Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza

Okładka książki Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza Nele Moost, Annet Rudolph
Nele MoostAnnet Rudolph Wydawnictwo: Skrzat Seria: Mały Kruk literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2014-03-01
32 min.
Ewa Piotrowski
dla dzieci przyjaźń

Okładka książki Czy warto kłamać? czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw Nele Moost, Annet Rudolph
Czy warto kłam... Nele Moost, Annet R...
Okładka książki Mały kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże Narodzenie Nele Moost, Annet Rudolph
Mały kruk Skar... Nele Moost, Annet R...
Okładka książki Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię Nele Moost, Annet Rudolph
Wszystko dobrz... Nele Moost, Annet R...

Ciężko mi ocenić ten tytuł, z tego samego względu, o którym wypowiedzieli się poprzednicy. Książka opisuje "jedną stronę medalu", czyli akt kradzieży zabawek i przedmiotów. Książka nie tłumaczy rozsądnie tego zachowania, ani nie podaje przykładowej, prawidłowej reakcji.
Jestem matką, która angażuje się w czytanie dzieciom, bardzo dużo rozmawiamy w czasie czytania, więc i przy tej pozycji wybrnęłam. Jednak czy poleciłabym innym ten tytuł?
Mam wrażenie, że "masz - ok, nie masz - nie masz też czego żałować".

Nie lubię książek, które moralizują na siłę, ale czy lubię takie, które demoralizują?
W przypadku tej książki miałam wrażenie, że akcent jest położony nie tam, gdzie powinien. Poznajemy liczne sposoby manipulowania innymi, ale nie poznajemy konsekwencji: zwierzątka nie są złe ani smutne, że zostały okradzione lub oszukane. Kruk wciąż jest dla nich dobrym kolegą i nie zostaje odrzucony za swoje zachowanie. Do tego nie zwraca skradzionych przedmiotów, tylko pozwala zwierzętom się nimi pobawić (sic!).

Seria Mały kruk od Nele Moost to bestseller na skalę światową. Ciekawe i pouczające opowiadanka o Skarpetce zyskały serca wydawców, a potem także i małych czytelników na całym świecie. Dzięki tym książeczką poznaliśmy już małego kruka, jako niezłego łobuziaka, dowiedzieliśmy się jak wiele zdrowia i trudu kosztowało go zdobycie odpowiedniego imienia. W książeczce Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza razem z małym pierzastym przyjacielem dowiemy się jak ważna jest przyjaźń oraz, że nie warto być samolubnym.

Wszyscy mieszkańcy lasu doskonale wiedzieli, że wszystkie ważne i ukochane rzeczy lepiej trzymać blisko siebie, mogą szybko zmienić właściciela. Mały kruczek bardzo często, bowiem pożądał tego, co mają jego przyjaciele. Kiedy jednak przyswoili sobie fakt, że nie warto spuszczać niczego z oka, Skarpetka i tak zdobywał kolejne fanty. Czy to za sprawą podstępu, gróźb, przymilania się, wywołaniem współczucia, zwykłym użalaniem się nad sobą lub po prostu handlem wymiennym. Wszystkie sposoby są dobre, jeżeli tylko upragniona rzecz wpada w jego skrzydełka. Tylko, że schody zaczynają się w momencie, kiedy przyjaciele próbują wciągnąć Skarpetkę do zabawy. Ten jednak nie chce ruszyć się ze swego gniazda, ponieważ węszy w tym zaproszeniu podstęp, za sprawą, którego przyjaciele mieliby mu podebrać, zamienić bądź popsuć jego nowo zdobyte skarby. Tak, więc zwierzątka poszły bawić się same. Kruczek mógł w końcu nacieszyć się nowymi nabytkami, ale co to za frajda, kiedy nie można z kimś jej dzielić? Skarpetka postanawia, więc oddać „znalezione” zabawki im właścicielom. Przecież lepiej mieć przyjaciół!

