The Design of Everyday Things, revised and expanded edition

Okładka książki The Design of Everyday Things, revised and expanded edition Donald Norman
Okładka książki The Design of Everyday Things, revised and expanded edition
Donald Norman Wydawnictwo: The MIT Press sztuka
sztuka
The MIT Press
2014-01-01
2014-01-01
ux design

myślę że to świetna książka, jeśli ktoś uważa że trąci myszką, znaczy że czytał pierwsze wydanie zamiast drugiego

Inspirująca, pozwala na krótkotrwałe wytchnienie wobec dzisiejszej pogoni za kompletnymi i niezrozumiałymi zmianami technologicznymi.

Książka raczej dla osób zawodowo związanych z designem lub pasjonatów. Trochę ciekawych informacji dla laika, ale momentami nudziłem się mocno.

Klasyka gatunku i zdecydowanie warta polecenia każdemu, kto kiedykolwiek zderzył się ze źle zaprojektowanymi drzwiami i myślał, że to jego wina. Czy interesującą? I tak i nie. Ma trochę wszystkiego, jest dobrym wprowadzeniem do dizajnu i zawiera mnóstwo ciekawych przykładów, ale projektanci i praktykujący dizajn mogą się przy niej nudzić. Z kolei miejsca, które mogą być dobrą powtórką dla dizajnerów są nieco ciężkawe do przyswojenia dla laików. Ponieważ książka była napisana w latach 80. zeszłego wieku i od tego czasu fragmentami zmieniana i aktualizowana, niektóre jej części trącą myszką, ale ogólnie zdezaktualizowane treści zostały dobrze załatane nowymi.

Zdecydowanie warto przeczytać, ta literatura daje bardzo dużo do myślenia. Jak pewne rzeczy widziane na co dzień - są bardziej przemyślane - niż możemy sobie to wyobrażać. Kształty i rozwiązania wizualne nie są tylko często dekoracją - są niezbędnym aspektem aby to działało. Moja ocena jedna na bazie tego, że jest to już klejona pozycja literacka z analogicznym pomysłem i informacjami. Jeśli ktoś przeczyta coś takiego po raz pierwszy na pewno ma szanse na ciekawe przemyślenia.

Książka to kolejne wznowienie kilkudziesięcioletniej publikacji. Wznowienie udane bo uzupełnione o nowe przykłady zmieniającego się świata... i pięknie wydana.
Jeśli ktoś spodziewa się ładnych obrazków i setek przykładów to nie ten rodzaj książki. Norman stworzył przewodnik/podręcznik dla osób które zajmują się dizajnem lub chcą go zrozumieć.
Norman to światowej klasy specjalista o dobrej intuicji pedagoga i pisarza bo na pewno nie łatwo stworzyć "podręcznik" który nie nudzi a zachęca do "rozkminiania" otaczającego świata.

Dobra pozycja dla osób choć trochę zainteresowanych tworzeniem przedmiotów, systemów itp. Polecam.

Norman to światowej klasy...

Ciekawa opcja nie tylko dla zainteresowanych sztuką. Wiele przykładów chociaż szkoda, że nie ma więcej zdjęć. Wiedza w pigułce napisana w lekki sposób.

Interesująca książka o tym, jak projektować użyteczne przedmioty/usługi/biznesy. Jest to taka trochę analiza na poziomie meta, która w bardzo konstruktywny i jasny sposób przedstawia "co działa", a czego unikać. Szczególnie utkwił mi w pamięci rozdział 6.

Wykład z psychologii codzienności dla niepsychologów. Zrozumiały dla każdego krótki program obowiązkowy. Uwielbiam w tej książce to, jak styl, jakim została napisana, realizuje zawarte w niej tezy.

RECENZJA
=======
Kim jest autor książki:
Donald Norman – amerykański psycholog poznawczy i badacz, specjalista w dziedzinie współzależności człowiek-komputer.
Don Norman jest współzałożycielem i głównym emerytem Grupy Nielsen Norman.
Norman jest min:
– Doradcą firmy i członek zarządu;
– Mówcą;
– Autorem książek i felietonów.

Czego się dowiesz z tej lektury:
Od czego zależy, czy przedmiot jest dobrze lub źle zaprojektowany?
Kiedy spełnia on oczekiwania użytkowników, a kiedy nasyca wyłącznie ambicje projektanta?
Co sprawia, że jedne przedmioty przechodzą do historii, a inne ulegają zapomnieniu?

Opis:
Książka poświęconej projektowaniu. Stanowi ona podstawowy podręcznik dobrego dizajnu.
Ma być przyjemna w lekturze i przystępna dla wszystkich – dla zwykłych ludzi i specjalistów od technologii, projektantów, a także programistów.
Jest to książka, która dostarczy wiedzy na temat schematów myślowych człowieka, zdradzi w jaki sposób uczymy się i dlaczego dizajn powinien odpowiadać naszym potrzebom.

Lecz mi osobiście nie przypadła do gustu. Język w jakim jest napisana nie trafił do mnie.

RECENZJA
=======
Kim jest autor książki:
Don Norman jest współzałożycielem i głównym emerytem Grupy Nielsen Norman.
Norman jest min:
– Doradcą firmy i członek zarządu;
– Mówcą;
– Autorem książek i felietonów.

Czego się dowiesz z tej lektury:
Od czego...