Ojciec Goriot

Okładka książki Ojciec Goriot
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Lektury dla szkół licealnych klasyka
klasyka
1971-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Komedia ludzka Sceny z życia prywatnego Paryż XIX wiek literatura francuska
Inne

Ciekawa książka chociaż bardzo smutna. Nie spodziewałam się że będzie się dobrze czytało Zwłaszcza początek.

przez początek trudno było przebrnąć ale od połowy czytało się bardzo dobrze

Moje pierwsze i udane spotkanie z Balzakiem!

Na początku język sprawiał mi pewne trudności, później była to czysta przyjemność. Jeżeli chodzi o samą treść, jestem zachwycona. Balzac doskonale ukazuje zepsucie arystokracji, ale również problemy i oczekiwania, z którymi się mierzy. Piękne przedstawienie miłości rodzicielskiej, której nie potrafiłabym lepiej opisać oraz...

Pierwsze spotkanie z Balzakiem uważam za udane. Doceniam jego zmysł obserwacji, szczerość z jaką opowiada o przywarach postaci, cynizm. Podoba mi się odtworzenie na kartach powieści klimatu XIX wieku. Znakomicie opisał reguły gier salonowych, a także zasady obowiązujące w społeczeństwie Paryża. Zaskakująco aktualne są też prawdy na temat różnic płciowych, klasowych. I...

Historia jest ciekawa i opowiada o miłości tytułowego Ojca Goriot do swoich córek. Jednak forma i język powodowały, że ciężko mi się czytało.

Fantastyczna lektura.
W liceum była ona moją ulubioną pozycją.
Mocno uderzyła we mnie historia Goriota, postawa jego córek oraz zachowanie głównego bohatera.

Wzruszająca książka. Warto się pochylić nad miłością Goriot do córek.

Na półkach: , , , ,

Przerażająco smutna. Jeszcze bardziej przerażające jest jednak to, że jest tak bardzo życiowa.

Czy trafiła w moje gusta? Nie do końca. Postacie dość mocno przerysowane. Jednak wydaje mi się, że taki był zamysł- maksymalne wyjaskrawienie poszczególnych cech postaci, przez co np. naiwność tytułowego ojca Goriota czasami aż razi.
Nie rzecz gustu w ocenie, bynajmniej. Nie można przejść obojętnie wobec niezwykłego kunsztu Balzaca, jego ponadprzeciętnej zdolności...

Paskudna książka.

6 291