Po raz kolejny Nele Moost we wspaniały sposób pokazuje dzieciom jak należy się zachowywać i jaką wielką wartością w ludzkim życiu jest przyjaźń. Na przykładzie kruczka uświadamia im, że nawet najpiękniejsze i najlepsze rzeczy nie zastąpią prawdziwego przyjaciela. Pokazuje jak ważna jest obecność innych ludzi w naszym życiu, bo co z tego, iż mamy wszystko skoro obok nie ma nikogo, kto mógłby się tym razem z nami cieszyć. Jednak to, co dla mnie jest najważniejsze, za sprawą Skarpetki uświadamia wszystkim (także i nam dorosłym),że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Trzeba jedynie bacznie go poszukać. Całości dopełniają oczywiście cudowne ilustracje wykonane przez Annet Rudolph. To właśnie dzięki temu, dziecko dużo szybciej przyswoi sobie morały płynące z historyjki, no i oczywiście jest szansa, że pozostaną one w jego pamięci na długi czas. Zwłaszcza, że praktycznie, na co dzień mam tego dowód, kiedy moja córa bawi się w bibliotekę i od spojrzenia na okładkę potrafi od tak powiedzieć, o co mniej więcej chodzi w całej historyjce. Dlatego… gorąco polecam każdemu. Nie ważne, czy macie własne dzieci, czy po prostu jakieś brzdące w rodzinie. Warto zapoznać z tym opowieściami każdego, a i dorosły też pewnie będzie miał fajną zabawę.

"Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza" - kiedy zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że to książka dla mojego syna. "Wszystko moje!" - no cóż, jako rodzice wiemy doskonale, że nierzadko nasze najlepsze nawet zdolności wychowawcze nie mają znaczenia, kiedy walka toczy się o najwyższą stawkę - o zabawkę. Magicznym sposobem okazuje się, że najbardziej interesująca jest ta, którą bawi się ktoś inny, nawet jeśli przed chwilą wydawałoby się, iż jest totalnie poza sferą zainteresowań naszych maluchów. Nauka dzielenia się jest trudniejszą do opanowania niż tabliczka mnożenia. W końcu dzieci tak mocno potrafią walczyć o to, czego w danym momencie potrzebują. Nawet jeśli za 5 minut będzie im to zupełnie zbędne.

Mały kruk, tytułowy bohater bestsellerowej książeczki dla dzieci, nie jest wyjątkiem. Interesuje go dosłownie wszystko, a najbardziej to, co jest w posiadaniu kolegów. Byłby całkiem sympatycznym i lubianym stworzeniem, gdyby nie to, że.. przywłaszcza sobie zabawki i gadżety należące do innych zwierzątek. Posuwa się do niecnych sztuczek, by osiągnąć swój cel. Jego przyjaciele zmuszeni są ukrywać się przed niesfornym krukiem. Lecz i to nie jest żadną przeszkodą dla ptaszyska! Kruk zdobywa upragnione skarby, ale, ale.. Zabawki nie cieszą już tak bardzo, kiedy nie ma z kim się bawić!

"Wszystko moje! (...)" to pouczająca i wartościowa książeczka dla najmłodszych. Po jej lekturze spędziliśmy czas na konstruktywnej decyzji. Okazuje się, iż bestseller jest napisany w sposób przystępny dla niespełna 4-latka. Poszczególne sytuacje i ciągi przyczynowo-skutkowe są zrozumiałe dla dziecka, a rodzic nie musi specjalnie przedłużać tematu, gdyż "Wszystko moje! (...)" wyczerpuje go i wiele wyjaśnia. Dziecko przekonuje się, jakie mogą być konsekwencje jego egoizmu, a lekcja, jaką otrzymał kruk, jest dla niego przestrogą.

Bohater, mimo swoich wad, pozostaje sympatyczną postacią, a dziecko przywiązuje się do niesfornego ptaka. Jest to pierwsza książka z serii o małym kruku, jaką mieliśmy okazję poznać, ale na pewno nie ostatnia. Wyjątkowość lektury polega na tym, iż nie tylko opowiada ciekawą z punktu widzenia dziecka historię, ale i niesie ze sobą głębsze przesłanie. "Wszystko moje! (...)" to frapująca, a jednocześnie ambitna literatura dziecięca. Jej celem jest przekonać dziecko, iż przyjaźń jest warta o wiele, wiele więcej niż wszystkie zabawki świata.

