Uwaga na marzenia

RW2010
2013-01-01
2013-01-01
miłość przyjaźń

Autorka chyba nie miała zbyt wielu pomysłów na wciągającą fabułę. Przez całą książkę przewija się jeden, dość monotonny temat rozwodu, przeplatany od czasu do czasu niezbyt ognistą zdradą.

Okropne postępowanie mężczyzn, którzy zdradzają swoje żony zostało podkreślone na co drugiej stronie. Natomiast kobieta, która dopuszcza się tego samego czynu względem męża jest lekko ganiona, a jednak usprawiedliwiana. Bo przecież dąży do swojego szczęścia, a „nieszczęśliwa matka, to nieszczęśliwe dziecko”.

Wszystko mogłoby z powodzeniem zostać napisane na 10 stronach, zamiast powtarzać bez końca te same wątki raz za razem. Stanowczo odradzam, chyba, że ktoś ma ochotę na próbę pseudo psychoanalizy osób doświadczających rozwodu. Podkreślam – pseudo psychoanalizy, nie faktycznego, dogłębnego zbadania emocji i psychiki ludzi.

Rozwód niemal zawsze wiąże się z trudnymi przeżyciami. Decyzja o rozstaniu nie jest łatwa, a już szczególnie, gdy w grę wchodzą dzieci. Wybór między własnym szczęściem, a szczęściem naszych pociech nie jest prosty. Ten właśnie temat w swojej książce "Uwaga na marzenia" podjęła Monika Gabor.

Książkę czyta się szybko. Napisana jest ona w bardzo przystępny sposób, ale niestety momentami miałam wrażenie, że niektóre fragmenty są nieco sztuczne i naiwne. Może mam zbyt duże wymagania... A może chodzi o mój stosunek do psychologii, która z jednej strony bardzo mnie interesuje, a z drugiej trochę irytuje, bo mam wrażenie, że zbyt upraszcza wiele spraw. Nie można na wszystko patrzeć poprzez schematy, każdy człowiek jest inny, każda sytuacja jest inna i nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką.

Jednak z pewnością nie jest to lektura pozbawiona wartości. Temat jest ciekawy i warto się nad nim pochylić. Zastanowić się nad tym, czy goniąc za własnym szczęściem, zawsze podążamy we właściwym kierunku? Czy osiągnięcie celu kosztem dzieci faktycznie przyniesie nam zadowolenie?

"Uwaga na marzenia" to powieść o kobietach i dla kobiet. Chociaż napisana prostym językiem, to traktująca o trudnych życiowych wyborach i ich konsekwencjach. Polecam ją tym, którzy nie oczekują od każdej lektury bycia arcydziełem literackim i których interesują takie współczesne tematy. Warto, żeby sięgnęły po nią osoby, które myślą o rozwodzie. Może dzięki temu zastanowią się kilka razy przed podjęciem tej decyzji...

Cała recenzja na:

Książkę czyta się szybko. Napisana jest ona w bardzo przystępny sposób, ale...

Trzy kobiety, każda inna. Iza, to ambitna pani psycholog, która na przekór wszystkim dąży do celu. Marta, to przeciwieństwo Izy – gospodyni domowa, całym sercem oddana swoim bliskim. Kiedy okazuje się, że jej mąż poznał inną kobietę jej świat rozpada się na tysiąc kawałków. Wspólnie z przyjaciółkami próbuje na nowo poskładać swoje życie, czy będzie potrafiła na nowo zaufać? I dlaczego Iza tak walczy o małżeństwo przyjaciółki? Dowiemy się tego podczas spotkania z bohaterkami książki Moniki Gabor.

„Uwaga na marzenia”, to typowa historia obyczajowa. Porusza problemy, które towarzyszą wielu kobietom. Jest tu mowa o kłopotach w relacjach damsko-męskich, rodzinnych takich jak rozwód, separacja, zdrada bądź zagwozdka zawodowa. Utożsamiamy się z bohaterkami.

Myślę, że opowieść porywa i trudno się od niej oderwać. Miałam wrażenie, że spędzam ten czas z przyjaciółkami. Bohaterki są naturalne. Osoby, które szukają tajemnic, magii, akcji nie mają czego tu szukać. Fabuła nie należy do zawiłych, ale jest ciekawa i przyjemna dla umysłu. Pozycja ma masę zalet lekkość stylu, intrygujące bohaterki pełne dziwnych zapędów. Ciekawa fabuła, która może wydaje się sztampowa, ale sposób prowadzenia jej prowadzi do tego, że nie nudzimy. Wadą może być prostota powieści. Nie uświadczy się wielkich zwrotów akcji, wie się, jak będzie wyglądało zakończenie. Jednak ja odczuwałam ogromną przyjemność.

