Wojny Putina

2014-05-22
2014-05-22
2014-11-11
historia Rosja wojna Putin

Autor przewidział już w 2014, co może wydarzyć się za kilka lat. Szkoda, że politycy udawali, że nie widzą zapędów imperialnych Rosji. Szkoda też, że nie czytają książek...

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Powinna się spodobać nie tylko interesującym się geopolityką i stosunkami międzynarodowymi

Zaskakująco profetyczna książka - zwłaszcza, że napisana jeszcze przed aneksją Krymu i wybuchem wojny w Donbasie. Autor przeprowadza dogłębną analizę putinizmu, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. Szczególny nacisk położony jest na korzenie ideologiczne, jak panslawizm, Trzeci Rzym, tzw. "obrona tradycyjnych wartości", poglądy Dugina i Panarina itp. Same opisy tytułowych wojen są raczej dość ogólne - nie przeczytamy tu o tym, który batalion atakował w jakim kierunku. NA podstawie najważniejszych faktów z obu wojen w Czeczenii i Gruzji van Herpen przybliża cele, środki i zasady putinowskiej ekspansji. Holenderski analityk jak mało kto trafnie przewidział i odczytał strategię Kremla. W książce pisanej jeszcze w 2013 r. wskazuje, że następnym celem Putina będzie Ukraina, tłumacząc powody rosyjskiej obsesji na jej punkcie.

Bardzo dobrze napisana analiza terytorialnej polityki Kremla w ostatnich latach. Co prawda główną osią wydarzeń są lata dziewięćdziesiąte oraz XXI wiek ale autor porusza również kwestię zimnej wojny. Marcel H. Van Herpen jest ekspertem od spraw bezpieczeństwa i specjalizuje się głównie w sprawach związanych z krajami byłego Związku Radzieckiego oraz dzisiejszej Rosji co widać po merytoryce samego tekstu. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwszy rozdział skupia się głównie na historycznych procesach związanych z budową rosyjskiego imperium i determinantach ekspansywnej polityki terytorialnej Rosji. Van Herpen w prosty, przystępny i zrozumiały sposób przybliża syntezę imperialistycznych działań Putina. Część druga dotyczy głównie bezpośrednich działań Putina zmierzających do zagwarantowania sobie wieloletnich i nieprzerwanych rządów. Rozmontowywanie demokratycznego systemu rządzenia, marionetkowe rządy, manipulacja systemem wyborczym oraz fałszowanie wyników wyborczych to główne tematy tego rozdziału. Ostatnia część to stricte działania wojenne prowadzone głównie przez Putina ale nie tylko przez niego (zimna wojna, Afganistan, Czeczenia, Gruzja). Co ciekawe, wspomniana na okładce Ukraina to przewodni temat bardzo ciekawego wstępu do książki. Bardzo dobra pozycja. Szkoda, że autor nie wzbogacił jej zdjęciami. Warto przeczytać. Polecam.

Przerażająca, otwierająca oczy, wnikliwa i obnażająca okropność i zasięg bezlitosnej władzy Putina. Odważna.

Przeprowadzona z dużym znawstwem tematu analiza kierunku, w jakim ponownie podąża Kreml pod przewodnictwem Władymira Putina. Tuż po upadku Związku Radzieckiego nowopowstałe państwo rosyjskie stanęło na rozdrożu. Jedna z dróg prowadziła w stronę budowy kraju demokratycznego i liberalnego z niezawisłym sądownictwem, wolną prasą i swobodami obywatelskimi. Putin, wspierany przez wszechpotężne tajne służby, wybrał drugą drogę. Tę,która prowadzi w stronę autokratycznego rządu zmierzającego do odbudowy utraconego niedawno imperium, przy pomocy wszelkich dostępnych środków.

Świetna książka. Nigdy za wiele informacji o Sowietach.

Świetna książka. Nigdy za wiele informacji o Sowietach.

Myślę, że lektura tej książki wciąż jest potrzebna wielu politykom funkcjonującym w demokracji liberalnej - zarówno tym z Unii Europejskiej jak i Stanów Zjednoczonych. Demokracja liberalna nie powinna tak łatwo rozkładać nóg przed dyktatorami dla tanich dóbr jak np. gaz - zwłaszcza przed Putinem!

