By the Pricking of My Thumbs

Okładka książki By the Pricking of My Thumbs Agatha Christie
Okładka książki By the Pricking of My Thumbs
Agatha Christie Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Tommy i Tuppence (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Tommy i Tuppence (tom 4)
By the Pricking of My Thumbs
HarperCollins
2012-04-17
2012-04-17
9780062074331

Przyjemna w czytaniu, Lekka, zakręcona, trochę naiwna i pobłażliwa dla wiarygodności. Miałam wrażenie, że Christie raczej bawi się formą kryminalna , w której klimat i skomplikowana kompozycja fabularna jest ważniejszy od napięcia i sposobu rozwiązywania zagadki kryminalnej.

Tuppence [ pani Beresford] wchodzi w posiadanie obrazu przedstawiającego samotny dom nad kanałem. Niepokoi się , bo jego poprzednia właścicielka znika bez śladu. Postanawia odnaleźć zarówno zaginioną kobietę , jak i dom przedstawiony na obrazie.
Ta część przygód Tuppence i Tommego jest moim zdaniem , słabsza niż poprzednie. Akcja toczy się leniwie , żeby na koniec mocno przyspieszyć . Autorka świetnie wymyśliła mordercę i jego motywacje ale na finiszu mamy za dużo zbiegów okoliczności i nieracjonalnych zachowań.
W jednej z recenzji , bardzo źle oceniającej " Dom nad kanałem" , recenzentka pisze że dziwi się , jak ta książka mogła jej się dawniej podobać.
Ja też mam poczucie , że kiedyś przyjmowałam twórczość Agathy Christie bez zastrzeżeń , a teraz zdaję sobie sprawę z różnych mankamentów. Nie przeszkadza mi to jednak cieszyć się tymi kryminałami. Kojarzą mi się z filmami Barei , które nie są realistyczne , ale sporo mówią o przedstawianych czasach. Podobnie u Agathy Christie - gółwna akcja zwykle nie ma wiele wspólnego z realnym życiem , ale w tle można wyszukać interesujące ciekawostki. Tym razem dowiedziałam się , że istniał zwyczaj dobierania kamieni użytych w bransoletce tak żeby ich pierwsze litery tworzyły jakiś wyraz. Gdybym chciała mieć bransoletkę z inicjałami autorki wybrałabym Agat + CHalcedon [ " po taniości" ].
Wszystkiego DOBREGO [ Diament + Opal + Berly + Rubin + Egiryn + Granat + Onyks ]

Agatha Christie nigdy nie nie zawodzi. Każda książkę czytam z wypiekami na twarzy. Uwielbiam ten klimat i te czasy. Książka genialna. Polecam serdecznie

Całkiem niezły kryminał w starym stylu. Dobrze się słuchało.

Całkiem niezły kryminał w starym stylu. Dobrze się słuchało.

Bardzo przyjemnie mi się czytało, wręcz za jednym zamachem :D
Lubię książki Pani Christie jako "oddech" od tzw. ciężkiej literatury.

Bardzo przyjemnie mi się czytało, wręcz za jednym zamachem :D
Lubię książki Pani Christie jako "oddech" od tzw. ciężkiej literatury.

Wspaniały kryminał w starym stylu, dla mnie mistrzostwo.

Krótkie. Zagmatwane. Bardzo dobre. Lektor OK. Polecam.

Krótkie. Zagmatwane. Bardzo dobre. Lektor OK. Polecam.

Dla niecierpliwej, impulsywnej, skorej do ładowania się w kłopoty Tuppence.

Dla niecierpliwej, impulsywnej, skorej do ładowania się w kłopoty Tuppence.

Jak by zaczęła pisać dzisiaj to by nie zdobyła żadnej popularności. Bardzo proste i naiwne fabuły. Słaba książka i niedorzeczna. Literatura brukowa bez jakości.

• Agatha Christie
  • Kryminały