Karambol

Okładka książki Karambol Håkan Nesser
Okładka książki Karambol
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Van Veeteren (tom 7)
Carambole
Czarna Owca
2014-05-07
2007-03-08
2012-10-08
Małgorzata Kłos
literatura szwedzka Van Veeteren

Ciekawa historia o tym, jaki wpływ na nasze zachowanie może mieć jeden wypadek. Ile może człowiek poświęcić by nie trafić za kratki i czy to w ogóle jest możliwe...

Dobrze napisany kryminał, dokładnie pokazujący jak tzw. porządny człowiek może stać się wielokrotnym mordercą, wystarczy jeden zbieg okoliczności i jedna zła decyzja, a potem już leci; słuchałem audiobooka w dobrym wykonaniu Roberta Jarosińskiego.

Kryminał klasy B. Historia grubymi nićmi szyta. Od początku 'znamy' mordercę i jego punkt widzenia, nie wiemy jednak jaką rolę odgrywa w społeczeństwie, możemy się tego dowiedzieć mniej więcej w połowie książki, nie jest to jednak jakiś szok. bo równie dobrze mogłaby to być każda inna osoba... Nie polubiłam żadnego z bohaterów, nie interesowały mnie ich losy, dialogi trochę wymuszone. Historia ciągnie się dosyć długo, policja utknęła w martwym punkcie, po czym nagle ktoś rzuca hasło, a może to ta osoba jest mordercą? No i tak! Okazuje się, że zgadła. Gdy już policja czyha na złoczyńcę, ten po prostu po kilku dniach przychodzi w miejsce, gdzie na niego czekają. Gdy go aresztują okazuje się, że z ulgą ich wita, bo właśnie dotarło do niego, co zrobił. Możliwe, że dam temu autorowi kolejną szansę, jednak chyba nie w najbliższym czasie.

"Karambol" to kryminał, w którym od początku znamy mordercę i wiemy, jakimi motywami się kieruje. Śledzimy jego losy oraz szybki upadek moralny. Jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne przestępstwa - niczym w "Makbecie" Szekspira.

Mimo tego całość czyta się z dużymi emocjami i z zainteresowaniem. Pasjonujące jest przyglądanie się pracy policjantów, którzy dochodzą po nitce do kłębka na wzór słynnego Colombo z serialu telewizyjnego - tam również w każdym odcinku poznajemy na początku mordercę, a potem z zaciekawieniem kibicujemy dociekliwemu porucznikowi.

"Karambol" nie jest tylko kryminałem - to powieść ukazująca, w jaki sposób przeciętny, zwykły człowiek może ulec złu i stać się niewolnikiem własnego strachu oraz nieodpowiedzialnych decyzji.

Czyta się szybko i lekko. Polecam wersję audiobooka w świetnej interpretacji Roberta Jarocińskiego.

Jest to część cyklu szczególna, przynajmniej dla Van Veeterena. To w tym tomie przybywają do niego Munster i Reinhart, by poinformować komisarza, że jego syn, Erich nie żyje i prawdopodobnie został zamordowany. To zdecydowanie w końcu gest Hakana Nessera w stronę wszystkich, którzy zarzucali mu niedopracowanie prywatnego życia detektywa. W Karambolu nie tylko dowiemy się więcej na ten temat, ale też otrzymamy odpowiedź na pytanie, dlaczego wcześniej Van Veeteren był oszczędny w tej sferze

Intryga kryminalna związana z synem komisarza nieoczekiwanie zazębi się z innym morderstwem. Początkowo nie będzie między tymi zbrodniami związku, jednak drobne znaki wskazywać będą, że Verę Miller z Erichem coś łączyło.

Karambol jest kryminałem, który bardzo mocno sięga zarówno w duszę detektywów, jak i ofiar. Jest więc szansa, że przypadnie do gustu osobom wcześniej uznającym Nessera za zbyt mało wiarygodnego obyczajowo. Mnie, z tych samych przyczyn, odpowiada nieco mniej, choć - tradycyjnie już - Nesser poniżej pewnego poziomu nie schodzi.

Kryminał z gatunku solidnych, o niespiesznie rozwijającej się akcji (chwilami właściwie akcji nie ma). Niemniej czyta się z ogromną przyjemnością.

„Karambol” jest doskonałym przykłąde4m twórczości Nessera, bo jest lekko napisanym kryminałem, z niezbyt śpieszną akcją, ale wątek śledztwa przeplata się z fragmentami powieści psychologicznej. Dla mnie ogromnym pulsem jest fakt, że na wydarzenia czytelnik może patrzeć ze strony sprawcy i ze strony policji. Rozwiązanie oczywiście bardzo sensownie uzasadnione, chociaż autor daje fory czytelnikowi, który wyprzedza prowadzących dochodzenie.
Oczywiście, jako typowo skandynawski kryminał, „Karambol” zawiera wątki obyczajowe, chociaż Neseser zachowuj tu chwalebny umiar. Dla mnie powieść bardzo ciekawa zarówno pod katem kryminalnym jak i psychologicznym. Jedna z lepszych części.

To był najnudniejszy kryminał jaki czytałam. Wypożyczyłam tę książkę specjalnie na czas urlopu, żeby w podróży zająć się jakaś wciągającą historią - a kryminały zwykły takie być. Niestety nie ten. Strasznie mi się dłużyło czytanie, męczyłam te książkę bardzo długo. Może akurat Håkan Nesser nie jest dla mnie? (to moja jego pierwsza książka)

Fajny szwedzki kryminał.
Komisarz Van Veeteren, mimo iż nieco na uboczu okazuje się niezastąpiony.
Ale radzę przeczytać najpierw poprzednie tomy, z jego udziałem.

Fajny szwedzki kryminał.
Komisarz Van Veeteren, mimo iż nieco na uboczu okazuje się niezastąpiony.
Ale radzę przeczytać najpierw poprzednie tomy, z jego udziałem.

Wciągająca powieść o człowieku, który z szarego obywatela przed wypadek staje się zimnokrwistym mordercą. Wraz z kolejnymi stronami książki widzimy jak łatwo załamuje się ludzka moralność, kolejne morderstwa popełnia się coraz łatwiej, tak, że zabicie kogoś bliskiego jest formalnością. Mimo iż czasem wydaje się nam to niemożliwe, łatwo jest wpaść w spiralę zła.

• Kryminał
  • Kryminały