Powieść minionych lat

1968-01-01
Templum
historia
2014-04-05

ciężka na prawdę ciężko się czyta

Świadectwo historii Rusi - dość zamierzchłej już dla Nestora aby doszukiwał się weń wątków legendarnych, baśniowych, nie umniejszając jednak faktów historycznych, których również jest tu niemało. Latopis interesująco interpretuje niektóre później wyjaśnione zjawiska i wydarzenia, dając wyraz logice kulturowej Rusi i mentalności tamtejszych, ówczesnych Słowian. Niełatwa...

Bardzo dobra kronika powstania Rusi Kijowskiej. Można się też wiele dowiedzieć o wierzeniach dawnych Słowian. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

Bardzo ciekawy styl, zupełnie inny niż zachodnich kronik.

Strasznie się z tą książką namęczyłem, myślałem nawet, że się poddam, co rzadko mi się zdarza. Ale krok po kroku--w żółwim tempie kilku stron dziennie--udało się.
Jest to pozycja zdecydowanie dla badaczy, którzy naukowo zajmują się średniowieczną Rusią i potrzebują informacji z "pierwszej ręki". Dla amatora moim zdaniem jest to za trudne i lepsze będą opracowania tematu...

Dyskusje

• Historia
  • Średniowiecze
  • Literatura rosyjska
  • 2012
  • Rosja
  • Chcę w prezencie
  • Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Powieść minionych lat