Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa

Okładka książki Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa Krystyna Stebnicka
Okładka książki Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa
Krystyna Stebnicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa Seria: Parnassus historia
historia
Parnassus
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
2012-01-01
2012-01-01
Historia Starożytność Cesarstwo Rzymskie Żydzi Azja Mniejsza

Okładka książki Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa Łukasz Niesiołowski-Spano, Krystyna Stebnicka
Historia Żydów... Łukasz Niesiołowski...
Okładka książki Sofiści i retorzy greccy w cesarstwie rzymskim (I-VII w.) Paweł Janiszewski, Krystyna Stebnicka, Elżbieta Szabat
Sofiści i reto... Paweł Janiszewski,&...

Na półkach: , , , , , , , , ,

„Tożsamość diaspory” to naukowa monografia przedstawiająca zmieniającą się w okresie od I do V wieku n.e. kwestię identyfikacji ludności żydowskiej w Azji Mniejszej. W oparciu o teksty literackie, a także źródła archeologiczne i epigraficzne przedstawia Krystyna Stebnicka czynniki kluczowe dla tożsamości Żydów małoazjatyckich. Przemiany te ujmuje Autorka w szerokim kontekście politycznych, społecznych i religijnych procesów epoki Cesarstwa. Za kluczowe dla żydowskiej tożsamości wydarzenia uważa zniszczenie Świątyni w roku 70 i przesunięcie akcentu z przynależności etnicznej na religijną, a także tzw. przełom IV wieku, gdy to wraz z ożywioną działalnością palestyńskich kręgów rabinackich Żydzi w diasporze odzyskali swe poczucie przynależności etnicznej. Praca niniejsza w dużej mierze opiera się na epigrafice, która wyraźnie ukazuje przebieg procesu przemian tożsamości w diasporze, a więc najpierw związanie z lokalnymi instytucjami żydowskimi (po roku 70) oraz charakterystyczną dla późnego antyku hebraizację polegającą m.in. na częstszym występowaniu imion biblijnych oraz judaistycznej symboliki. Ciekawie też przedstawiona została kwestia dwóch grup znajdujących się w epoce rzymskiej „na granicy synagogi”, a więc chrześcijan (czy to wywodzących się z judaizmu, czy to tzw. judaizantes) oraz tzw. theosebeis, czyli pogan sympatyzujących z judaizmem. „Tożsamość diaspory” to kolejna bardzo udana publikacja z serii Parnassus, bez zarzutu tak pod względem merytorycznym, jak i redakcyjnym. Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla czytelników nie tylko dla zainteresowanych starożytnymi dziejami Żydów, ale i dla tych, których interesuje całość kultury śródziemnomorskiej epoki Cesarstwa.

Tomasz Babnis

• Rzym i świat rzymski
  • Starożytność
  • Grecja i świat grecki
  • Ludy semickie
  • Przeczytane na studia
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
  • Religie świata

Dodaj cytat z książki Tożsamość diaspory. Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa