Szkoła wdzięku, tom 1

1993-01-01
8370820891
Andrzej Szulc
zimna wojna szpieg

Szmira i banał! Co mnie dziwi, gdyż z niektórych fragmentów tej powieści (fabuła jak fabuła - głupawa i nieprawdopodobna, ale to przeciez niby "powieść szpiegowska") wynikałoby, że autor zna Związek Sowiecki, nie jest mu zupełnie obca kultura rosyjska a nawet, można się domyślić, zna język rosyjski.

Tymczasem książka jest stekiem banałów i szablonowych wyobrażeń o Rosji i Związku Sowieckim. A historyczne opowieści wzięte z podręczników dla uczniów klas pierwszych i artykułó z bulwarowych gazet. Całość sprawia wrażenie, jakby autor pisał powieść w oparciu o research tylko w Wikipedii.

Nie mówię już o języku (tłumaczenie z angielskiego, wiec nie sposób ocenić),ani o papierowych bohaterach i ich dialogach, jakby pisanych przez komputery.

W zasadzie każdy, kto ma jako taką wiedzę o wydarzeniach na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach, będzie miał trudności z tym, aby powstrzymać sie przed ciśnięciem tek książki w kąt. Ja, ponieważ otrzymałem ją w prezencie, jakoś dotrwałem do końca. Ale było naprawdę ciężko.

Tymczasem książka jest stekiem banałów i szablonowych wyobrażeń o Rosji i...

Książka bardzo wciągająca, cały czas trzymająca w napięciu. Świetnie zarysowany klimat pełen niepokoju, nie ma miejsca na nudę. Może jedynie samo zakończenie wydaje mi się, że jest trochę naciągane, nie pasuje do reszty jednak patrząc całościowo naprawdę książka warta przeczytania.

Pierwszą 1/3 książki czytałam w pracy z częstymi przerwami i może dlatego mnie nie wciągnęła. Później faktycznie trzymała w napięciu i ciągle zaczynałam nowy rozdział. Koniec za to spaprany, wydaje się nie realny zarówno od strony rosyjskiej jak amerykańskiej.

Trzyma w napięciu od pierwszej strony.Dla mnie rewelacja

Trzyma w napięciu od pierwszej strony.Dla mnie rewelacja

Przeczytana dwa razy. Świetna powieść i niesamowitej historii.

Przeczytana dwa razy. Świetna powieść i niesamowitej historii.

Niesamowita - wciąga, zmusza do myślenia, niepokoi i zostaje w pamięci

Niesamowita - wciąga, zmusza do myślenia, niepokoi i zostaje w pamięci

Zaczyna się bardzo obiecująco, kończy jak film z Chuckiem Norrisem. I to jeden z tych słabszych. Jeżeli szukacie szpiegowskich książek o szpiegach w stylu Johna Le Carre albo Roberta Littella, to... szukajcie dalej.

To moje pierwsze spotkanie z tego typu literaturą i przyznam szczerze, że trochę się jej bałam.Moje obawy okazały się bezpodstawne, ponieważ książka wciąga i nie chce się jej odkładać.Mroczne tajemnice Związku Radzieckiego nie mogą zostać ujawnione ,a KGB już się o to postara żeby tak się nie stało.Nic nie jest takie jak się wydaje, a książka niejednokrotnie nas zaskoczy.Gorąco polecam ten świetny thriller szpiegowski.

Nie wiem, być może nie byłem wystarczająco skupiony podczas czytania, ale szczerze to nie rzuciła mnie ta powieść na kolana. Owszem, dobra, na pewno warta przeczytania, ale czegoś mi zabrakło. Chyba nie do końca wgryzłem się w klimat.

Przenosimy się do komunistycznej Rosji okresu zimnej wojny, miejsca gdzie za każdym rogiem czai się agent KGB i nikt nie może czuć się bezpiecznie. To, że Gregory Fisher, amerykański turysta znalazł się z nieodpowiednim miejscu i w niewłaściwym czasie rozpoczyna tok wydarzeń, który w może zniszczyć kruchy już pokój na świecie. Przez chwilę tylko jesteśmy z Fisherem, później aż do końca książki towarzyszymy głównie trójce pracowników ambasady USA w Moskwie. Możemy być świadkami panującej tam sytuacji gdzie państwo bezustannie żeruje na obywatelach i izoluje ich całkowicie od reszty świata, gdzie nawet partia nie ma kontroli nad służbą bezpieczeństwa KGB, która w założeniu miała ją chronić. Jest to Moskwa Łubianki, gdzie zamordowano z zimną krwią setki tysięcy ludzi po wcześniejszych przerażających torturach i przesłuchaniach. I gdzieś tam pod historycznym Borodinem znajduje się tzw. Szkoła Wdzięku, gdzie amerykańscy jeńcy, piloci zestrzeleni w Wietnamie uczą Rosjan jak zachowywać się jak Amerykanie, mówić jak oni, być nimi.

Przeczytanie tej książki bardzo dobrze przybliża nam realia komunizmu, który przecież do 1989 roku był obecny także w naszym kraju. Pełno jest tu gorących akcji, przemyśleń jest nawet wątek miłosny Lisy i Sama-przeważnie to im towarzyszymy. Uświadamia, że w tym systemie jednostka w ogóle się nie liczył, jako jednostka, partia mówiła, co myśleć, jak się zachowywać aż przestaje się być człowiekiem, miliony ludzi żyją w skrajnym ubóstwie, nikt sobie nie ufa, jest to społeczeństwo smutnych i zniewolonych ludzi.

Spotkałem się z niewieloma książkami opowiadającymi o okresie zimnej wojny, a ta według mnie jest bardzo dobra i realnie przedstawia życie i problemy tamtego okresu.

• 1993
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER