Poszukiwacze skarbu

Okładka książki Poszukiwacze skarbu Edith Nesbit
Okładka książki Poszukiwacze skarbu
Edith Nesbit Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Rodzina Bastablów (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Rodzina Bastablów (tom 1)
The Story of the Treasure Seekers; The New Treasure Seekers
Wydawnictwo Literackie
1993-01-01
1993-01-01
830802498X
Halina Jel
Halina Jel Halina Gądek Mariola Wilczyńska

Okładka książki Queens of the Abyss: Lost Stories from the Women of the Weird Mike Ashley, Marie Belloc Lowndes, Marjorie Bowen, Mary Elizabeth Braddon, Frances Hodgson Burnett, Leonora Carrington, Marie Corelli, Mary Elizabeth Counselman, Jessie Douglas Kerruish, Greye La Spina, Edith Nesbit, G. G. Pendarves, Alicia Ramsey, May Sinclair, Eleanor Smith, Margaret St. Clair, Sophie Wenzel Ellis
Queens of the ... Mike Ashley, Marie ...
Okładka książki Classic Ghost Stories Edward Frederick Benson, Mary Elizabeth Braddon, Francis Marion Crawford, Charles Dickens, Arthur Conan Doyle, Elizabeth Gaskell, Lafcadio Hearn, O. Henry, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Perceval Landon, Joseph Sheridan Le Fanu, Edith Nesbit, Margaret Oliphant, Arthur Quiller-Couch, Catherine Wells, Herbert George Wells, Edith Wharton
Classic Ghost ... Edward Frederick Be...

Bardzo przyjemna książka. Stylem i tematyką przypomina „Dolinę tęczy“. Kojarzy mi się z książkami, które tata czytał mi jak byłam młodsza. Mam nadzieję, że kiedyś ja przeczytam ją mojemu dziecku. ☺️

Dzieciaki, sztuk sześć, w obliczu kłopotów finansowych ojca postanawiają znaleźć skarb i w ten sposób przywrócić świetność rodu – to właśnie fabuła „Poszukiwaczy skarbu” Edith Nesbit. Jest to okrutnie naiwna i infantylna historia, a jednak śmiałam się w głos przy niektórych perypetiach młodych Bastablów. Pomysły rodzeństwa są po prostu genialne w swej prostocie, a ich entuzjazm we wprowadzaniu ich w czyn jest godny pozazdroszczenia. Dzieciaki tak naprawdę są zostawione same sobie (mama umarła, tatusia interesy kuleją, służbę trzeba było odesłać, do szkoły nie chodzą, bo kasy brak),ale świetnie dają sobie radę i są bardzo rezolutne. Mimo wielu nadgryzień zębów czasu podoba mi się ta ramotka i czekam z utęsknieniem na wakacje z siostrzeńcami, bo już wiem, co będziemy czytać w ramach odpoczynku po obiadku ;)

Dzieci starają się ulżyć ojcu w samotnym ich wychowywaniu.

Dzieci starają się ulżyć ojcu w samotnym ich wychowywaniu.

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!

Edith Nesbit (1858 – 1924) - poetka i pisarka, głównie dla dzieci, zadebiutowała w 1885, ale dla dzieci - w 1899, tym właśnie pierwszym tomem opowieści o rodzinie Bastablów. Mimo polskiego wydania w 1925, mam okazję ją poznać dopiero teraz. Dopiero a może już, bo nie jestem pewien co do stopnia mojego starczego zdziecinnienia. Wyłowiłem z Wikipedii ciekawe zdanie:

„....'The Story of the Treasure Seekers' was the first novel for children by Nesbit; it and her later novels exerted considerable influence on subsequent English children's literature, most notably Arthur Ransome's books and C. S. Lewis 'The Chronicles of Narnia'..."

Ta książka ma na LC 6,36 (104 ocen i 8 opinii),a więc niezbyt rewelacyjnie i dlatego postanowiłem sławę autorki zweryfikować.
Sześcioro rodzeństwa, samotnie wychowywanych przez wdowca postanawia zdobyć skarb by pomóc ojcu. Dobrze, że sześcioro a nie dwanaścioro, bo czytelnik by padł. Opisujący wydarzenia Oswald obiecuje że się nie przedstawi, po czym dwukrotnie daje możliwość identyfikacji. Dzieci wykopały dziurę w ziemi, która przysypała sąsiada, ale twardy jestem i brnę dalej,,,

A jednak nie dobrnąłem do końca, bo wychowałem się na młodszym koledze Nesbit - Hughu Loftingu (1886 -1947) i do dzisiaj wracam do dr Dolitle i jego zwierząt. Do tego dochodził Grabowski z „Puc, Bursztyn i goście”, nie mówiąc o Korczaku, Leśmianie, Brzechwie, Tuwimie. Mając starszą siostrę, czytałem cały cykl o Ani z Avonlea, jak i Alicję z Krainy Czarów i Kubusia Puchatka. Cieszę się, że nie poznałem dyrdymał pani Nesbit i niech tak pozostanie. Nie wszystko co zagraniczne to się świeci. Chyba to Korczak nauczał, że dzieci należy traktować poważnie i że pisanie dla nich jest największą sztuką.
Nie polecam, bo i współczesnej literatury dla dzieci jest dużo i z niej można wybrać ciekawe pozycje. Misję „Wolnych Lektur” w tym przypadku doceniam jako archiwistyczną i dlatego daję aż 5 gwiazdek

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!

Jest to wzruszająca, bo opowiada losy ubogich lecz roztropnych dzieciaków, piękna, ponieważ mówi o takich wartościach jak przyjaźń, lojalność i uczynność. Przy tym tez jest to zabawna powieść, bo nie może być inaczej, kiedy mowa jest o takich dzieciach, które aby uchronić rodzinę przed ubóstwem postanawiają odnaleźć skarb.

Jedna z tych książek z dzieciństwa, które przeczytane po latach, sporo tracą. Są takie opowieści, w których ze zdumieniem odkrywałam po czasie nowe wartości, tu tego nie było. Niemniej nie zamierzam jej dyskredytować - w młodości całą tę serię czytałam z zapartym tchem, zastanawiając się, co jeszcze wymyślą dzieciaki. Mimo wszystko zamierzam wrócić także do pozostałych tomów, choćby dlatego, że kołaczą mi się po głowie różne przeczytane historie, których nie jestem w stanie umiejscowić.

Przeczytane dawno temu w dzieciństwie- miła książeczka ale na tle innych dziecięcych wypada raczej dość słabo... Ciekawe było to, ze trzeba było zgadywać kto jest autorem- szkoda,że ta zagadka była bardzo łatwa, nawet dla dziecka.

Z serii przeczytane bardzo dawno, dawno temu w dzieciństwie i...ulubione:-)

Z serii przeczytane bardzo dawno, dawno temu w dzieciństwie i...ulubione:-)

Dosyć dobra książka autorki, acz nie najlepsza. Uważam, że książka momentami jest mało interesująca.

Cóż... Miła książeczka, w której najbardziej podoba mi się to, że musimy zgadnąć kto jest narratorem. :)

• Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo
  • Klasyka
  • Edith Nesbit
  • Literatura brytyjska

Dodaj cytat z książki Poszukiwacze skarbu