Florian z Wielkiej Hłuszy

Okładka książki Florian z Wielkiej Hłuszy Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Florian z Wielkiej Hłuszy
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 28) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 28)
Krajowa Agencja Wydawnicza
1991-01-01
1991-01-01
830303300X

Piękna, klimatyczna powieść.
Ostatnie lata I Wojny Światowej, oraz pierwsze miesiące po jej zakończeniu. Dalekie kresy białoruskie, poleskie błota.
Książka opowiada o losach Polaków, którzy nieraz nadludzkim wysiłkiem utrzymywali polskość na tamtych terenach. Trwali niczym biblijny Hiob, na przekór wszelkim przeciwnościom. Klimat epoki oraz opisy przyrody poleskiej oddane w najmniejszych detalach.
Powieść przesiąknięta patriotyzmem.
Na koniec smutna refleksja, że ten tytaniczny wysiłek tak wielu pokoleń poszedł na marne.

Piękna, klimatyczna powieść.

Na półkach: , , , , , ,

Historia jakich teraz potrzeba. Wiara, patriotyzm, honor, niezachwiane wartości. Odwaga i postawy młodych ludzi od których wiele dorosłych mogłoby się uczyć.

Wbrew pozorom nie jest to romans, jak zapewniała mnie barwna okładka książki. Jednak drobny wątek miłosny dopełnił tę książkę i nadał jej dodatkowej wartości.

Początek książki wydawał mi się odrobinę chaotyczny, bo akcja rozgrywa się już podczas trwania pierwszej wojny światowej i gubiłam się na początku w poszczególnych bohaterach. Sądzę jednak, że dzięki temu czułam się jakbym naprawdę tam była... z rozwianym włosem i niemal zlana potem goniąc kury i chowając je przed najeźdźcami...

Wartościowe dzieło!

Początek książki wydawał mi się odrobinę chaotyczny, bo...

Tak jak w większości książek autorki patriotyzm przebija przez kartki powieści od początku do końca. Interesujące jest pokazanie rzeczywistości w tych ciężkich czasach. I jest (oczywiście) delikatnie poruszony wątek miłosny.

Poszukując informacji o skali uchodźstwa latem 1915 r., gdy w obliczu zbliżającego się frontu ludność cywilna uciekała w głąb Rosji, natrafiłam na książkę "Florian z Wielkiej Hłuszy" opartą na tych wydarzeniach. Znalazłam tu sfabularyzowane lecz nadal interesujące szczegóły przemarszu grup uchodźców a za nimi wojska rosyjskiego i niemieckiego.

Akcja dzieje się na Polesiu. W obawie przed grabieżą mieszkańcy małego miasteczka - Wielkiej Hłuszy, postanawiają z narażeniem życia ukryć dzwon, tytułowego Floriana. Książka, utrzymana w duchu patriotycznym, sławiącym polskość Polesia i Kresów, w okresie dwudziestolecia międzywojennego była wydawana trzykrotnie.

Uzupełnieniem wydarzeń 1915 r. przedstawionych w książce, jest reportaż Marii Rodziewiczówny "Wrażenia i przeżycia. Lato 1915.", który znalazł się w I tomie "Antologii polskiego reportażu XX w."

Akcja dzieje się na Polesiu....

Florian z Wielkiej Hulszy Marii Rodziewiczówny jest o historia o mężczyźnie imieniem Florian polecam

Nie dosyć mieć wolną Polskę, trzeba mieć ją szlachetną, prawą, trwałą.
(cytat z powieści)

Powieść na wskroś polska, patriotyczna z tradycją wiary katolickiej.
Trudne, ciężkie czasy rodzącej się niepodległości po prawie półtorawiekowej, narodowej niewoli. Przez Polesie przewalają się zawieruchy wojenne- burzliwe dzieje rodzin na ziemi polskiej. Szczęśliwie, rodzina Wereszyńskich jak twierdza trwa bohatersko.
Historyczny dzwon, tytułowy Florian, ułani, polskie wojsko.Jest tutaj,
w tej narracji coś z Mickiewicza, Boboli, Wernyhory,Hallera, Konopnickiej.
Młodzi, walczący o polską sprawę chłopcy, pełni energii, oddania ze wzorcową postacią Bronki.
Książka "mówiona", w audiobooku w świetnej interpretacji Marka Prałata,
której słuchałam z prawdziwym wzruszeniem i przyjemnością.
Obecność imigrantów z powieści jako żywo kojarzy się z tymi z czasów współczesnych...

Nie dosyć mieć wolną Polskę, trzeba mieć ją szlachetną, prawą, trwałą.
(cytat z powieści)

Powieść na wskroś polska, patriotyczna z tradycją wiary katolickiej.

"...– A to było tak. Ze czterysta lat temu jechała tędy królowa Bona. Babsko włoskie chciwe i chytre wymaniło od męża cały ten kraj – i jechała z pocztem i zgrają dworzan ziemię dzierżawić, zastawiać i sprzedawać. Kto dukaty miał, albo drogie kamienie, leciał jak pszczoły na sytę i na każdym popasie powstawali dziedzice, arendatory, ciwuny, gubernatory, a sepet Włoszki pęczniał. Otóż się zdarzyło, że gdy do Hłuszy dotarła, już wracając ku Koronie, most się pod karocą zawalił i królowa Bona w bagnie ugrzęzła. Królowa i sepety, które zaraz za karocą podskarbi wiózł. Zrobił się sądny dzień. Rzucili się dworzanie i ci, co jeszcze nic nie dostali, i choć się dwóch utopiło, reszta królowę na ląd wyniosła, a franciszkanie dali jej pierwsze poratowanie i gościnę. Wskutek tego przebyła w Hłuszy trzy dni – na długie wieki w historii tego kraju pamiętne. Czyniła sądy – wyroki i nagrody. Więc po pierwsze wystawiono na rynku szubienicę i powieszono ciwuna i tylu chłopów, ilu dało się złapać – za niezreperowanie mostu; po drugie gubernatorem zamianowano dworzanina Rupejkę, burmistrzem Sielużyckiego, a Wereszyńskiemu, który siłacz i olbrzym był i całą karocę z bagna wydźwignął, i królowę nad głową niosąc na brzeg wysadził, dano w wiekuisty zastaw Murasznik i Czarne Jezioro. Franciszkanom opłaciła się też królewska gościna. Otrzymali wiekuiste prawo połowu ryb w jeziorze i pięćdziesiąt włók lasu z obowiązkiem utrzymywania w całości owego niefortunnego mostu. I wtedy to ufundowała królowa Bona wielki dzwon do franciszkańskiego kościoła, który otrzymał na chrzcie w królewskiej ludwisarni imię Florian, jako że wypadek i cudowne uratowanie stało się dnia czwartego maja w święto Floriana Męczennika. Dopiero w trzy lata potem dzwon tu zjechał i zawisł w nowo zmurowanej dzwonnicy – ot, tej właśnie, w której ty teraz sznury ciągasz.
Tak prawił pan Michał Horehlad do Florka Skowrońskiego, syna organisty przy kościele pofranciszkańskim w miasteczku Wielka Hłusza, na dalekich kresach dawnej Rzeczypospolitej.

Florek słuchał, miarowo ciągnąc sznur sygnaturki na Anioł Pański i gapiąc się na gołębie zaludniające dzwonnicę.

Wśród ich skrzydeł błyskał czasem, barwą zielonozłotą wielki dzwon, sława miasteczka, ów historyczny Florian.

Głos zabierał rzadko, w dorocznych świętach i wielkich wypadkach. Zwykle dumał niemy i potężny, i przez łuki otwarte widny był daleko wśród płaskiego piaszczysto-wodnego krajobrazu okolicy, której stróżował od czterystu lat.

Dzwonnica mieściła się w murze wysokim, który otaczał kościół, klasztor, cmentarz i sławne ogrody i sady franciszkańskie, ciągnące się od rynku aż do jeziora, nad którym szeroko rozsiadło się szare, brudne, senne miasteczko. Popod murem wiła się ulica niebrukowana od piaszczystego gościńca, przez rynek i miasteczko do owego mostu nad przepływającą przez jezioro rzeką. Most wysoki, wąski, bez poręczy urągał wszelkim przepisom inżynierii i stał tylko dlatego, że nie mógł się zdecydować, w którą stronę miał runąć..."

