Romantyk boży

Okładka książki Romantyk boży Stanisław Dziedzic
Okładka książki Romantyk boży
Stanisław Dziedzic Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo M
2014-04-09
2014-04-09
Jan Paweł II Karol Wojtyła papież literatura sztuka

Jan Paweł II - Karol Wojtyła to niewątpliwie jedna z tych postaci, o której wydawać by się mogło już wszystko napisano. Jego życiu poświecono nie jedną książkę, nauczanie i działalność nie raz było poddawane szczegółowej analizie. Trudno jest znaleźć aspekt pokazujący z innej perspektywy tę wyjątkową postać.

Stanisław Dziedzic w ,,Romantyku Bożym" koncentruje się na działalności artystycznej przyszłego papieża. Szczegółowo analizuje jego występy jako aktora, omawia zachowane pierwsze próby poetyckie i dramatyczne, wskazuje źródła inspiracji. Podkreśla jak w wielkim stopniu młodzieńcze fascynacje mistycyzmem Słowackiego, Mickiewicza czy Norwida ukształtowały światopogląd Wojtyły. Aktywność sceniczna pozwoliła mu nabyć umiejętność operowania słowem i wpływania na odbiorcę a studia polonistyczne zwróciły uwagę na ogromną moc słowa, jego kształt i rolę. Wszystko to stało się silnym fundamentem dla przyszłej działalności duszpasterskiej.

Czytając tę publikację, oczywistym się staje, że fenomen Jana Pawła II nie opierał się tylko na charyzmie. Podbudowany był głęboką wiedzą teologiczną, dogłębnym zrozumieniem człowieka ale także pomagała mu wrażliwość artystyczna. Wielokrotnie podkreślane jest, że papież był artystą-słowa. W jego nauczaniu przebija poetyczność, ale mimo to jest ono zrozumiałe dla każdego.

,,Romantyk Boży" nie jest lekkim zbiorem anegdot o Janie Pawle II, jest solidną pracą krytyczno-literacką, pokazującą przekrój przez najważniejsze obszary działalności artystycznej papieża.

Stanisław Dziedzic w ,,Romantyku Bożym" koncentruje się na...

