Opowieści o pilocie Pirxie

Stanisław Lem Wydawnictwo: Nowe Wydawnictwo Polskie fantasy, science fiction
Nowe Wydawnictwo Polskie
1990-01-01
1990-01-01

Książka nie zestarzała się źle jak na sci-fi :) sposób narracji jest specyficzny, historia jest budowana bardzo szczegółowo i dokładnie, przez co niektórzy mogą uważać, że się dłuży, ale dla mnie to akurat urok tych opowiadań, bo wszystko ma ręce i nogi, a czyta się wręcz wybornie. Autor przemyca w książce wiele przemyśleń na życiowe tematy. Zwłaszcza 3 opowiadania mnie ujęły najbardziej: Terminus, Rozprawa i Ananke. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książki Lema, ale myślę, że do przygód Pirxa rownież kiedyś z przyjemnością wrócę :)

Jest to zbiór opowiadań opisujących przygody tytułowego pilota Pirxa. Łatwo można zauważyć przemianę głównego bohatera w trakcie lektury. Intrygująca jest osobowość Pirxa oraz jego zdolność do wychodzenia cało z każdej opresji.

Fabuła jest wciągająca, ponieważ każdy rozdział to nowe kłopoty na drodze głównego bohatera. Co ciekawe wpleciono tu sporo wątków filozoficznych zmuszających do przemyślenia (człowiek kontra maszyna).

Wspaniała, intelektualna uczta - zabawna, intrygująca, oniryczna, dająca masę satysfakcji oraz pole do własnej interpretacji i zastanowienia się nad postawionym zagadnieniem. POLECAM !

Zabawne, lekkie szkolne opowieści i nie tylko. W miarę dojrzewania Pirksa, pojawają się coraz bardziej zawiłe problemy natury filozoficznej ale są one raczej dodatkiem niż osią opowieści. Dobra interpretacja Kowalika w audiobooku

Sięgałam po nią wtedy, gdy potrzebowałam dystansu do życia i odrobiny śmiechu. Jedyny minus - brak żeńskich bohaterek (naliczyłam dwie lub trzy, bardzo poboczne postaci).

Zupełnie świetna pozycja. Przystępna, z ciekawymi wątkami i z refleksami na koniec każdego opowiadania. Książka godna polecenia.

Jak dotąd najsłabsza pozycja Lema jaką miałem okazję przeczytać. W mojej ocenie materiał jest dość nierówny. Znaleźć tu można prawdziwe perełki, jak chociażby "Test" "Opowiadanie Pirxa", czy "Rozprawę", ale także materiał któremu brak polotu i wizjonerstwa jakie można znaleźć w innych książkach pisarza.

Książka zawiera dziesięć opowiadań ułożonych w porządku chronologicznym, dzięki czemu pilot Pirx na naszych oczach dojrzewa i ewoluuje od kadeta osiągającego (mocno) przeciętne wyniki w nauce i cierpiącego na finansowy niedostatek, przez umiejącego zachować zimną krew pilota-kosmonautę, aż do cenionego komandora i eksperta. Lem uporczywie pozbawia nas informacji jakie imię nosi ten bohater i usiłuje nam wmówić, że dominującą cechą jego charakteru jest poczciwość, czym wkurza samego Pirxa, który nie takiego słowa chciałby użyć, żeby się opisać.

(koniec końców jednak Lem postawił na swoim, bo to właśnie poczciwość pewnego razu ratuje komandorowi życie)

(...ach, ta kosmiczna przewrotność Lema…!)

Fabuła „Opowieści...” jest z jednej strony wciągająca, bowiem każde opowiadanie to opis kolejnego (trudnego) wyzwania, z jakim mierzy się sympatyczny, cieszący się całkowitym wsparciem czytelnika Pirx, a z drugiej strony - niezwykle satysfakcjonująca, gdyż utrzymana w różnej konwencji (horror, kryminał, groteska),napisana piękną, bogatą, bardzo plastyczną polszczyzną, zawiera filozoficzne rozważania i uniwersalne treści.

Lem po swojemu (czytaj: po mistrzowsku) rozprawia o człowieczeństwie, o tym, co znaczy być człowiekiem w realiach postępu naukowo-technicznego, kiedy coraz częściej człowiek jest wyręczany, czy wręcz zastępowany przez inteligentne maszyny.

Podsumowując: jest Moc. Serdecznie polecam wszystkim mocarnym.

Moja

Moja

Niestety, chyba byłem za stary gdy czytałem ją po raz pierwszy i w związku z tym nie mam do niej sentymentu. Bez tego z kolei ciężko mi zrozumieć jej fenomen, choć momentami dowcipna, to w gruncie rzeczy nudna, zestarzała się po prostu. Spodziewałem się po Lemie więcej.

• Science Fiction
  • Stanisław Lem