Początek jutra. Wrzesień 1939 oczami dowódcy Dywizjonu 303

Okładka książki Początek jutra. Wrzesień 1939 oczami dowódcy Dywizjonu 303 Witold Urbanowicz
Okładka książki Początek jutra. Wrzesień 1939 oczami dowódcy Dywizjonu 303
Witold Urbanowicz Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2008-01-01
2008-01-01

Obok Bohdana Arcta, który miał bardzo lekkie pióro, wspomnienia Urbanowicza najbardziej przypadły mi do gustu spośród książek polskich lotników. Pierwsza zaleta: język. Druga zaleta, jeszcze większa: autor był człowiekiem inteligentnym i spostrzegawczym, i wiele można się nauczyć, oglądając jego oczyma wydarzenia Września - nie tylko o samej historii, ale też o bardziej uniwersalnych rzeczach.

Wstęp książki należy zadedykować historykom, którzy opowiadają bzdury jakoby polskie lotnictwo unikało walki, a Kampania Wrześniowa była dla Niemców spacerkiem. Książka bardzo ciekawa, dotykająca między innymi tematu wojny polsko-polskiej i zawiści Sikorszczyków. Szkoda tylko, że Urban nie upublicznił nazwiska pewnego pana z Kwatery Głównej, który poniżał Wyrwickiego nawet po jego śmierci...

Nie mam wątpliwości,że o walkach powietrznych w czasie II wojny Światowej najlepiej pisał Witold Urbanowicz. Wieczorem, gdy kładłam się spać startowałam z Urbanowiczem w Spitfajerze i czułam się z nim bardzo bezpiecznie. Był wspaniałym pilotem,zawsze umiał wyjść z najgorszych opresji, a potem rewelacyjnie to opisał.

Witold Urbanowicz - dowódca słynnego Dywizjonu 303 z Bitwy o Anglię, opisuje walki w Polsce we wrześniu 1939 r.

Urbanowicz był nie tylko rewelacyjnym pilotem, patriotą, działaczem polonijnym na emigracji ale także świetnym pisarzem, który potrafił ożywić tekst barwnymi opisami swoich przeżyć. Przygody, o których opowiada wywołują uśmiech na twarzy. Lecz książka jest nie tylko o śmiesznych i ciekawych przygodach. Opowiada także o ciężkich losach państwa polskiego we wrześniu 1939 roku. O niemocy i bezradności polskich pilotów, o rozgoryczeniu jakie odczuwali ludzie po braku reakcji naszych sojuszników. Szczerze polecam każdemu miłośnikowi historii, a w szczególności miłośnikom lotnictwa polskiego na zachodzie.

Polecam miłośnikom historii i lotnictwa.

Polecam miłośnikom historii i lotnictwa.

polecam

polecam

• II wojna światowa
  • Lotnictwo
  • Z historią w tle
  • Wspomnienia
  • Chcę kupić
  • II Wojna Światowa

Witold Urbanowicz Początek jutra. Wrzesień 1939 oczami dowódcy Dywizjonu 303 Zobacz więcej