Ta świetna, solidnie udokumentowana książka historyczno-politologiczna analizuje politykę Putina w kontekście historycznym. Pokazuje, że Putin kontynuuje w istocie politykę carów i bolszewików, której istotą była ekspansja imperium. Rzecz to niezbędna dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny wojny na Ukrainie i dowiedzieć się na czym polega istota putinowskiego systemu politycznego.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej części zawierającej świetną analizę historyczną autor pisze, że carska polityka imperialna (kontynuowana przez bolszewików) polegała głównie na ekspansji terytorialnej, stanowiącej zastępcze źródło satysfakcji dla pozbawionego praw i żyjącego w nędzy chłopstwa. Ów czynnik zastępczej satysfakcji ważny jest do dziś. Imperializm carski oparty był na prawosławiu, panslawizmie i ksenofobii, wręcz rasizmie, zaś polityka putinowska oparta jest na prawosławiu, centralizmie i ksenofobii. Gołym okiem widać duże podobieństwa.

W drugiej cześci książki autor szczegółowo przedstawia system polityczny ukształtowany w okresie rządów Putina, oparty na centralizacji władzy, prawosławiu i nacjonalizmie, wręcz rasizmie. Bardzo ciekawe są tu porównania z faszystowskimi Włochami Mussoliniego, oba systemy polityczne są do siebie bardzo podobne.

Autor pisze, że polityka Putina ma dwa główne cele:
„1. Odtworzenie co najmniej słowiańskiego trzonu byłego Związku Radzieckiego.
2. Ponowne nawiązanie bliskiej współpracy gospodarczej oraz polityczno-militarnej z niesłowiańskimi krajami byłego Związku Radzieckiego pod wyłącznym przewodnictwem Rosji.” Celom owym podporządkowane są wojny wewnętrzne i zewnętrzne toczone przez Rosję.

W trzeciej części autor szczegółowo analizuje politykę Putina w czasie dwóch wojen prowadzonych za jego rządów: drugiej wojny czeczeńskiej (1999-2009) i wojny z Gruzją (2008). Druga wojna czeczeńska była niezwykle brutalna, ucierpieli zwłaszcza cywile, torturowani, porywani i mordowani na masową skalę. Autor szczegółowo opisuje uprawiany przez armię rosyjską potworny proceder wysadzania ludzi w powietrze według zasady: nie ma ciała, nie ma dowodu zbrodni. [Według ostrożnych danych w obu wojnach czeczeńskich eksterminowano od 15 do 20% populacji; to liczba porównywalna z największą zbrodnią w historii – wyczynami Pol Pota w Kambodży, gdzie wymordowano przeszło 20% populacji.

Ważnym elementem konfliktu z Gruzją była wojna informacyjna, w szczególności zmasowana kampania dezinformacji, ataki hakerskie na gruzińskie serwery czy kampania internetowa. Działania te przyniosły duży sukces: świat uwierzył, że to Gruzja ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania wojenne. A w rzeczywistości było inaczej: Rosja przygotowywała się do wojny z Gruzją od 2000r. wprowadzając m.in. paszporty dla Osetyjczyków a przede wszystkim bezprawnie przerzucając ciężki sprzęt wojskowy do Osetii Południowej, która w tym czasie była terytorium gruzińskim. W czasie samej wojny ani jeden żołnierz gruziński nie przekroczył granicy rosyjskiej, bo to była rosyjska wojna z Gruzją na terenie Gruzji. Zaiste, kremlowska propaganda czyni cuda...

Książka została wydana w roku 2014, przed wojną na Ukrainie, ale autor proroczo napisał: „Gdyby Ukraina zdecydowała się starać o dalszą integrację ze strukturami Unii Europejskiej, nie można by było całkowicie wykluczyć powtórki ze scenariusza gruzińskiego. Tym razem Kreml mógłby wywołać zamieszki na wschodzie Ukrainy bądź na Krymie, gdzie wielu ludzi dysponuje rosyjskimi paszportami.” Na szczęście teraz Zachód trochę przejrzał na oczy, miejmy nadzieję, że do dalszej ekspansji nie dojdzie.

Książka stanowi absolutnie niezbędne źródło dla zrozumienia polityki Putina; jest zwłaszcza godna polecenia różnym politykom i publicystom.

Bardzo ciekawa pozycja opisująca do czego dąży Władimir Putin i jaką drogą podąża współczesna Rosja. Opisane są konflikty najpierw Związku Radzieckiego a potem Rosji z Afganistanem, Czeczenią, Gruzją.Autor przewidział też że następnym celem Putina będzie Ukraina. Cytuje też Jego słowa że największą katastrofą geopolityczną 20 wieku był rozpad Związku Radzieckiego. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek i pisana jest bardzo przystępnym językiem Polecam

• Rosja
  • POPULARNO-NAUKOWE