Żydzi i słowa

Czytelnik
Jews and Words
publicystyka literacka, eseje
Piotr Paziński

Niełatwa. Niezbyt wartka (bo i jak oczekiwać tego od eseju?), wymagająca skupienia. Ale często przenikliwa i dowcipna, a miejscami nawet lekka - w końcu to Amos Oz i jego córka.
Przede wszystkim ważna. Mnie przybliżyła do rozwikłania zagadki, która męczy mnie od lat - do zrozumienia niepojętych (mimo wszystko!) źródeł antysemityzmu.

Czytam powoli, żeby starczyło na dłużej-niby powinno się nie podobać bo esej i to o poważnych sprawach. Ale to jest jednak Amos Oz- więc będzie najsensowniej i najprościej jak można

Autorami niniejszej książki są Amos Oz - wybitny pisarz izraelski oraz jego córka, Fania Oz-Salzberger - profesor historii. Ci, którzy znają literaturę izraelską wiedzą, że rzadko zdarzają się słabe przekłady z języka hebrajskiego oraz to, że występuje w niej często połączenie estetyki z detalem.

Amos i Fania próbują wyjaśnić dlaczego znaczenie słów jest aż tak bardzo...

tl;dr - bardzo fajna rzecz.

Ktokolwiek zetknął się z literaturą izraelską zauważył zapewne dwie rzeczy: jakość przekładu (rzadko bowiem zdarzają się kiepskie przekłady z hebrajskiego) oraz dziwną skrupulatność opisów, w której detal łączy się z estetyką. Takie elementy widać w prozie Grossmana, Nuevo czy Oza. To, co się za nimi kryje analizują ojciec i córka – uznany...

Miłośników pióra izraelskiego mistrza Amona Oza z pewnością zaskoczy pozycja „Żydzi i słowa”, napisana w duecie z córką, Fanią Oz- Salzberger. Z przekąsem, humorem i niesamowitą dozą ironii dyskutują o żydowskim związaniu z pismem, kobietach, Torze, wychowaniu i samych Żydach.

Zarówno Oza, jaki i jego córkę można określić mianem świeckich Żydów. Deklarują odcięcie od...

• Oczekujące
  • Historia