Dlaczego ludzie nienawidzą Ameryki

Okładka książki Dlaczego ludzie nienawidzą Ameryki Ziauddin Sardar, Merryl Wyn Davies
Okładka książki Dlaczego ludzie nienawidzą Ameryki
Ziauddin SardarMerryl Wyn Davies Wydawnictwo: Post historia
historia
Why Do People Hate America?
Post
2005-01-13
2005-01-13
9788391914236
Jacek Malczewski
historia świata nowożytność polityka międzynarodowa dyplomacja socjologia społeczeństwo kultura cywilizacja etnografia publicystyka esej zagraniczny historia ameryki północnej

Okładka książki Islam Ziauddin Sardar, Merryl Wyn Davies
Islam Ziauddin Sardar, Me...

Nabyłem tą publikację w polskiej księgarni w Chicago za 50 centów. Za tą cenę warto przeczytac. Książka z tezą łatwą, na temat wielkiego mocarstwa można pisać bardzo dużo. Po wypadkach 9/11 USA popełniło calą masę politycznych błędów i na tym radośnie żerują nasi autorzy. Potem był Obama (lepiej?) potem Trump (gorzej?) a teraz znowu lepiej. Nie chcę wchodzić w szczegóły tej publikacji. Książka pisana jest z założenia że można np. opisać cała wielopokoleniowa rodzinę dyskutując tylko życie i wredny charakter męża. Z polskiej perspektywy USA są nam historycznie bardzo bliskie, pomogły dwukrotnie w odzyskaniu niepodległości. Obecnie USA powstrzymuje jak może rosyjską inwazję u naszych sąsiadów. Ważne jest jednak dla nas by wiedzieć że historyczne związki z USA nie są dla każdego kraju identyczne. W Meksyku USA są bardzo niepopularne, mimo że to właśnie dzięki USA Meksyk jest republiką a nie monarchią habsburską. Historia jest dziedziną bardzo skomplikowaną. Wbrew twierdzeniu autora więcej wiedzy wcale nie oznacza więcej jasności w odbiorze, dostajemy tylko więcej materiału do rozmyślań i jesteśmy mniej pewni siebie. Z największych gaf książki, twierdzenie że Singapur jest najbardziej zamerykanizowanym krajem na świecie było chyba najgłupszym momentem w tej książce. Dla mnie ciekawe było to że autorzy pomylili eksportowaną wersję USA z życiem codziennym w USA, o którym nie posiadają żadnej wiedzy poza zapewnieniami że Amerykanie żyją w ogromnym strachu przed zastrzeleniem. Ja wychodzę z założenia że nawet z paszkwila można się czegoś dowiedzieć i nauczyć. Na przykład. nie wiedziałem że model amerykańskiej demokracji był pożyczony (czyli, wg autorów, ukradziony) od Irokezów. Poczytam o tym więcej. Oczywiście nie zapominajmy że USA jest pełne bardzo poczciwych ciężko pracujących osób, I to, w połączeniu z brakiem korupcji i przejrzystością i stabilnością sprawowania władzy było jednym z ważnych elementów sukcesu tego kraju. Europa zachodnia natomiast powinna być zawsze bardzo wdzięczna że to Amerykanie a nie Ruscy ją wyzwolili. USA znów stoi na straży Europy i pokoju międzynarodowego, Rosja i Chiny na czele świata to przerażająca, smutna perspektywa.

warto przeczytać, choć książka już ma swoje lata. Została napisana po zamachach z 1.09.2001, w reakcji na powtarzające się w amerykańskich mediach pytanie: "Dlaczego oni nas nienawidzą?" i stanowi próbę odpowiedzi na to pytanie... a powodów, wbrew pozorom jest całkiem sporo..

Każdy, kto interesuje się kwestią stosunków międzynarodowych, w których jedną ze stron są Stany Zjednoczone, powinien przeczytać niniejszą książkę. Jej treść stanowi totalną przeciwwagę dla innych tego typu tytułów, które bezkrytycznie lub powierzchownie oceniają mentalność USA w relacjach z innymi państwami. Jednocześnie tytuł ten pomoże pogłębić wiedzę czytelnika nt. powstania USA, źródeł inspiracji dla konstytucji amerykańskiej i systemu politycznego, a nawet przyczyn i motywacji Kolumba do podjęcia się podróży, podczas której odkrył Nowy Świat.

Książka ta stanowi intelektualną ucztę dla czytelnika, jednak należy podchodzić do niej z delikatnym dystansem. Momentami wydaje się, że treść z quasi "rozprawy" zamienia się w wywód oskarżycielsko- prokuratorski. Mimo, iż autorzy świetnie argumentują tezy, wspierając się licznymi faktami i pracami naukowymi, nie można oprzeć się wrażeniu, iż już pod koniec pisania,zapomnieli o próbie obiektywnej krytyki i "poszli na całość".

• Moja biblioteczka
  • Przeczytane w 2005