Wojny Putina

Okładka książki Wojny Putina Marcel H. Van Herpen
Okładka książki Wojny Putina
Marcel H. Van Herpen Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2014-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-22
Data 1. wydania:
2014-11-11
Język:
polski
ISBN:
9788378397847
Tagi:
historia Rosja wojna Putin
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
85
3

Na półkach:

Autor przewidział już w 2014, co może wydarzyć się za kilka lat. Szkoda, że politycy udawali, że nie widzą zapędów imperialnych Rosji. Szkoda też, że nie czytają książek...

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Powinna się spodobać nie tylko interesującym się geopolityką i stosunkami międzynarodowymi

Autor przewidział już w 2014, co może wydarzyć się za kilka lat. Szkoda, że politycy udawali, że nie widzą zapędów imperialnych Rosji. Szkoda też, że nie czytają książek...

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Powinna się spodobać nie tylko interesującym się geopolityką i stosunkami międzynarodowymi

Pokaż mimo to

avatar
643
238

Na półkach: , ,

Zaskakująco profetyczna książka - zwłaszcza, że napisana jeszcze przed aneksją Krymu i wybuchem wojny w Donbasie. Autor przeprowadza dogłębną analizę putinizmu, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. Szczególny nacisk położony jest na korzenie ideologiczne, jak panslawizm, Trzeci Rzym, tzw. "obrona tradycyjnych wartości", poglądy Dugina i Panarina itp. Same opisy tytułowych wojen są raczej dość ogólne - nie przeczytamy tu o tym, który batalion atakował w jakim kierunku. NA podstawie najważniejszych faktów z obu wojen w Czeczenii i Gruzji van Herpen przybliża cele, środki i zasady putinowskiej ekspansji. Holenderski analityk jak mało kto trafnie przewidział i odczytał strategię Kremla. W książce pisanej jeszcze w 2013 r. wskazuje, że następnym celem Putina będzie Ukraina, tłumacząc powody rosyjskiej obsesji na jej punkcie.

Zaskakująco profetyczna książka - zwłaszcza, że napisana jeszcze przed aneksją Krymu i wybuchem wojny w Donbasie. Autor przeprowadza dogłębną analizę putinizmu, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. Szczególny nacisk położony jest na korzenie ideologiczne, jak panslawizm, Trzeci Rzym, tzw. "obrona tradycyjnych wartości", poglądy Dugina i Panarina itp. Same...

więcej Pokaż mimo to

avatar
667
667

Na półkach: ,

Bardzo dobrze napisana analiza terytorialnej polityki Kremla w ostatnich latach. Co prawda główną osią wydarzeń są lata dziewięćdziesiąte oraz XXI wiek ale autor porusza również kwestię zimnej wojny. Marcel H. Van Herpen jest ekspertem od spraw bezpieczeństwa i specjalizuje się głównie w sprawach związanych z krajami byłego Związku Radzieckiego oraz dzisiejszej Rosji co widać po merytoryce samego tekstu. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwszy rozdział skupia się głównie na historycznych procesach związanych z budową rosyjskiego imperium i determinantach ekspansywnej polityki terytorialnej Rosji. Van Herpen w prosty, przystępny i zrozumiały sposób przybliża syntezę imperialistycznych działań Putina. Część druga dotyczy głównie bezpośrednich działań Putina zmierzających do zagwarantowania sobie wieloletnich i nieprzerwanych rządów. Rozmontowywanie demokratycznego systemu rządzenia, marionetkowe rządy, manipulacja systemem wyborczym oraz fałszowanie wyników wyborczych to główne tematy tego rozdziału. Ostatnia część to stricte działania wojenne prowadzone głównie przez Putina ale nie tylko przez niego (zimna wojna, Afganistan, Czeczenia, Gruzja). Co ciekawe, wspomniana na okładce Ukraina to przewodni temat bardzo ciekawego wstępu do książki. Bardzo dobra pozycja. Szkoda, że autor nie wzbogacił jej zdjęciami. Warto przeczytać. Polecam.

