Panserhjerte

Okładka książki Panserhjerte Jo Nesbø
Okładka książki Panserhjerte
Jo Nesbø Wydawnictwo: H. Aschehoug & Co Cykl: Harry Hole (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 8)
9788203351303
literatura norweska Harry Hole

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 8)

Ponad pół roku kazałam Jo Nesbo czekać na to aż zabiorę się za kontynuowanie serii z detektywem Harrym Hole. Nie było mi po drodze z tym bohaterem, głównie przez porażki wcześniejszych tomów - nie licząc dawno przeczytanej papierowej wersji pamiętnego "Pierwszego śniegu". Ten tom czyta Pan Bonaszewski - "stety i niestety", gdyż nie słucha się go dobrze, ale z pewnością lepiej od Pana Falany, który czytał niektóre tomy tej serii.

Jeśli chodzi o fabułę ósmego tomu, poznajemy dalszy ciąg przygód detektywa Hole, które nastąpiły po wydarzeniach z siódmego tomu. Hole jest zrezygnowany, co w sumie nie dziwi bo od pierwszego tomu jawi mi się on na zrezygnowanego detektywa z problemem uzależnienia od alkoholu. Teraz dochodzi do tego jeszcze opium... Cóż, nasz bohater ma dość pracy w norweskiej policji i wyjeżdża do Chin, gdzie oddaje się narkotykowemu upojeniu opium. Pech chce, że jego dawni koledzy z policji potrzebują go do wyjaśnienia serii zagadkowych morderstw kobiet. Nie jest mu to na rękę, ale przyjmuje zlecenie. W tym momencie następuje szereg różnych wydarzeń, jednych bardziej przybliżających do rozwiązania zagadki kryminalnej, innych natomiast oddalających od szczęśliwego zakończenia. Jakie to wydarzenia należy dowiedzieć się z lektury tej książki.

Według mnie jest to dość nierówny kryminał. Z jednej strony otrzymujemy dość interesującą sprawę tajemniczych morderstw kobiet oraz kilka ciekawych zwrotów akcji. Z drugiej strony czytelnik zmuszony jest czytać wynurzenia głównego bohatera, detektywa Harry'ego Hole, zmagającego się z własnymi uzależnieniami, terminalną chorobą ojca, oraz swoim niegasnącym uczuciem do Racheli, teraz jednak jest rozdarty pomiędzy dwie kobiety...

Pierwsza połowa "Pancernego serca" obiecująca. W drugiej połowie zwalnia tempo, obniża loty, pod koniec podrywa się z powrotem. Tom, który po prostu ujdzie w tłumie. Wybija się nieco lepiej na przestrzeni większości słabych tomów w cyklu.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 8)

Po wydarzeniach z 7 tomu Harry postanawia wyjechać do Hongkongu by szukać zapomnienia w narkotykach i hazardzie. Jednak w tym samym momencie w Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety i szef Harrego postanawia ściągnąć go do miasta , bo tylko On jako jedyny może dorwać mordercę. I wysyła po Niego nową policjantkę(Kaja) Jednak mimo , że Harry wraca z Nią do Oslo to nie ma najmniejszej ochoty zajmować się tą sprawą. I wtedy ginie kolejna kobieta. I tym razem jest to parlamentarzystka(Marit) i Harry ostatecznie włącza się w śledztwo i wraz z zaufanym gliną i Kają zaczyna tropić mordercę , a ten dalej zabija. I na dodatek ekipa Harrego musi się zmierzyć z innym śledczym(Bellman) , który wraz ze swoją ekipą szuka sprawcy , a na dodatek szczerze nienawidzi Harrego i uważa go tylko za pijaka i kompletne zero i Harry z każdym dniem coraz bardziej zbliża się do prawdy. A ta mnie trochę zaskoczyła. I ogólnie 8 tom jest lepszy od 7 , ale daleko mu do np: Pentagramu. I jednak końcówka trochę mi się dłużyła. Na plus oczywiście Harry , a także Kaja. Świetny był też powrót pewnej postaci , ale nie będę zdradzał kogo. No i rewelacyjna jak dla mnie była relacja Harrego z Bellmanem. I oczywiście od razu biorę się 9 tom

Mocna, trzymająca w napięciu z szalenie ciekawą fobułą. Polecam!

Mocna, trzymająca w napięciu z szalenie ciekawą fobułą. Polecam!

Po mistrzowsku napisany kryminał.
Pod koniec jednak trochę już mi się dłużył. Autor za bardzo rozwlekał końcowe sceny.

Po mistrzowsku napisany kryminał.

Kolejna super powieść z Harrym!

Kolejna super powieść z Harrym!

nie byłam gotowa na treść książki- praktycznie nigdy nie jestem przy książkach tego autora, przy tym zawsze dość mocno się gubię, ale zawsze uważam to za zaletę.

To było moje trzecie i ostatnie spotkanie z Harry'm Hole. Nie poczułam fenomenu literatury Jo Nesbo i już raczej go nie poczuję. Każdą z tych książek skończyłam raczej z poczucia obowiązku niż z przyjemności.

Pierwsza książka przeczytana w nowym roku 2024. Ostatnia część o naszym blondwlosym terminatorze, znów udany. Czytać chronologicznie, inaczej jak ja będziecie mieć niedopowiedzenia ale i momenty nagłego oświecenia, gdy skojarzycie fakty z kilku tomów jednocześnie 😀 historia trzyma fason i nie ma czasu na przerwy, chyba że do WC. Pozdrawiam

Wyśmienita...pageturner 🙃

Wyśmienita...pageturner 🙃

Bardzo długa, ale ciekawa i trzymająca w napięciu część, akcja była tak zaplanowana, że później ciężko było się oderwać. Wszystkie opisy miejsc były tak szczegółowe, że bez problemu wyobrażałam sobie akcję, uwielbiam i biorę się za kolejną część :)

• Kryminał
  • Kryminały