Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą

Okładka książki Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą Karen Karbo, Chesley McLaren
Karen KarboChesley McLaren Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
The Gospel According to Coco Chanel: Life Lessons from the World's Most Elegant Woman
Wydawnictwo Literackie
2014-06-30
2014-06-30
Joanna Dziubińska

Jako kobieta zawdzięczam Coco Chanel dużo, wystarczy wymienić jedwabie, perły i krwistoczerwoną szminkę. Zawdzięczam jej spodnie, żakiety, bluzki z kołnierzykiem, tweedy, a nawet krawaty. Jednak to nie jest tak, że zgadzam się ze wszystkim: serce mi krwawi, że to właśnie moja ulubiona projektantka wprowadziła sztuczną biżuterię (od biżuterii szklanej jest tylko niewielki krok do biżuterii plastikowej),ostentacyjne łańcuszki do torebek czy dżersej. Cokolwiek jest wykonane z dzianiny, dla mnie nie może sobie rościć pretensji do elegancji. Ciekawa jest Coco jako człowiek, jak po ułańsku, z fantazją, z gestem traktuje różne sprawy. Szczerze wątpię, żebyśmy się jednak polubiły. Jej krawcowe były warte każdych pieniędzy, przede wszystkim za cierpliwość wobec swojej szefowej. Ja bym jej nie miała.

Ta książka jest świetna, ponieważ łączy historię Coco Channel z jej pomysłami i sukcesami. Porównuje jej poglądy modowe z jej ówczesnymi rywalkami, także projektami. Książka jest fascynująca, bo Coco wiodła radykalne, skandaliczne, ale piękne życie. Gorąco polecam.

Zmylił mnie tytuł - myślałam, że będzie to fajny poradnik o modzie.
Jest to biografia Coco Chanel, wiele anegdot i ciekawostek z jej życia.
Jak dla mnie nudy, ta książka nic nie wniosła ciekawego dla mnie. Tytuł sobie - a treść sobie.
Na przyszłość - muszę zaglądać do wnętrza książki, jeśli nie chcę się zawieść :)

Zmylił mnie tytuł - myślałam, że będzie to fajny poradnik o modzie.
Jest to biografia Coco Chanel, wiele anegdot i ciekawostek z jej życia.

Bardzo subiektywna opowieść o fascynacji autorki stylem i osobowością Coco Chanel, przeplatana wątkami biograficznymi. Ostatni rozdział pozostawił u mnie niesmak, zepsuł całość. Pozatym ok.

Zbyt wiele subiektywnych wtrąceń autorki. Mało praktycznych uwag.

Zbyt wiele subiektywnych wtrąceń autorki. Mało praktycznych uwag.

Jeśli szukacie biografii Chanel, źle trafiliście. Jednak ta książka w żaden sposób nie upominała się o miano "biografii". Błędnie do niej podeszłam i sądzę, że stąd moje niezadowolenie.

Prawda jest taka, że książka w jakimś stopniu przypomina mi pracę dyplomową, która tylko powołuje się na zachowania Coco Chanel, odnosi się do jej decyzji, przemyśleń, co jakiś czas wspominając jej życie.

Książka nie trzyma się chronologii. W jednym momencie czytamy o starej Coco, za chwilę o dzieciństwie, a dalej o rozkwicie kariery, żeby akapit później przypomnieć jej początki w branży. Treść jest bardzo zagmatwana, przez co bardzo często mamy powtórzenia zdarzeń z dopowiedzianym zdaniem czy dwoma. Niesamowicie to irytująca, kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnego o postaci.

Jeśli zaś chodzi o sam element porad odnoszących się do stylu i bycia stylową, są one bardzo blogowe. Chociaż żadnej autorki bloga nie posądzam o pierwszeństwo w takim toku myślenia, to jednak nasłuchałam się tego już tyle, że zwyczajnie nudziła mnie każda kolejna strona.

Dobrnęłam do końca tylko z poczucia konieczności skończenia tej książki i jej niewielkiej objętości. Nie znam się na modzie, wolę raczej poznać historię i sama ją analizować niż czytać wywody o żakietach. Coco Chanel była z pewnością wyjątkową kobietą i odznaczyła swoje "piętno" na kartach historii, jednak po lekturze tej książki nie odczułam jakby była ona w jakikolwiek sposób interesującą postacią, a tym bardziej znaczącą.

Całkiem ciekawa pozycja.Autorka w interesujący sposób przedstawia nie tylko styl ale i samą postać Chanel.

Napisana lekkim językiem. Momentami zabawna. Opisuje Chanel taką jaką była bez upiększania i to mi się podobało

Spodziewałam się więcej informacji na temat stylu Coco, dowiedziałam się więcej o jej życiu. Polecam.

• 2015

Karen Karbo Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą Zobacz więcej