Bardzo dobrze napisana analiza terytorialnej polityki Kremla w ostatnich latach. Co prawda główną osią wydarzeń są lata dziewięćdziesiąte oraz XXI wiek ale autor porusza również kwestię zimnej wojny. Marcel H. Van Herpen jest ekspertem od spraw bezpieczeństwa i specjalizuje się głównie w sprawach związanych z krajami byłego Związku Radzieckiego oraz dzisiejszej Rosji co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
737
37

Na półkach: ,

Przeprowadzona z dużym znawstwem tematu analiza kierunku, w jakim ponownie podąża Kreml pod przewodnictwem Władymira Putina. Tuż po upadku Związku Radzieckiego nowopowstałe państwo rosyjskie stanęło na rozdrożu. Jedna z dróg prowadziła w stronę budowy kraju demokratycznego i liberalnego z niezawisłym sądownictwem, wolną prasą i swobodami obywatelskimi. Putin, wspierany przez wszechpotężne tajne służby, wybrał drugą drogę. Tę,która prowadzi w stronę autokratycznego rządu zmierzającego do odbudowy utraconego niedawno imperium, przy pomocy wszelkich dostępnych środków.

Przeprowadzona z dużym znawstwem tematu analiza kierunku, w jakim ponownie podąża Kreml pod przewodnictwem Władymira Putina. Tuż po upadku Związku Radzieckiego nowopowstałe państwo rosyjskie stanęło na rozdrożu. Jedna z dróg prowadziła w stronę budowy kraju demokratycznego i liberalnego z niezawisłym sądownictwem, wolną prasą i swobodami obywatelskimi. Putin, wspierany...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
44

Na półkach: , ,

Myślę, że lektura tej książki wciąż jest potrzebna wielu politykom funkcjonującym w demokracji liberalnej - zarówno tym z Unii Europejskiej jak i Stanów Zjednoczonych. Demokracja liberalna nie powinna tak łatwo rozkładać nóg przed dyktatorami dla tanich dóbr jak np. gaz - zwłaszcza przed Putinem!

Myślę, że lektura tej książki wciąż jest potrzebna wielu politykom funkcjonującym w demokracji liberalnej - zarówno tym z Unii Europejskiej jak i Stanów Zjednoczonych. Demokracja liberalna nie powinna tak łatwo rozkładać nóg przed dyktatorami dla tanich dóbr jak np. gaz - zwłaszcza przed Putinem!

Pokaż mimo to

avatar
1737
1420

Na półkach: , , ,

Ta świetna, solidnie udokumentowana książka historyczno-politologiczna analizuje politykę Putina w kontekście historycznym. Pokazuje, że Putin kontynuuje w istocie politykę carów i bolszewików, której istotą była ekspansja imperium. Rzecz to niezbędna dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny wojny na Ukrainie i dowiedzieć się na czym polega istota putinowskiego systemu politycznego.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej części zawierającej świetną analizę historyczną autor pisze, że carska polityka imperialna (kontynuowana przez bolszewików) polegała głównie na ekspansji terytorialnej, stanowiącej zastępcze źródło satysfakcji dla pozbawionego praw i żyjącego w nędzy chłopstwa. Ów czynnik zastępczej satysfakcji ważny jest do dziś. Imperializm carski oparty był na prawosławiu, panslawizmie i ksenofobii, wręcz rasizmie, zaś polityka putinowska oparta jest na prawosławiu, centralizmie i ksenofobii. Gołym okiem widać duże podobieństwa.

W drugiej cześci książki autor szczegółowo przedstawia system polityczny ukształtowany w okresie rządów Putina, oparty na centralizacji władzy, prawosławiu i nacjonalizmie, wręcz rasizmie. Bardzo ciekawe są tu porównania z faszystowskimi Włochami Mussoliniego, oba systemy polityczne są do siebie bardzo podobne.

Autor pisze, że polityka Putina ma dwa główne cele:
„1. Odtworzenie co najmniej słowiańskiego trzonu byłego Związku Radzieckiego.
2. Ponowne nawiązanie bliskiej współpracy gospodarczej oraz polityczno-militarnej z niesłowiańskimi krajami byłego Związku Radzieckiego pod wyłącznym przewodnictwem Rosji.” Celom owym podporządkowane są wojny wewnętrzne i zewnętrzne toczone przez Rosję.

W trzeciej części autor szczegółowo analizuje politykę Putina w czasie dwóch wojen prowadzonych za jego rządów: drugiej wojny czeczeńskiej (1999-2009) i wojny z Gruzją (2008). Druga wojna czeczeńska była niezwykle brutalna, ucierpieli zwłaszcza cywile, torturowani, porywani i mordowani na masową skalę. Autor szczegółowo opisuje uprawiany przez armię rosyjską potworny proceder wysadzania ludzi w powietrze według zasady: nie ma ciała, nie ma dowodu zbrodni. [Według ostrożnych danych w obu wojnach czeczeńskich eksterminowano od 15 do 20% populacji; to liczba porównywalna z największą zbrodnią w historii – wyczynami Pol Pota w Kambodży, gdzie wymordowano przeszło 20% populacji.

Ważnym elementem konfliktu z Gruzją była wojna informacyjna, w szczególności zmasowana kampania dezinformacji, ataki hakerskie na gruzińskie serwery czy kampania internetowa. Działania te przyniosły duży sukces: świat uwierzył, że to Gruzja ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania wojenne. A w rzeczywistości było inaczej: Rosja przygotowywała się do wojny z Gruzją od 2000r. wprowadzając m.in. paszporty dla Osetyjczyków a przede wszystkim bezprawnie przerzucając ciężki sprzęt wojskowy do Osetii Południowej, która w tym czasie była terytorium gruzińskim. W czasie samej wojny ani jeden żołnierz gruziński nie przekroczył granicy rosyjskiej, bo to była rosyjska wojna z Gruzją na terenie Gruzji. Zaiste, kremlowska propaganda czyni cuda...

Książka została wydana w roku 2014, przed wojną na Ukrainie, ale autor proroczo napisał: „Gdyby Ukraina zdecydowała się starać o dalszą integrację ze strukturami Unii Europejskiej, nie można by było całkowicie wykluczyć powtórki ze scenariusza gruzińskiego. Tym razem Kreml mógłby wywołać zamieszki na wschodzie Ukrainy bądź na Krymie, gdzie wielu ludzi dysponuje rosyjskimi paszportami.” Na szczęście teraz Zachód trochę przejrzał na oczy, miejmy nadzieję, że do dalszej ekspansji nie dojdzie.

Książka stanowi absolutnie niezbędne źródło dla zrozumienia polityki Putina; jest zwłaszcza godna polecenia różnym politykom i publicystom.

Ta świetna, solidnie udokumentowana książka historyczno-politologiczna analizuje politykę Putina w kontekście historycznym. Pokazuje, że Putin kontynuuje w istocie politykę carów i bolszewików, której istotą była ekspansja imperium. Rzecz to niezbędna dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny wojny na Ukrainie i dowiedzieć się na czym polega istota putinowskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
153

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja opisująca do czego dąży Władimir Putin i jaką drogą podąża współczesna Rosja. Opisane są konflikty najpierw Związku Radzieckiego a potem Rosji z Afganistanem, Czeczenią, Gruzją.Autor przewidział też że następnym celem Putina będzie Ukraina. Cytuje też Jego słowa że największą katastrofą geopolityczną 20 wieku był rozpad Związku Radzieckiego. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek i pisana jest bardzo przystępnym językiem Polecam

Bardzo ciekawa pozycja opisująca do czego dąży Władimir Putin i jaką drogą podąża współczesna Rosja. Opisane są konflikty najpierw Związku Radzieckiego a potem Rosji z Afganistanem, Czeczenią, Gruzją.Autor przewidział też że następnym celem Putina będzie Ukraina. Cytuje też Jego słowa że największą katastrofą geopolityczną 20 wieku był rozpad Związku Radzieckiego. Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2134
2100

Na półkach: ,

Świetna książka. Nigdy za wiele informacji o Sowietach.

Świetna książka. Nigdy za wiele informacji o Sowietach.

Pokaż mimo to

avatar
37
25

Na półkach:

Przerażająca, otwierająca oczy, wnikliwa i obnażająca okropność i zasięg bezlitosnej władzy Putina. Odważna.

Przerażająca, otwierająca oczy, wnikliwa i obnażająca okropność i zasięg bezlitosnej władzy Putina. Odważna.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  78
 • Przeczytane
  37
 • Posiadam
  21
 • Rosja
  4
 • E-book
  2
 • Historia
  2
 • POPULARNO-NAUKOWE
  1
 • Dokończymy później
  1
 • Audiobooki
  1
 • Ulubione
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojny Putina


Podobne książki

Przeczytaj także