Thorgal: Ponad krainą cieni

Okładka książki Thorgal: Ponad krainą cieni Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Okładka książki Thorgal: Ponad krainą cieni
Grzegorz RosińskiJean Van Hamme Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Thorgal (tom 5) komiksy
56 str. 56 min.
2014-03-19
56 min.
Wojciech Birek
Thorgal komiks rosiński

Okładka książki Vahanara! Mieczysław Derbień, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Jerzy Wróblewski
Vahanara! Mieczysław Derbień,...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Legendy polskie Leszek Moczulski, Grzegorz Rosiński, Barbara Seidler
Legendy polskie Leszek Moczulski, G...
Okładka książki Człowiek za burtą Władysław Krupka, Grzegorz Rosiński
Człowiek za burtą Władysław Krupka,&n...

Okładka książki Lobo: Ostatni Czarnian Simon Bisley, Keith Giffen, Alan Grant
Lobo: Ostatni ... Simon Bisley, Keith...
Okładka książki 300 Frank Miller, Lynn Varley
300 Frank Miller, Lynn ...
Okładka książki Figurki z Tilos Stefan Weinfeld, Jerzy Wróblewski
Figurki z Tilos Stefan Weinfeld, Je...
Okładka książki Funky Koval. Bez oddechu. Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. B... Maciej Parowski, Bo...

Dalszy ciąg zdarzeń opisanych w „Czarnej galerze” zdecydowanie trzyma poziom poprzedniczki. Z dialogów dowiadujemy się, że upłynęło trochę czasu od zakończenia poprzedniego tomu, a Thorgal znajduje się w opłakanym stanie. Niemniej na jego drodze pojawiają się osoby, które mogą ten stan rzeczy zmienić. Główny bohater dostaje propozycję udania się do innego świata celem uratowania swojej ukochanej. Historia przepełniona jest fantastyką i mitologią, co nieco kontrastuje z poprzednim tomem, pozbawionym tych elementów. Nadto mamy w tym komiksie dojrzałą fabułę i mocne, choć od pewnego momentu dość przewidywalne zakończenie.

„Thorgal” to komiks, który się nie starzeje! Kolejny, 5 tom „Thorgala” utwierdził mnie w przekonaniu, że to naprawdę oryginalna i godna uwagi seria. Do numeru 5 dołączona jest kolejna świetna grafika.

Zaskakujące zmiany fabularne sprawiają, że uwaga czytelnika jest w pełni przykuta. Losy Thhorgala stają mi się coraz bardziej bliskie i chcę śledzić jego życiową ścieżkę.
Z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

Z...

Poprzedni tom był pozbawiony wątków fantastycznych, za to ten, jest nimi przepełniony. Twórcy przedstawiają fascynujące krainy i bawią się motywem podróży w czasie. Jest to solidny rozrywkowy komiks z dość smutnym zakończeniem.

Kontynuacja klasycznej serii trzyma bardzo wysoki poziom, zachwycając zarówno w warstwie wizualnej jak i fabularnej. Mimo upływu lat historię Thorgala czyta się świetnie, można wsiąknąć w fantastycznie wykreowany świat i polubić ciekawie napisane postacie.

W drugim rozdziale sagi o Brek Zarith dowiadujemy się, czemu po "Trzech starcach z krainy Aran" Thorgalowi pozostawiono klucz do innego świata. W ogóle tom wyróżnia się spójnością i zręcznością dramaturgiczną. Tempo fabuły jest niemal idealne, a postać Shaniah, spalającej się z miłości do Thorgala, jest cudownie niejednoznaczna (przy okazji: licznik kobiet umierających przy Thorgalu podskakuje do trzech). Świetna, nastrojowa okładka zwiastuje paletę brązów, szarości i beżów, która dominuje w całej historii, począwszy od ohydnego, tonącego w błocie miasta, poprzez bagniste pustkowia wiodące do Innego Świata, aż po monochromatyczną Krainę Cieni.

Scena końcowa z udziałem Shanii była jedną z najbardziej smutnych, wzruszających i sugestywnych scen, jakie miałem okazję przeczytać w komiksach i książkach. Zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie lata temu, gdy czytałem komiks jako nastolatek, jak również dzisiaj nie pozostawiła mnie obojętnym. Po prostu arcydzieło!

Moja ocena: 10/10

To było piekielnie dobre. Smutna, bardzo smutna historia ale jakże wspaniale zobrazowana! Najlepsza jak dotąd część Thorgala.

PS.
Ja Cię kocham Shaniah ;)

Moja ocena: 10/10

PS.
Ja Cię kocham Shaniah ;)

Polecam

Polecam

Jeden z tych najbardziej ponurych Thorgali, od początku do końca. Sugestywnie narysowany, nastrojowy, i smutny, bardzo smutny. Ale przez to też trudny do zapomnienia.

Wspaniała opowieść, jedna z najbardziej epickich części sagi o Thorgalu. Niesamowita podróż do Krainy Cieni, wspaniałe zobrazowana - wizualnie to prawdziwe dzieło. Klasyka komiksu, moim zdaniem.

• Komiksy
  • Komiks