O jeden takson za dużo. Rasa jako kategoria społecznie problematyczna

Okładka książki O jeden takson za dużo. Rasa jako kategoria społecznie problematyczna Radosław Tyrała
Radosław Tyrała Wydawnictwo: Oficyna Naukowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Naukowa
2005-01-01
2005-01-01
rasa rasizm ewolucja

Okładka książki Ateizm w kulturze Zachodu i Wschodu Kazimierz Banek, Jakub Gomułka, Jowita Guja, Joanna Hańderek, Karol Kaczorowski, Marta Kudelska, Paweł M. Socha, Anna Radziwiłł, Maciej Strutyński, Łukasz Trzciński, Radosław Tyrała, Anna Iwona Wójcik
Ateizm w kultu... Kazimierz Banek, Ja...

Książka wygląda na pracę magisterską. W takim wypadku, tytuł na pewno zasłużony. Metateza słusznie wskazuje na niezdrową ingerencję czynników poza naukowych w naukowym dociekaniu. Polityka, gdzie działa dobór negatywny, to ściek umysłowości ludzkiej, który oddaje zawsze najgorsze tendencje w narodzie. Racializm to jednak rzecz wrodzona i jak najbardziej naturalna na poziomie biologicznym, która w odpowiednich warunkach przeradza się w skrajny rasizm. Sugeruje się tutaj możliwość odejścia od tego mechanizmu w skutek ewolucji społecznej. Oczywiście przy założeniu, że cywilizacja jest naturalnym stadium rozwoju. Oddajmy głos Conanowi:

"Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować."

Nic nie trwa wiecznie. Każda cywilizacja jest niszczona przez akt wandalizmu. Zawsze w sposób barbarzyński. Jak rzymska z rąk teutońskich, czy mezoamerykańska z rąk katolickich.
Żal, że nie wspomniano o rasizmie starożytnym. Poglądy Rzymian były dość ciekawe. Bardzo odwrotne od poglądów swojego dziecka, cywilizacji zachodniej. Jednak jeżeli chcemy historii rasizmu, powinniśmy sięgnąć do innego opracowania. Osobiście nie znalazłem takiej monografii. Prawdopodobnie okazałoby się w niej, że racializm (którego skrajnością jest rasizm) jest zapisany w genach jako ich mechanizm obronny. Geny są "samolubne" jak wiemy.

• Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
  • Do kupienia
  • Nauki społeczne/socjologia
  • Nauki społeczne
  • Antropologia
  • Rasa, rasizm, polityka rasowa
  • Własne

Dodaj cytat z książki O jeden takson za dużo. Rasa jako kategoria społecznie problematyczna