynajmniej do połowy książki, jest niezbyt szczęśliwy. Historia magii (praktycznej). Tak byłoby lepiej.
Książka przedstawia poczynania magów oraz rytuały magiczne, ale w praktyce na samej jej podstawie wiele nie zdziałamy.
Reprinty ze starych magicznych ksiąg nadają zdecydowanie klimatu. Są co prawda podpisane, szkoda jednak, że opis nie jest rozwinięty, bo nie bardzo wiadomo jakie jest ich zastosowanie.
Od połowy książka przyjmuje nieco bardziej praktyczną formę - rozpisane są inwokacje, ewokacje, rytuały oraz symbole.
Trudno jednak stwierdzić czy tyczą się one magii czarnej czy białej, chociażby ze względu na naprzemienne ewokacje do boga i demonów. Tworzy to dziwny obraz 'czarno-białej' magii która ewidentnie mnie nie przekonuje.
Co prawda autor sam zauważa tą niekonsekwencję, brzmi to jednak jakby przeprowadzał analizę literaturową, a sam o temacie nie miał większego pojęcia.
Kolejny minus to brak tłumaczeń tekstów łacińskich.
Plusem jest za to końcowy opis kilku czarów, zabobonów czy działania ziół. Nie jest to jednak jakieś szersze kompendium wiedzy z tej dziedziny a jedynie skromny dodatek.

Książka przedstawia poczynania magów oraz rytuały...

• 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Ezoteryka, okultyzm
  • Demonologia, Magia, Okultyzm, Religia, Legendy
  • Magija w teorii i praktyce
  • Posiadam w swojej kolekcji :)
  • Magia
  • Zapamiętane

Dodaj cytat z książki Księga wiedzy magicznej