rozwińzwiń

Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę

Okładka książki Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę Stefan Kisielewski
Okładka książki Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę
Stefan Kisielewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Cały Kisiel publicystyka literacka, eseje
648 str. 10 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Cały Kisiel
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2014-05-20
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-20
Liczba stron:
648
Czas czytania
10 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378397571
Tagi:
literatura polska felietony Kisiel
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
269
268

Na półkach:

Czwarty tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego to tom szczególny. Zawiera teksty tego wyjątkowego uczestnika i żarliwego komentatora życia społeczno-politycznego pisane dla „Tygodnika Powszechnego” w latach 1945-1989, które nie zostały dopuszczone do druku przez cenzurę. Jest to uzupełnienie poprzedniego tomu „Wołanie na puszczy”, ale równocześnie to kolejna odsłona „dziennika duszy” pierwszego felietonisty Rzeczypospolitej, dziennika pisanego w cotygodniowych odcinkach.

Andrzej Hejmej napisał we wstępie do książki: „Felietony Kisiela, zwłaszcza te zdjęte przez cenzurę, odsłaniają w istocie portret <człowieka z mieszanego kruszcu>, okazują się świadectwem trudnej sztuki nonkonformizmu, funkcjonowania w państwie cenzury, w czasach zniewolenia umysłu i politycznych represji – świadectwem niezwykłej odwagi”. Faktycznie, czwarty tom jest niezaprzeczalnym dowodem na wieloletnie zmaganie się felietonisty i pisarza z cenzorem jako współautorem. Kisielewski starał się podchodzić do zaistniałej sytuacji z dystansem i poczuciem humoru. Jak sam pisał: „Ciekawe mam życie z tą cenzurą od 35 lat – istny homo ludens. Bawię się sprawdzaniem, co skonfiskują, a co przejdzie”. Jednak pogłębiona lektura tekstów „polskiego Rocheforta” czy „Stańczyka PRL” odsłania gorycz i głęboką frustrację autora – frustrację wynikającą z niemożności mówienia tego, co chce się powiedzieć, towarzyszącej mu w zasadzie przez całe życie.

Czwarty tom to doskonała lektura zarówno dla czytelników, którzy dobrze pamiętają PRL, jak i dla odbiorców młodego pokolenia. Ci pierwsi zapewne z przyjemnością skonfrontują się z „mową umowną”, którą wieloletni współpracownik „Tygodnika Powszechnego” posługiwał się całe lata: wyrafinowaną próbą powiedzenia czegoś więcej, przemycenia jakiejś treści między wersami, umiejętnym dawkowaniem prowokacji. Ci drudzy z kolei, „dzieci wolności”, mogą się dzięki tekstom Kisiela przekonać, że PRL nie była monolitem, że miała swoje „epoki” i „kamienie milowe”, które autor komentuje w sposób ironiczny i bezkompromisowy.

„Felietony zdjęte przez cenzurę” Stefana Kisielewskiego to tom fascynujący i wybitny. To konfrontacja z twórcą o nieprzeciętnym intelekcie. Kpiarzem, który wiedział, kiedy należy zachować powagę. Humanistą i człowiekiem kultury o wielowątkowej aktywności. Przekornym i błyskotliwym felietonistą, który w swoich tekstach szukał sposobu porozumienia się z czytelnikiem, mrugał okiem, pisał żartobliwie, pytająco, dwuznacznie. To lektura aktualna mimo upływu lat. Bezcenny komentarz odnoszący się do zarówno do ówczesnej sytuacji geopolitycznej, jak i zaskakująco trafnie ilustrujący współczesność.

Ewelina Tondys

Czwarty tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego to tom szczególny. Zawiera teksty tego wyjątkowego uczestnika i żarliwego komentatora życia społeczno-politycznego pisane dla „Tygodnika Powszechnego” w latach 1945-1989, które nie zostały dopuszczone do druku przez cenzurę. Jest to uzupełnienie poprzedniego tomu „Wołanie na puszczy”, ale równocześnie to kolejna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3321
289

Na półkach: ,

Kisiel to Kisiel, krótko i na temat 10 gwiazdek i już.

Kisiel to Kisiel, krótko i na temat 10 gwiazdek i już.

Pokaż mimo to

avatar
235
53

Na półkach:

Fenomenalna książka, błyskotliwe teksty. Polecam

Fenomenalna książka, błyskotliwe teksty. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    1
  • A może mi kupisz?
    1
  • Eseje, Felietony, wywiady, rozprawy
    1
  • Ex libris
    1
  • Felietony, Eseje
    1
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1
  • Must have
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę


Podobne książki

Przeczytaj także