Opactwo Northanger

2014-04-30
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Angielski ogród
opactwo tajemnica przyjaźń miłość Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Jane Austen nie było zbyt udane. Kilka miesięcy temu sięgnęłam po "Dumę i uprzedzenie", jednak długa ilość opisów znużyła mnie.

Teraz jednak stwierdziłam, że chciałabym na nowo dać szansę powieściom Autorki,. Tym razem padło na "Opactwo Northanger", które zaskoczyło mnie na duży plus.

Główną bohaterką jest Katarzyna Morland -...

Nie tak popularna i hołubiona jak "Duma i uprzedzenie" czy "Rozważna i romantyczna" powieść Jane Austen, ale niezwykle ciepła opowieść o miłości, którą czyta się jednym tchem. Czekam wreszcie na jakąś udaną ekranizację.

Czytałam ją chyba pół roku. Większa część baardzo nudna, strasznie dużo opisów i bardzo mało akcji. Miejsce, z którego nazwę wziął tytuł poznaje się dopiero w drugiej połowie książki i dopiero wtedy zaczyna COŚ się dziać ciekawego. Właściwie to nawet pod koniec.

Po obejrzeniu w kinie (dwa razy ;)) najnowszej adaptacji „Emmy”, nabrałam ochoty na przeczytanie jakiejś książki Jane Austen. Wybór padł na „Opactwo...”, które zachęciło zarówno opisem fabuły, jak i skromną objętością.

„Opactwo Northanger” to dopiero druga powieść Austen, po którą sięgnęłam. Mojej pierwszej styczności z pisarstwem Brytyjki nie mogłam zaliczyć do udanych....

Całkiem inna niż ,,Duma i Uprzedzenie", ,,Rozważna i Romantyczna' czy ,,Mansfield Park". Może dlatego czytało mi się opornie.

Powieść pełna humoru. Jane parodiuję powieści gotyckie. Jednocześnie, przysięgam, że bardziej irytujących postaci niż Pan John Thorpe i Panna Izabella Thorpe nie spotkałam w literaturze. Wydają się być parodią ówczesnego Jane społeczeństwa....

Książka jest dobra! Lekko stylizowana na powieść gotycką, choć nie jest nią w 100%. Jednakże nie jest to moja najukochańsza książka tej autorki.

Uśmiałam się i nie raz zaklęłam podczas czytania tej książki!
Katarzyna Morland pochodzi z wielodzietnej, dość majętnej rodziny. Jej nudne życie na wsi przerywa propozycja pojechania na kilka tygodni do Bath. Nigdy nie oceniała siebie, jako atrakcyjną młodą kobietę, jednak już niedługo sale balowe docenią jej urodę. Katarzyna poznaje nowych przyjaciół i miłość. Jest ogromną...

Jestem zawiedziona. O ile początek był naprawdę ciekawy, tak później było coraz gorzej. Mam wrażenie, że to nie jest typ powieści charakterystyczny dla autorki. Widać, że chciała spróbować coś innego, ale mnie niestety nie ujęło.

Jedna z najsłabszych książek Jane Austen. Nie pasuje mi tu ten wątek szukania tajemnicy niczym z książek przygodowych. Nie tego oczekiwałam po lekturze innych dzieł tej pisarki.

Na początku Catherine Morland jedzie do Bath, ale ciekawsza część książki zaczyna się, według mnie, kiedy Catherine odwiedza Northanger Abbey. Interesujące są jej rozważania na temat generała Tilney. Myślę, że to Henry Tilney miał naiwne poglądy na temat niemożliwości zbrodni w cywilizowanym państwie. Tajemnicze zbrodnie zdarzają się do czasów współczesnych.
Jednak powieść...

Dyskusje