Wydawca poleca książkę dzieciom od 4 lat, jednak myślę, iż nawet dzieci nieco młodsze pokochają kruka, a przy pomocy rodziców zrozumieją przesłanie lektury. My bawiliśmy się świetnie, a co więcej - czas spędzony z książką nauczył również czegoś moje dziecko. Jako mama polecam literaturę dziecięcą, która wspomaga zadanie rodzica - wychowanie. Z czystym sercem rekomendujemy!

przeglad-czytelniczy.blogspot.com

Jak już wspominałam poprzednio w ofercie wydawnictwa Skrzat pojawiła się seria z małym krukiem w roli głównej. Tych książeczek w tej kolekcji jest 4, a my miałyśmy okazję poznać dwie z nich. Zatem teraz czas na drugą. O tym, jak mały kruk zrozumiał jak ważna jest przyjaźń.

Tego sympatycznego ptaszka po prostu nie da się nie lubić. Jest uroczy, choć oczywiście, nie bez wad. Nasz bohater jest jeszcze malutki i wielu rzeczy dopiero się uczy. A co za tym idzie - popełnia całe mnóstwo różnych błędów. Na szczęście ma on bardzo dobre serduszko, a to, że czasem coś zbroi nie wynika z jego złego charakteru lecz niewiedzy.

Tym razem przeczytamy o tym jak nasz mały kruk chciał mieć wszystko na własność. Nie wiedział, że nie powinien brać nie swoich rzeczy a pragnienie posiadania wszystkiego co mu się podoba była bardzo silna. Nasz bohater początkowo przywłaszczał sobie wszystko to co tylko znalazł, mimo, że zazwyczaj doskonale wiedział, do kogo te przedmioty należą. Jednak skoro nikt ich nie pilnował - kruk w mgnieniu oka je zabierał do swojego gniazdka. Jednak gdy jego znajomi i przyjaciele zaczęli lepiej pilnować swoich rzeczy, takich zdobyczy było już znacznie mniej. Kruk musiał więc wymyślić coś innego. Zaczął więc zdobywać nowe zabawki podstępem. Oszukiwał swoich przyjaciół by zdobyć to, co sobie upatrzył.

Po pewnym czasie w domku małego kruka uzbierała się nie zła kolekcja fantastycznych zabawek. Nasz ptaszek był z siebie bardzo dumny i... wciąż było mu mało. Jednak czy posiadanie wszystkiego sprawia tak wiele radości jak mu się zdawało? Czy ogromna kolekcja wspaniałych zabawek uszczęśliwi tego malca? Jak myślicie? Jestem pewna, że już się domyślacie, że to nie do końca jest tak. Bo czy można cieszyć się z posiadania tego wszystkiego będąc samotnym jak palec? Tak też było z naszym krukiem. Po pewnym czasie kolekcja przestała go cieszyć, gdyż nie miał z kim się nimi dzielić. Ale jak z tego wybrnął dowiedzcie się już sami.

Już Wam pisałam o tym, że seria z małym krukiem w roli głównej bardzo nam się podoba. Z wielu powodów. Przede wszystkim jak sami widzicie, te opowiadania są bardzo ciekawe i bardzo mądre. Nasze maluszki w mig zrozumieją przesłanie płynące z poszczególnych historii i z cała pewnością wiele z nich wyniosą dobrego. Poza tym historie te nie są bardzo długie, więc nawet mniejsze dziecko bez kłopotu wysłucha całego opowiadania i nie powinno się podczas słuchania nudzić. A poza tym, te książeczki są naprawdę ślicznie wydane. Każda strona jest kolorowa i bardzo wesoła, ilustracje są duże i ciekawe. Naprawdę sama przyjemność sięgnąć po tę lekturę.