Autorka świetnie pokazała swoich bohaterów. Czytelnik zna ich dobre i złe strony. Każda z pań reprezentuje inny typ osobowości. Nie nużą, ale intrygują. Warto co nieco wspomnieć jeszcze o języku, który jest prosty, ale nie prostacki. Styl pisarki sprawia, że pochłaniamy całą opowieść w niesamowicie szybkim tempie. To idealna pozycja na długą podróż, czy deszczowy wieczór. Lekka i przyjemna. Co jest minusem? Okładka. Według mnie nie pasuje do treści. Chociaż książki nie powinno oceniać się po okładce, to przedstawiona kobieta zginie pośród pięknie wydanych pozycji, które leżą na półce.

„Uwaga na marzenia”, to książka o dylematach z jakimi spotykają się współczesne kobiety. Świetnie obrazuje to, co jest ważne dla pań i jak do tego dążą. Z drugiej strony widzimy tą złą naturę płci pięknej. Myślę, że ta historia jest skierowana głównie do kobiet, ale i panowie mogą wyciągnąć z niej ciekawe informacje. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do czytania.

Książka opisuje historię trzech bardzo różnych kobiet, czyli będącej w szczęśliwym związku głównej bohaterki i jej dwóch przyjaciółek; jednej zdradzanej przez męża, a drugiej zdradzającej swojego męża.
To taka typowa "babska" (chociaż bardzo nie lubię tego określenia) literatura. Czyta się bardzo szybko, bardzo podobały mi się rady i sposób w jaki postrzegała problemy przyjaciółek główna bohaterka, polecam.

Współczesna historia opowiadająca losy trzech kobiet, a w zasadzie dwóch, bo jedna z nich Julia jest jakoby przewodnikiem i spowiednikiem swoich przyjaciółek. Opowieść zaczyna się na słonecznym, zaśnieżonym stoku, gdzie Julia spotyka Marcina, męża Marty z Zuzą, która definitywnie jest kimś więcej, niż koleżanką. Julia nie kryje zaskoczenia i szoku, nie daje się także namówić na milczenie niewiernemu mężowi przyjaciółki. Po powrocie opisuje zaistniałą sytuację Marcie. Zdradzona żona, już i tak dostatecznie zdołowana rozwodem popada w jeszcze większą depresję i podejmuje pewne decyzje.
Druga przyjaciółka Julii to Iza. Matka, żona i kochanka, która chce zakończyć swoje małżeństwo na rzecz nowopoznanego Macieja. Z racji pragnienia szybkiego i kulturalnego rozwodu kobieta nie podejmuje tematu swojej nowej miłości z mężem, ale wiedzą o nim rodzice i najlepsza przyjaciółka Julia. Iza marzy o szybkim rozwodzie i nowym, idyllicznym życiu. Wszystko wydaje się jej takie proste i piękne. Nowy facet, nowe życie, nowy dom, nowe dziecko. Ale życie nie jest łatwe, a miłość nie jest receptą na wszystko.
Autorka podejmuje powszechny i niełatwy temat rozwodu. Przedstawia go z różnych pozycji i przyczyn. Gdzieś tam w tle czają się pytania, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Czy warto rozbić rodzinę dla miłości? Wyobraź sobie, że już nic czujesz, a poznajesz tę mityczną, drugą połowę. Najlepiej zapomnieć, wmówić sobie, że to tylko zauroczenie i trwać w życiu małżeńskim, zwłaszcza, jeśli to małżeństwo posiada dzieci. Z drugiej strona każda zakochana osoba powie: "a co z moim szczęściem?" Co zrobić w przypadku zdrady? Większość z was powie: "odejść! Chciał to ma, niech spada do tej... " A jeśli macie dzieci, czy wspólny dom na kredycie to wtedy sytuacja się komplikuje. A co gdy zdradę przebaczysz? Wszystko wróci do normy i będzie jak dawniej? Czy też będziesz wiecznie zestresowanym, dożywotnim szpiegiem swojego męża? Ten e-book choć napisany prostym językiem może skłonić do podobnych refleksji...

CAŁOŚĆ TUTAJ:

Rozwody to obecnie dość powszechny temat. Gdzie się nie obejrzymy, gdzie nie zajrzymy tam rozwód, goni rozwód. Obietnice złożone przed Bogiem czy tylko przed urzędnikiem, chociaż równie wiążące, nie są przestrzegane i nie raz te małżeństwa nie trwają nawet kilku miesięcy. Dlaczego tyle małżeństw się rozwodzi, czy rodzina i dzieci nie zobowiązują, to nuda, wypalenie, ktoś trzeci? Różnie jak się okazuje.

