Gdybym mniej kochała: Dziennik lat 1889-1895

Okładka książki Gdybym mniej kochała: Dziennik lat 1889-1895 Maria Górska
Okładka książki Gdybym mniej kochała: Dziennik lat 1889-1895
Maria Górska Wydawnictwo: Twój Styl Seria: W kolorze sepii biografia, autobiografia, pamiętnik
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
W kolorze sepii
Wydawnictwo:
Twój Styl
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8371630115
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
47

Na półkach:

Czytałam tomy dziennika w odwrotnej kolejności - ten najpierw, wcześniejszy później. Ten tom drugi 1896-1906 zachwycił mnie bardziej - przez czasy bliższe moim zainteresowaniom, bohaterów, których znałam z innych opracowań i wspomnień. Górska opisuje sobie współczesne wydarzenia z perspektywy mieszkającej pod Warszawą szlachcianki. Kilka tygodni temu czytałam "W ogrodzie wspomnień" p. Olczak-Ronikier i teraz odkryłam, że obydwie panie pisały o tych samych wydarzeniach - np. o manifestacjach socjalistów w Warszawie, o ucieczce z Cytadeli, o biedzie i niedostatku. Odmienna perspektywa narracji sprawiła, że widziały te same wydarzenia z dwóch krańcowo różnych miejsc - wrażenie niesamowite i bardzo ciekawe z takiego psychologicznego punktu widzenia. Książką jestem zachwycona i bardzo polecam.

Czytałam tomy dziennika w odwrotnej kolejności - ten najpierw, wcześniejszy później. Ten tom drugi 1896-1906 zachwycił mnie bardziej - przez czasy bliższe moim zainteresowaniom, bohaterów, których znałam z innych opracowań i wspomnień. Górska opisuje sobie współczesne wydarzenia z perspektywy mieszkającej pod Warszawą szlachcianki. Kilka tygodni temu czytałam "W...

więcej Pokaż mimo to

avatar
51
47

Na półkach:

Pierwsza część dziennika przenosi nas w końcówkę XIX wieku. Świetnie oddany jest klimat ówczesnej Polski - problemy gospodarcze, dyskusyjne postawy arystokracji, kwestie religijne - w tym szczególnie zagadnienie unitów, stosunki panujące w Warszawie w kontraście z tymi galicyjskimi w Krakowie. Dla wszystkich, których interesuje prawdziwe codzienne życie szlachty polskiej pod zaborami. Polecam.

Pierwsza część dziennika przenosi nas w końcówkę XIX wieku. Świetnie oddany jest klimat ówczesnej Polski - problemy gospodarcze, dyskusyjne postawy arystokracji, kwestie religijne - w tym szczególnie zagadnienie unitów, stosunki panujące w Warszawie w kontraście z tymi galicyjskimi w Krakowie. Dla wszystkich, których interesuje prawdziwe codzienne życie szlachty polskiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
382
190

Na półkach: , ,

Zaczęłam czytać z dużym zapałem - wspomnienia właścicielki Woli Pękoszewskiej (miejscowości całkiem blisko mnie leżącej),żyjącej w ciężkim okresie zaborów - wspomnienia sięgają czasów powstania styczniowego. Ubożejące polskie ziemiaństwo, nękane na przykład dużymi podatkami, walka o utrzymanie się na powierzchni, o zapewnienie przyszłości synom. Pani Górska wspiera też utalentowanego sąsiada, malarza Józefa Chełmońskiego.
W sumie jednak książka mnie zawiodła. Pani Maria jest troskliwą matką i cnotliwą matroną, Polką patriotką muszącą godzić się z realiami życia w rosyjskim zaborze. Powieść jednak poza dniem codziennym życia ziemiaństwa wiele mi nie wniosła i nawet nie doczytałam do końca.

Zaczęłam czytać z dużym zapałem - wspomnienia właścicielki Woli Pękoszewskiej (miejscowości całkiem blisko mnie leżącej),żyjącej w ciężkim okresie zaborów - wspomnienia sięgają czasów powstania styczniowego. Ubożejące polskie ziemiaństwo, nękane na przykład dużymi podatkami, walka o utrzymanie się na powierzchni, o zapewnienie przyszłości synom. Pani Górska wspiera też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: , ,

Dla niektórych (i dla mnie) to pociągające - życie ziemiaństwa w detalach.

Dla niektórych (i dla mnie) to pociągające - życie ziemiaństwa w detalach.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    6
  • 2012
    2
  • Biografie, listy, wspomnienia
    2
  • Biografie, wspomnienia
    2
  • 2023
    1
  • Biblioteka publiczna
    1
  • O kobietach
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gdybym mniej kochała: Dziennik lat 1889-1895


Podobne książki

Przeczytaj także