Pierścienie Saturna

2009-01-01
2009-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
literatura niemiecka

Podróże przez świat, który odchodzi, przez to, co utracone, co ma lata świetności za sobą,a raczej pretekst do snucia rozważań o niszczącej sile Historii, Czasu i Przypadku. Klasyczny Sebald, pełen piętrowych dygresji. Mistrz.

Z lektury czerpałem wiedzę na temat historii XIX i XX wieku, w szczególności literatury. Poza tym bardzo mi bliski opis wschodniego brzegu angielskiego kraju, spędzając czas w Hull nachodziły mnie podobne refleksje. Mimo tego nie jest to najpoczytniejsza lektura, dozowałem poszczególne rozdziały, gdyż dygresje Sebalda są, eufemistycznie mówiąc, senne.

Kilka razy przysnąłem. Wrażenie z połowy. Szczątkowa fabuła i niekończące się dygresje historyczne. F to krótkie opisy gdzie bohater jadł i co widział, czasem coś o przyrodzie i ludziach. A potem znów dygresje, które stanowią z 80% książki. Język przyjemny i dobry, ale jako powieść to trochę dla mnie nieporozumienie. Zwyczajnie nudne. Lepiej traktować to jako skąpe wspominki w eseistyczno-historycznym sosie. Nie są niestrawne, ale zabrakło dania głównego. Nie lubię samego sosu.
To opis i ocena z połowy książki. Zostawiam jaką nieprzeczytaną. Rzadko nie kończę książek, ale to nie ma dla mnie wiele sensu. Dobre tylko jeśli ktoś lubi dygresje historyczne (ja nie),a nie powieść z jakąkolwiek fabułą. Jako powieść 4-5/10. Nawet jak na literaturę piękną w kierunku afabularności - przyjemne... nudziarstwo. Jeśli druga połowa książki to przełom i nie ma dygresji, to biję się w cycka; póki co nie zaryzykuję. To jest jak środek nasenny. Który zasadniczo utrudnia czytanie. :)

jeśli mam podróżować, to tylko z takimi zmysłami jak Sebald

jeśli mam podróżować, to tylko z takimi zmysłami jak Sebald

„…Dlatego ciągle, myślą i pisząc, próbował patrzyć na ziemski byt, na najbliższe mu rzeczy tak stwórcy. Aby wznieść się na niezbędne ku temu wyżyny, dysponował tylko jednym środkiem, niebezpieczną lotnością języka”

Podróż autora/ bohatera po wschodniej części Anglii, terenie wydającym się opuszczonym, nieciekawym lub nieco na uboczu, stała się przyczynkiem do wskrzeszenia wielu historii, wspomnień i postaci z często zamierzchłej przeszłości, które w jakiś sposób były zwiane z odwiedzanymi miejscami lub które przywołał w swoich rozmyślaniach sam podróżnik.
Detale, wydające się mało istotne z naszej dzisiejszej perspektywy, rozrastają się w opowieściach autora w obraz bujnej, tętniącej życiem rzeczywiści, która przeminęła i często został zapomniana lub zaniedbana lub zupełnie unicestwiona. Zabierają nas do najdalszych zakątków świata -Chiny, Kongo, Francja, Niemcy i wiele innych.

Autor z powolnym, dostojnym i niebywale plastycznym sposobem opowieści zabiera nas w czasy przywołanych przez siebie historii i losów. Tak jak postać XVII wiecznego uczonego –Thomasa Browna, przywołana w pierwszej i ostatniej części powieści -, duchowy przewodnik podróży autora, wykazuje się on „niebezpieczną lotnością języka”. Ma dar wskrzeszania pamięci i znaczenia, dostrzegania ciągłości, pomimo ulotności, trwania, pomimo zmienności miejsc, które obiera za cel swej podróży.
„Na każdej nowej formie kładzie się już cień zniszczenia. Historia każdej jednostki, historia każdej wspólnoty i historia całego świata nie biegnie mianowicie po łuku, coraz mocniej i piękniej napiętym, ale po torze, który osiągnąwszy południk zapada w ciemność”

Czytając Pierścienie Saturna trzeba zatrzymać się, zastanowić, poszperać na własną rękę, poszukać wyjaśnienia i pogłębienia dla wątków pierwszoplanowych i tych pobocznych, otworzyć atlas i razem z bohaterem zgubić się we wrzosowiskach, przejść przez płot, przysiąść na plaży i spod przymkniętych oczu obserwować bitwy morskie, dostrzec smoka przezierającego spod przetartej farby na wagonikach pociągu. A potem ruszyć w swoje własne podróże w czasie i przestrzeni, bogatszym o ważność i wyczulenie na ulotność rzeczy.

Zbiór wszelkich opowieści o różnej tematyce. Nie brak także akcentu polskiego - biografia Konrada Korzeniowskiego. To bogactwo ciekawych historii krąży wokół pieszych wędrówek autora po Anglii. Bogaty język, bogate słownictwo powoduje, że czyta się dobrze. Są jednak momenty nudne i wywołujące ziewanie.

garbatki, wojnice, krasopanie, czarne wstęgówki, błyszczki, rolnice, fruczaki gołąbki, zmrocznice wilczomleczki i wieczorniaki, bęsice, babki, trupie główki i krótkowąsy - ja czekam

Uwielbiam jego styl. Pozorne szczegóły, drobne detale, małe spostrzeżenia na których buduje całe strony, rozdziały, domy. Zaczyna się pozornie od nic nie znaczącego detalu a za chwilę widzisz jak stawia całą ścianę i stoi katedra. Metafizyka codzienności, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane.

Mój zachwyt nie ma granic. To książka, którą zaraz po przeczytaniu chce się czytać ponownie. Opis zawartości może nie jest zachęcający - można postawić pytanie: co nas obchodzi akurat ta część kraju. Ale jest to prawdziwy majstersztyk, a dla mnie Sebald jest mistrzem dostrzegania szczegółu. Zdania i historie przechodzą niezwykle płynnie, a erudycji Autorowi można tylko zazdrościć. Wielka szkoda, że śmierć przekreśliła dalsze plany literackie. Perełka!

Zrozumiałam jak wiele rzeczy mnie ominęło w podroży, ile piękna nie dostrzegłam.

• Literatura niemiecka
  • Literatura piękna