Jedyne czego mi brakuje w tej serii to twardej okładki. Wiem, że to może nie jest takie ważne, ale jestem zdania, że takie książeczki po prostu znacznie dłużej zachowują nienaganny wygląd. Tutaj okładka jest z cienkiej tektury, a strony są w nią wklejane. Więc znacznie łatwiej tu o pozaginane rogi itp. A szkoda, bo taka lektura z pewnością spodoba się dzieciaczkom w różnym wieku, więc posłuży nam dość długo. Zatem dobrze by było, gdyby nie zniszczyły się za szybko.

Alicja szybko polubiła małego kruka. Podczas czytania komentowała jego nie mądre zachowania nazywając go małym głuptaskiem. Ale jak wiadomo - historie te zawsze kończą się happy endem i nasz maluszek za każdym razem zmienia swoje złe postępowanie, by stać się dobrym i mądrym przyjacielem. Polecam Wam tę serię, bo jest bardzo mądra, bo czyta się ją z ogromną przyjemnością. Bo dzieciaczki uwielbiają małego kruka. I dlatego, ze ten maluszek niepostrzeżenie uczy nasze dzieciaczki wszystkiego to co najlepsze. Ja jestem zachwycona i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto sięgnąć po te książeczki. Polecam!

Jeśli szukacie dla swojego dziecka książki, która jest nie tylko pięknie wydana i zawiera ciekawą historię, ale również niesie z sobą pewien morał, zwraca uwagę dziecka na to, co jest najważniejsze w naszym życiu, to książeczka "Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza" autorstwa niemieckiej pisarki książeczek dla dzieci Nele Moost będzie idealnym wyborem. Wchodzi ona w skład bestsellerowej serii Mały Kruk, która stała się fenomenem wydawniczym na całym świecie. Książeczki przetłumaczono na 31 języków i schodzą niczym gorące bułeczki. Dotąd sprzedano 6 mln egzemplarzy!

Skarpetka - bo tak ma na imię główny bohater książeczki - byłby bardzo lubiany, gdyby nie pewna jego słabość. Otóż nasz niesforny ptaszek wykrada mieszkańcom lasu wszystko to, co jest dla nich cenne. Dlaczego to robi? Sam nie wie. Po prostu czuje, że musi zdobyć każdy skarb. Wykorzystuje przy tym cały wachlarz przeróżnych sztuczek: zwykłą kradzież, podstęp, fałszywą pochwałę, groźbę, oszustwo, błaganie, wyśmiewanie, zamianę, niesprawiedliwe dzielenie się i użalanie się nad sobą. Nie ma na niego siły. Nikt nie potrafi sobie z nim poradzić. Nie pomaga chowanie rzeczy, przywiązywanie do siebie, ani trzymanie w zamknięciu. Jeśli kruk postanowi coś mieć, zrobi wszystko, aby to zdobyć. Tylko do czego go to doprowadzi? Czy kruk zrozumie, co tak naprawdę jest ważne w życiu i daje prawdziwe szczęście?

Historia opowiedziana w książce zwraca uwagę dziecka na to, jakich zachowań powinno się wystrzegać, czego nie wolno mu robić, aby nie stracić sympatii innych osób. Wyraźnie daje do zrozumienia, że otaczanie się przedmiotami zamiast przyjaciółmi nie sprawi, że poczujemy się lepiej i będziemy szczęśliwsi. Najważniejsze w życiu są bowiem dobre relacje z innymi ludźmi. W książce znajdują się piękne, szczegółowe i niezwykle kolorowe ilustracje autorstwa Annet Rudolph, które mocno oddziaływać będą na wyobraźnię każdego dziecka. Dzięki temu, że historia jest niedługa i napisana w bardzo prosty, przystępny sposób, w sam raz nadawać się będzie dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Stanowić będzie idealny prezent dla każdego dziecka. Ze swojej strony gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/wszystko-moje-czyli-o-tym-jak-kruk-zrozumial-ze-przyjazn-jest-najwazniejsza-nele-moost-recenzja-447/

• Dla dzieci
  • C5) Edukacyjne