Tryptyk o wierze

Okładka książki Tryptyk o wierze Benedykt XVI, Franciszek (papież), Jan Paweł II (papież)
Okładka książki Tryptyk o wierze
Benedykt XVIFranciszek (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01

Na książkę "Tryptyk o wierze" składają się przemówienia trzech ostatnich papieży, czyli Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Przemówienia te traktujące o wierze w Boga, skierowane są głównie do ludzi młodych, ale i nie tylko.
"...wytrwale podążajcie drogą wiary z niezłomną nadzieją w Panu. Na tym polega tajemnica naszego wędrowania! On daje nam odwagę, byśmy szli pod prąd." *

Słowa te wypowiedziane przez papieża Franciszka, w czasie bierzmowania w kwietniu 2013 roku na placu św. Piotra mogą stać się śmiało mottem, nie tylko dla młodzieży przystępującej owego dnia do sakramentu bierzmowania, ale również dla młodzieży na całym świecie oraz może śmiało być mottem całej książki. Bo również dwaj poprzednicy Franciszka zachęcają młodzież do kroczenia tą samą drogą, która co prawda nie jest łatwa, ale to ta droga prowadzi do wiary, nadziei i miłości.

Zawarte teksty skupiają się wokół Światowych Dni Młodzieży, które na globalną skalę zaczął organizować polski papież Jan Paweł II, pragnąc głosić wiarę w Boga wśród młodych, którzy szukają swojego miejsca w świecie. I dlatego te wielkie wydarzenia organizowane są dla nich, by mogli odnaleźć prawdziwe wartości, razem ze swoimi rówieśnikami z różnych kontynentów. Dlatego też kolejni papieże tak chętnie kontynuują wielkie dzieło zapoczątkowane przez polskiego papieża, gdyż mają świadomość, jak ważne dla młodych jest spotkanie z kimś, kto ma odwagę głosić Ewangelię na cały świat i stanowi autorytet dla większości ludzi na całym świecie. Wszyscy trzej papieże mając świadomość tego jak młodzież pragnie żyć Ewangelią, starają się zarówno delikatnie, jak również zdecydowanie głosić prawdę o Jezusie, który otacza swą miłością wszystkich ludzi na całym świecie, nawet tych zagubionych. Oczywiście każdy z papieży mówi o wierze w Boga na swój charakterystyczny sposób, ale każdy z nich skupia się na jednym, czyli na Bogu i na drodze, która prowadzi do wiary w Boga.

Oczywiście nie ma sensu opisywać, kto lepiej pisze o Bogu i o Trójcy św., jak również o wierze, bo nie oto chodzi w tej książce. Przede wszystkim w tej książce są te przemówienia skierowane do młodzieży, które najlepiej opisują wewnętrzne troski młodych ludzi, oraz jak przeciwstawić się tym troskom, czyli podążając przez ścieżki wiary zdecydowanie wraz z Bogiem. Ale nie tylko młodzi znajdą coś w tej książce, mówiącej o wierze, ale również starsza młodzież poszukująca Boga, może dzięki tej książce odnajdzie Go. Dlatego zachęcam całą młodzież, zarówno tą młodszą jak i starszą do zaczytywania się w przemówienia papieży, bo znajdzie się w nich wszystko to, czego młodzież poszukuje, czyli takie wartości jak wiara miłość i nadzieja.

* strona 204

„Tryptyk o wierze” to zbiór przemówień trzech ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka skierowanych do młodych ludzi, w których zawarli sens wiary chrześcijańskiej. Nie da się ukryć, że praktycznie każdy z tekstów został przekazany podczas orędzi na Światowe Dni Młodzieży, podczas których młode osoby z całego świata spotykają się albo w kościołach swoich diecezji, albo w wyznaczonych przez papieża miejscu na kuli ziemskiej, gdzie wspólnie wyznają swoją wiarę oraz spędzają czas na zabawie i integracji. Znajdziemy w książce przemówienia ze spotkań Jana Pawła II w latach 1987 – 2002, Benedykta XVI w latach 2005 – 2011 oraz papieża Franciszka podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku oraz ze spotkania z seminarzystami, które miało miejsce w Watykanie 6 lipca 2013 roku.
Łatwo się domyśleć, że każda z wymienionych postaci w inny sposób przedstawia młodym tajemnice wiary. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, która z nich robi to najlepiej. Czytając tekst jesteśmy pozbawieni tonu głosu, jakim był on pierwotnie wygłoszony. Bo nawet najlepszy tekst o wierze wygłoszony zbyt zdenerwowanym głosem nie przemówi nikomu do serc ani umysłów. Tym samym możemy na nowo czytać napisane słowa, nadając im barwę i odniesienie według naszego uznania i całkowicie zmieniając ich sens.
Osobiście bardzo cieszę się z tego, że dane mi było przeczytać przemówienia z pierwszych lat istnienia Światowych Dni Młodzieży, głównie dlatego, że albo nie było mnie jeszcze na świecie, kiedy zostały one wygłoszone, albo byłam zbyt mała, aby zrozumieć ich treść. Szczególnie przypadło mi do gustu czytanie wygłoszone podczas spotkania z młodzieżą w sierpniu 1991 roku. I to nie ze względu na to, że były wypowiedziane w tak bliskiej mojemu sercu Częstochowie, ale z powodu ciepła słów i autentycznej radości z tego, że na Jasnej Górze pojawili się młodzi zza wschodniej granicy, którzy tak niedawno mogli tylko pomarzyć o spotkaniu z papieżem. Tamtego dnia to marzenie stało się rzeczywistością. Ucieszyłam się też czytając przemówienie Jana Pawła II z Toronto, które miałam przyjemność oglądać na telebimie w jego rodzinnych Wadowicach, gdzie odbywało się Forum Młodych. Któż mógł się wtedy spodziewać, że są to ostatnie Światowe Dni Młodzieży z jego udziałem? Następni papieże kontynuowali jego dzieło, mówiąc młodym o prawdziwej wierze na podstawie przesłań, które były hasłami kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

• Religijne
  • 4) Chrześcijaństwo
  • Współpraca z Sztukaterem
  • Chwilowo odłożone
  • Teologicznie i religijnie
  • 2014 rok

Dodaj cytat z książki Tryptyk o wierze