Słowo poetyckie zajmowało istotne miejsce zarówno w życiu młodego, zafascynowanego teatrem Karola Wojtyły, jak i zasiadającego na Stolicy Piotrowej Jana Pawła II, który przyznawał mu niemalże mistyczne funkcje, zdolne udźwignąć treści, którym nie jest w stanie podołać język nauki. O miłości, jaką jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku darzył literaturę oraz o jego dramaturgicznych próbach okresu młodości, słyszał chyba każdy z nas. Czy jednak potrafimy powiedzieć na ten temat coś więcej? W naszych głowach pojawiają się co prawda hasła takie jak m.in. "Teatr Rapsodyczny", jednak mało kto zna konkretne informacje na temat tej sfery życia Wojtyły. Kiedy usłyszałam o wydaniu "Romantyka Bożego", efektu wieloletniej pracy Stanisława Dziedzica, postanowiłam, że koniecznie muszę się z tą pozycją zapoznać, ponieważ ta "stronica" życiorysu Karola Wojtyły zawsze wzbudzała moje zainteresowanie.
Publikacja podzielona jest na cztery części. Z pierwszej z nich możemy dowiedzieć się o przemianach kulturowo-społecznych w Wadowicach pod koniec XIX oraz w pierwszej połowie XX wieku, co pozwala na lepsze zrozumienie wielu zaistniałych wówczas mechanizmów, które w pośredni lub bezpośredni sposób oddziaływały na życie rodziny Wojtyłów. Stanisław Dziedzic kreśli panoramę Wadowic uwzględniając w niej m.in. Emila Zegadłowicza, "Czartak" i teatralne Towarzystwo "Jagiellonka". Część druga - "W kręgu teatru słowa", przybliża czytelnikom działalność przede wszystkim Studia Teatralnego 39 oraz Teatru Rapsodycznego, z którymi związany był Karol Wojtyła. Autor publikacji przytacza również fragmenty listów wymienianych pomiędzy ich członkami, z których to możemy dowiedzieć się sporo na temat gry aktorskiej Wojtyły oraz emocji, jakie towarzyszyły wszystkim, gdy wychodził na scenę.
"Monolog Bolesława Śmiałego Karol Wojtyła mówił wspaniale. Już w czasie prób słuchaliśmy go z podziwem i dreszczem grozy, ale owego pierwszolistopadowego wieczoru osiągnął najwspanialszy stopień ekspresji artystycznej. (...) Przedstawił te dramatyczne wydarzenia z tak pełnym zaangażowaniem, że wierzyło się każdemu słowu." (Danuta Michałowska)
Karol Wojtyła jako ksiądz Robak z "Pana Tadeusza", Jasiek z "Wesela", Byk z "Kawalera księżycowego", czy też Gustaw ze "Ślubów panieńskich" to tylko niektóre z wielu wcieleń Papieża Polaka, które możemy poznać na kartach "Romantyka Bożego".
Stanisław Dziedzic przedstawia nam jednak Wojtyłę nie tylko jako bardzo dobrze zapowiadającego się aktora, ale również jako poetę i dramatopisarza. Kiedy i czym zadebiutował? Kto wywarł duży wpływ na jego twórczość? To najbardziej podstawowe pytania, na które odpowiedź znajdziemy w części trzeciej. Część czwarta - "Rapsodyk Słowa Odwiecznego", zwraca natomiast uwagę na działalność oratorską Jana Pawła II, w wymowny sposób świadczącą o jego umiejętnościach.
Podsumowując, na nieco ponad trzystu stronach Dziedzic maluje portret Wojtyły. Maluje go sprawnymi pociągnięciami pędzla, używając wielu odcieni. "Romantyk Boży" spodoba się zarówno osobom, które szukają rzetelnych, zgromadzonych w jednym miejscu informacji, jak i przeciętnym zjadaczom chleba, który podchodzą do tego typu publikacji bardzo ostrożnie ("Czy nie będę czuł się przytłoczony nadmiarem faktów?"). Pozycja napisana jest przystępnym językiem, więc jej czytanie będzie prawdziwą przyjemnością nawet dla osób niezorientowanych w idei, która przyświecała Teatrowi Rapsodycznemu.

WIĘCEJ RECENZJI NA: http://esaczyta.blogspot.com/

Nazwisko Karola Wojtyły jest dzisiaj niemal nierozerwalnie związane ze słowem "papież". No bo jak można zapomnieć, że ten człowiek przez ponad ćwierć wieku był głową Kościoła katolickiego? A jednak czytając tę książkę na chwilę się zapomniałam. Ten fakt po prostu wypadł mi z głowy. Stanisław Dziedzic przywołał na kartkach tej książki zupełnie inny obraz człowieka, którego znałam jako Jana Pawła II. Okazuje się, że na Karola Wojtyłę da się spojrzeć inaczej, niż tylko przez pryzmat pamiętnego konklawe z 1978 roku i jego następstw.

Bo Karol Wojtyła był artystą. Uwielbiał teatr, cenił słowo pisane. Był uczniem, potem studentem, miał własne autorytety i przyjaciół. W całej swojej wyjątkowości był normalnym człowiekiem. Poznajemy jego dokonania sceniczne, inicjatywy artystyczne w których brał udział jako młody chłopak, jego teksty i głód wiedzy, jaki zawsze mu towarzyszył. Widzimy też dokładnie, że chociaż zawsze był religijny, nie zawsze chciał być księdzem. I właśnie do takiego papieża jest mi najbliżej.

Nie znam się na poezji ani na filozofii i oczywiście nigdy nie widziałam żadnego przedstawienia z Karolem Wojtyłą w składzie, więc nie umiem rzetelnie ocenić dokonań Jana Pawła II na gruncie artystycznym. Teologia również niespecjalnie mnie pociąga. Ale mam słabość do wszystkich artystycznych dusz, zwłaszcza jeśli te dusze tak mocno się w kimś objawiają. A po nim było to widać! Jego przemówienia porywały tłumy, bo wiedział jak mówić, żeby go słuchano.

Po raz pierwszy usłyszałam o tej książce w faktach kulturalnych RMF FM i wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie zawiodłam się. To świetna pamiątka po tej bardziej świeckiej stronie papieża. No i przy okazji wyszło na jaw, że mamy coś wspólnego z Janem Pawłem II - oboje na studiach musieliśmy zaliczyć egzamin z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego ;)

"(...) i z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego u prof. Mieczysława Małeckiego. Złożenie tych bez wątpienia trudnych egzaminów było warunkiem dopuszczenia do uczęszczania na zajęcia z gramatyki historycznej."

Skąd ja to znam... :)

www.karriba.pl

Jan Paweł II, wspaniały człowiek. Zawsze podziwiany, z uwagą wysłuchiwany przez kilkanaście tysięcy ludzi. Potrafił przemówić do zwykłego człowieka, powiedzieć, aby się nie lękał. Uczył wielu, ale sam brał naukę od innych. Dlaczego jego przemówienia były takie ludzkie, wzruszające, uczące..? Otóż, Karol Wojtyła był prawdziwym, Bożym Romantykiem. W młodości wręcz pożerał książki, wchłaniał wiedzę jak gąbka. W przyszłości właśnie ta wiedza ogromnie zaowocowała.
Właśnie ta książka otwiera przed czytelnikiem świat młodzieńczych fascynacji i twórczości literackiej Karola Wojtyły. W 1978 roku, dokładnie w czterdzieści lat od debiutu poetyckiego, Karol Wojtyła wybrany został na Stolicę Piotrową. Wtedy też, ujawnione zostały światu, znane tylko nielicznym jego teksty.

Liczne tłumaczenia ukazały fenomen literacki nowego Papieża. Kulturę słowa, umiejętność porywania tłumów, zaczęto postrzegać nie tylko w kontekście oczywistego charyzmatu, ale także doświadczeń artystycznych. Twórczość Karola Wojtyły wyrastała przede wszystkim z głębokich przeżyć religijnych. Był mistrzem w posługiwaniu się słowem. Język postrzegał jako główne i zasadnicze dobro kultury narodu oraz najważniejszy znak jego tożsamości.
Jan Paweł II sięgał często do dzieł wielkich pisarzy i różnorodnych gatunków literackich. Jako niedościgniony mówca, wspaniale operujący głosem i gestem, pociągał tłumy. Zarówno napisane teksty, jak i wygłaszane przemówienia, kazania i homilie, budziły olbrzymie emocje.

Jako Jan Paweł II sięgał w swoich dziełach i pasterskich wypowiedziach do języka i gatunków literackich, zachowując perfekcjonizm, precyzję i najwyższy kunszt językowy. Słowu poetyckiemu przyznawał niemalże mistyczne funkcje, zdolne udźwignąć treści, którym nie podoła często język nauki. Rapsodyczne doświadczenia, poetyka, wrażliwość i metaforyka, wreszcie ranga i walor mówionego słowa, pomagały Wojtyle – poecie, dramaturgowi i aktorowi, a z czasem hierarsze osiągającemu coraz wyższe godności kościele, łączyć dar charyzmatycznemu przywódcy, autentyzm, z rzadką umiejętnością mówienia o sprawach trudnych i złożonych w sposób przystępny. Wyniesione z czasów młodzieńczych, stale rozwijane i pogłębiane umiejętności odróżniały Jana Pawła II od innych mężów stanu.

Stanisław Dziedzic, to historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Od 2004 r. dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa. W swoim dorobku twórczym posiada ponad tysiąc publikacji, w tym kilkaset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, m.in. książki: „Ojczyzna myśli mojej”, „Studia i szkice literackie”, „Skałka”, „Serce Polski”.

„Romantyk Boży” to ciekawa książka opowiadająca nie tylko o losach przyszłego papieża ale także o jego rodzinnym mieście – Wadowicach. Powiedziałabym nawet, że na początku utworu autor cały czas skupia się na historycznych wydarzeniach z życia Wadowic, które oczywiście były powiązane z Karolem Wojtyłą. Pojawia się wiele postaci, które miały wpływ na jego artystyczny rozwój. Były także te, o których dowiadywaliśmy się mniej. Każda taka osoba była wymieniona z imienia i nazwiska. Opisane były także wspomnienia ze szkoły papieża, jego działalność w tamtejszym teatrze. Dodatkowo przytoczone były opinie innych ludzi dotyczące następcy na Stolicę Piotrową. Swoje źródło miały w osobnych publikacjach różnych autorów.

„Romantyk Boży” to książka, która może zachwycić wielu ludzi. Jest napisana jak typowa biografia, pojawiają się dodatkowe opinie. Stanisław Dziedzic w swoim utworze zagłębiał się dokładnie w różnorodnych źródłach, by wszystkie dodatkowe informacje dotyczące Karola Wojtyły opublikować w książce. Polecam przede wszystkim tym, którzy szukając autorytetu i inspiracji oraz także tym, którzy lubią czytać o początkach wspaniałych twórczości.

Romantyk Boży jest to książka, która opisuję mało znane fakty z życia Karola Wojtyły, którego biografia kojarzy się nam głównie z jego drogą duszpasterza. Jednak błogosławiony miał niezwykły talent, który pomógł mu zjednać sobie serca wielu ludzi zarówno w latach młodzieńczych, jak i po święceniach.

Wojtyła był aktorem, pisarzem, poetą i to w dodatku bardzo dobrym. Publikacja pokazuję jak kształtowały się przez długie lata artystyczne talenty przyszłego Papieża. Dzięki temu utworowi, możemy poznać pewne fakty z życia Lolka. Poznamy ludzi, którzy modelowali jego duszę artystyczną poczynając od małego miasteczka, Wadowic, a kończąc na Rzymie.

To niesamowite jak wielki wpływ miały na Karola Wojtyłę utwory znanych pisarzy, poetów, a także muzyków. Pierwsze utwory pisał pod wpływem głębokiej wiary, która powiększała się na wskutek emocji, związanych ze śmiercią bliskich i wojną. W lekturze zawartych jest kilka dzieł pisarza, modlitw i wierszy, dzięki czemu będziemy mogli samemu ocenić jego twórczość. Autor zamieścił także kilka czarno-białych fotografii, przedstawiających życie teatralne Lolka, a także krąg kulturalny, który go otaczał, przede wszystkim artystów.

Książka nie jest naukową publikacją, przez co nie powoduje problemów z przyswojeniem. Jest to cząstkowa bibliografia opisująca najbardziej wrażliwą stronę Ojca Świętego. Liczne tłumaczenia ukazały fenomen literacki Papieża. Kulturę słowa, umiejętność porywania tłumów, zaczęto postrzegać nie tylko w kontekście oczywistego charyzmatu, ale także doświadczeń artystycznych. Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem historii rodem art gratia artis to zachęcam do przeczytania twórczości pana Dziedzica.

Wojtyła był aktorem, pisarzem, poetą i to w dodatku bardzo dobrym....

Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku, dokładnie czterdzieści lat po swoim debiucie poetyckim. Ciężko stwierdzić, czy ta okrągła rocznica ma jakiekolwiek znaczenie, ale faktem jest, że jego próby poetyckie przełożyły się na jego niezwykłe sukcesy, gdy był już znany jako Jan Paweł II. Zapewne nikt z nas nie potrafi przeczytać ot, tak słów: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Każdy z nas przeczyta to naśladując charakterystyczną intonację ,,naszego papieża". Recytacji młody Karol nauczył się... O tym, gdzie się jej nauczył przeczytałam w książce Stanisława Dziedzica o wdzięcznym tytule ,,Romantyk Boży".

Wszyscy wiemy, że Jan Paweł II kochał poezję i że sam popełnił kilka utworów. Na tym jednak kończy się nasza wiedza dotycząca jego twórczości. Zdecydowałam się sięgnąć po ,,Romantyka Bożego", by czegoś się o niej dowiedzieć. Książka dzieli się na cztery części. Pierwsza z nich poświęcona jest Wadowicom - ,,miejscu, w którym wszystko się zaczęło", druga - teatralnym próbom przyszłego papieża, trzecia jego twórczości poetyckiej i dramaturgicznej, czwarta część jest podsumowaniem całej jego twórczości. Dodatkowo, wraz z ewolucją talentu pisarskiego Karola Wojtyły, zapoznajemy się w tej książce z elementami jego biografii. Z racji niewielkich rozmiarów tej publikacji wszystkie te tematy nie zostały omówione zbyt wnikliwie, ponieważ jest to tekst w ogromnej mierze popularnonaukowy, skierowany do czytelnika, którzy nie ma za sobą skończonych studiów polonistycznych, a chce zapoznać się z twórczością kogoś, kogo dajmy na to podziwia.

Jak na książkę, która traktuje o czyjejś twórczości, zaskakująco mało w niej tekstów źródłowych. W większości nie jest to jednak minusem tej publikacji, ponieważ Dziedzic skupia się raczej na inspiracjach Karola Wojtyły, na ludziach, których podziwiał i którzy mieli na niego największy wpływ oraz na relacjach osób, które dobrze go znały. Da się zauważyć, że autor naprawdę interesuje się tematem, o którym napisał książkę. Większość zdjęć w niej zamieszczonych jest jego autorstwa, spotkał się on też z większością ludzi, o których chociażby wspomniał, imponująca jest również baza źródłowa, na której się opierał. Niestety, chwilami jego pasja była aż za bardzo widoczna, ponieważ Dziedzicowi zdarza się powtarzać kilka razy to samo lub odchodzić od tematu. Na szczęście, na dłuższą metę nie jest to zbyt drażniące, ponieważ ilość materiału, który porusza ta książka jest tak duża, że czasami aż prosi się o powrót do pewnych informacji, które są niezbędne niepogubienia się w gąszczu kolejnych wiadomości. Całość jest jednak podana w wyjątkowo lekkostrawnej, jak na taką tematykę, wersji.

Na mojej półce już od dawna znajduje się książka zawierająca niemalże wszystkie dzieła świętego już Jana Pawła II. Żałuję tego, że jeszcze się z nią nie zapomniałam, choć cieszę się, że przeczytałam wcześniej ,,Romantyka Bożego". Dzięki niemu wiele rzeczy w twórczości Wojtyły stało się dla mnie jaśniejsze. Wspaniale śledziło się również ewolucję jego zmagań z literaturą. Uwielbiam obserwować zmiany zachodzące w twórczości oraz poglądach poetów i pisarzy, więc sięgnięcie po książkę Stanisława Dziedzica było dla mnie oczywistością. Wydaje mi się jednak, że dla osób niezainteresowanych tematem miejscami może być ona nużąca. Mimo to - polecam.

• Chętnie wymienię
  • Moja domowa biblioteczka
  • Egzemplarze recenzenckie
  • Fakt/biografie
  • CZEKAM na ebooka
  • Literatura poważna/dorosła
  • 2015

Dodaj cytat z książki Romantyk boży