Monika Gabor opisuje historię dwóch małżeństw, tak naprawdę to trzech. Pierwsze małżeństwo to małżeństwo Izy i Pawła. Iza poznaje mężczyznę, z którym tak naprawdę kontaktuje się najczęściej telefonicznie. Jest nim na tyle zauroczona, że decyduje się pozostawić męża i wyjechać do innego miasta za ukochanym. Chce zabrać ze sobą córkę, na co nie zgadza się jej mąż Paweł. Oczywiście nie zdradza początkowo mężowi, że istnieje ktoś trzeci, po prostu oznajmia mu, że uczucie się wypaliło.

Drugie małżeństwo, to małżeństwo Marty i Marcina, jednak w tym wypadku to kobieta zostaje porzucona przez męża, który wyprowadza się do swojej kochanki pozostawiając dom żonę i dwie córki. Małżeństwo to miało rozwiązać się w sposób kulturalny, bez orzekania o winie, jednak plany Marcina pokrzyżowała Julia, przyjaciółka Marty, która przez przypadek spotkała mężczyznę i jego kochankę w górach na stoku. Postanawia poinformować o tym Martę, która jak się okażę tak łatwo nie odpuści.

Kim jest Julia? To kobieta, która ma szczęśliwe małżeństwo, pracowała na nie wiele lat, gdyż wie, co znaczy rozstanie rodziców, wie, że wtedy najbardziej cierpią dzieci. Kształci się na psychologa, co pomaga jej pomóc zarówno Marcie jak i Izie, w tym jak rozmawiać z dziećmi. A przede wszystkim tłumaczy jakąż krzywdę robią i dzieciom i sobie.

Przedstawienie w historii tych dwóch małżeństw pozwala zrozumieć problem rozwodu. Jedno małżeństwo zostaje rozwiązane za porozumieniem stron, w drugim natomiast toczy się walka emocjonalna. Julia staje się pośrednio pomostem pomiędzy małżonkami zarówno w jednym jak i w drugim małżeństwie. Jest dobrą duszą, która patrzy chłodno a najważniejsze dla niej jest dobro dzieci, i to ze względu właśnie na nie sugeruje takie a nie inne postępowanie. W każdym tym wypadku jest to inna rada, gdyż każde z tych małżeństw jest na innym etapie.

Monika Gabor przedstawiła kulturalne przeprowadzenie rozwodu jak również takie, które nie przechodzi bez echa. Przecież rozwodząc się, dzielą się również przyjaciele, rodziny, nie wspominając o własnym dorobku.

Jednak najważniejsze, o czym nie można zapomnieć rozwodząc się to dobro dzieci i autorka właśnie poprzez osobę Julii pokazuje jak zrobić to w miarę delikatnie.

Uwaga na marzenia to powieść uniwersalna i nader współczesna. Autorka w bardzo umiejętny sposób ukazała zagadnienie małżeństwa, którego nie można traktować, jako zabawy, gdyż zawsze znajdzie się ten, który będzie cierpiał.
Polecam serdecznie.

Książka o nas i dla nas. Trochę jak wiele historii znajomych. Mnóstwo emocji, trudnych decyzji, nie zawsze dobrych, nie zawsze "na poziomie".
Czyta się bardzo szybko.

Czyta się bardzo szybko.

Cała recenzja: http://recenzje-elwira.blogspot.com/2014/04/kulturalny-rozwod-uwaga-na-marzenia.html Monika Gabor bardzo dosadnie pokazała, że nie istnieje kulturalny rozwód. Takie wydarzenie nigdy nie przechodzi bez echa, zawsze towarzyszą mu negatywne emocje. I nie jest to dramat jedynie rozstających się małżonków, ale również ich dzieci, przyjaciół, rodzin. Nagle życie, które prowadzili wspólnie, należy podzielić na pół. Można przestać być żoną i mężem, ale matką i ojcem jest się do końca życia. Należy podejść do tej roli odpowiedzialnie, czasem nawet chowając dumę i egoizm do kieszeni.
"Uwaga na marzenia" to powieść bardzo współczesna. Pomaga zrozumieć i nieco oswoić trudny temat rozwodów. Pokazuje, że dorosłe życie nie może być postrzegana jak zabawa w rodzinę, więc decyzję o małżeństwie, rodzicielstwie i ewentualnym rozwodzie należy podejmować odpowiedzialnie. Pozycja naprawdę warta uwagi.

• E-booki
  • Literatura kobieca
  • Prywatna biblioteczka
  • Przeczytane w 2018
  • Wcześniej lub później

Dodaj cytat z książki Uwaga na marzenia