Najkrótszą Drogą

militaria, wojskowość
LTW
2011-01-01
2011-01-01
II wojna światowa historia autobiografia jednostki wojskowe

Z racji osoby autora książkę czytało się bardzo dobrze. W ciekawy sposób opisuje formowanie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z punktu widzenia jej pomysłodawcy i dowódcy, a potem jej kluczowe użycie w operacji "Market-Garden". Według mnie jednak lepiej mieć już jakąś wiedzę na temat Sosabowskiego i działań na froncie II wojny Światowej, ale to rzecz praktycznie naturalna przy wspomnieniach. Nie można tej książki traktować jako autobiografii Sosabowskiego, generalnie jest to raczej książka o Brygadzie Spadochronowej niż o jej dowódcy. Formę autobiografii spełnia natomiast inna pozycja napisana przez Stanisława Sosabowskiego, a mianowicie "Droga wiodła ugorem", która jest też godną polecenia książką i może być dobrym wstępem do "Najkrótszą drogą".

Generał Stanisław Sosabowski to postać wybitna, lecz niestety całkowicie zapomniana. Był twórcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, nowatorskiej i elitarnej jednostki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którego usiłowali skazać na zapomnienie nie tylko komunistyczni wrogowie polskiej tożsamości narodowej, ale także Brytyjczycy, którzy po porażce operacji Market-Garden usiłowali właśnie generała Sosabowskiego obciążyć własną nieudolnością i niekompetencją, która kosztował życie setek żołnierzy.
Generał Sosabowski był dla Brytyjczyków jak wyrzut sumienia, bo ostrzegał Brytyjczyków przed słabościami planowanej operacji desantowej i nie omylił się, a więc w haniebnie niski, tchórzliwy sposób publicznie go sponiewierano i wyklęto. Bardzo cenna książka i warta lektury choćby po to, aby poznać sylwetkę generała Sosabowskiego, także jako ojca nie mniej bohaterskiego syna, powstańca warszawskiego Stanisława Janusza Sosabowskiego, ps.Stasinek.

Dzieje 1 Polskiej Brygady Spadochronowej. Czytałem z wypiekami na policzkach. Polecam

• II Wojna Światowa
  • Historia/Biografie