Cudownie ta opowieść się zaczyna, przenosimy się w czasie do czasów Jagiellonów i królowej Bony, a głównym bohaterem jest dzwon Florian.
Muraszniki, niewielkie kresowe miasteczko i jego zaściankowość, okres I wojny światowej, dwie armie niemiecka i radzieckie, polskie legiony.
Działania wojenne, wątek obyczajowo - miłosny i patriotyzm, który powoli nadzieję od czasów największego zrywu narodowościowego Powstania styczniowego przybliża Polaków do niepodległości.

Bardzo dobra powieść Rodziewiczówny.Lekki język,wątek patriotyzmu,wkraczanie do uczuć i serc ludzkich.Warto przeczytać i zakochać się w powieściach tejże autorki.

Po kilku latach wróciłam do prozy Marii Rodziewiczówny.
Znowu poczułam dyskretny urok kresów, o których pisarka potrafiła tak pięknie pisać. Dziś jej proza raczej odeszła do lamusa. A szkoda. Jest ona jednak tak specyficzna, że samej chyba byłoby mi trudno namówić jakiegoś młodego czytelnika do zapoznania się z jej twórczością.
Ta książka opowiada dzieje rodziny i majątku położonego gdzieś wśród bagien i leśnej głuszy kresów w latach I wojny światowej. Główna wojna toczy się gdzieś daleko, ale przez kresy przewala się odwracająca fala wojska rosyjskiego uzurpatora, późnej wojsko niemieckie, następnie bolszewicy, a w końcu polscy ułani.
W tym czasie majątek zostaje wielokrotnie grabiony i niszczony.
Jednak umiłowanie swej ziemi każe tej rodzinie trwać przy swej macierzy.
Jednak duch w narodzie nie upada i w końcu doczekają polskiego wyzwolenia spod okupacji i zaborów.
Bohaterowie tej książki to mieszanka charakterów. Jedni uparcie i z nadzieją trwają przy polskości, inni otwarcie wyrażają swój podziw dla niemieckiego porządku i wielkości; jeszcze inni jak chorągiewka na wietrze przystają do tych, którzy akurat są przy władzy.
Jak to jednak u Rodziewiczówny zwycięża dobro i patriotyzm.
Na uwagę zasługuje fakt, że tym razem wątek romantyczny jest bardzo słabo zaznaczony, przez co książki w żadnym stopniu nie można zaliczyć do romansów, nawet mimo sugerującej to okładki.

Po kilku latach wróciłam do prozy Marii Rodziewiczówny.
Ta książka opowiada dzieje rodziny i majątku...

1931

Wzruszająca, momentami patetyczna powieść przedstawiająca losy trwającego na straży polskości rodu Wereszyńskich. Tło historyczne stanowi pierwsza wojna światowa, widziana przez pryzmat ciągnących wojsk, uciekinierów, ofiar konfliktu i ludzi czerpiących z jej kolei zysk. Dzięki takiej konstrukcji powieści autorka jakby przypadkiem portretuje wiele postaci, każdej nadając konkretne rysy (wyrafinowany niemiecki wielmoża, okrutny Kozak, rozbrajający Ślązak Skaletz/Skalec).
Mimo swoistej naiwności fabuły powieść Rodziewiczówny jest hymnem na cześć patriotyzmu, niezłomnych postaw ludzkich, wiary, nadziei, miłości. Można mieć zastrzeżenia co do idealizowania polskich oddziałów, ale w powieści nie brak odcieni szarości. Wyraźnie reprezentuje je autochton Skołuba - zięć patriarchy rodu, przywiązany do ziemi, nierozumiejący idei ojczyzny, a zatem potrzeby ofiary w jej imię.

Moim zdaniem "Florian z Wielkiej Hłuszy" to jedna z najpiękniejszych powieści piewczyni Kresów, gdyż brzmi czystym, potężnym głosem, niczym tytułowy Florian - dzwon kościelny, symbol wielowiekowej polskiej potęgi.

• Maria Rodziewiczówna
  • Sprzedam/wymienię
  • Obyczajowe
  • Domowa biblioteka
  • Rodziewiczówna
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Florian z Wielkiej Hłuszy