Dobre żony

Louisa May Alcott Wydawnictwo: Tenten Cykl: Małe kobietki (tom 2) literatura dziecięca
Good wives
Małe kobietki (tom 2)
literatura dziecięca
Ludmiła Melchior-Yahil
Ludmiła Melchior-Yahil Małgorzata Ćwierzyńska

“Dobre żony” to druga po “Małych kobietkach” powieść L.M. Alcott z cyklu dedykowanego młodym czytelnikom. Siostry March nie są już płochliwymi podlotkami. To młode kobiety, które powoli zaczynają mierzyć się z oczekiwaniami i problemami, jakie nieubłaganie niesie ze sobą dorosłość. Mimo upływu lat wciąż wydają się odkrywać kim są, jakie jest ich życiowe powołanie i gdzie...

Jeżeli pokochaliście historię czterech sióstr zawartą w Małych kobietkach, to Dobre żony są dla was lekturą obowiązkową. Poznajemy tu dalsze losy Meg, Jo, Beth i Amy, uczestniczymy w życiu ich rodziny, razem z nimi odwiedzamy znajomych. Kolejny raz mamy szansę ogrzać się ciepłem i mądrością pani March i poczuć się, jak w domu, wśród dorastających panienek.

Dobre żony...

Część pierwsza była trochę lepsza. Nie do końca podobało mi się zachowanie głównych bohaterek.

Kontynuacja powieści "Małe kobietki".
💗
"Jeżeli obydwoje zbłądzicie - uczyła mama - przeproś pierwsza, unikaj małych sprzeczek, nieporozumień i złych słów, których już cofnąć nikt nie jest w stanie".
💗
Kolejne spotkanie z rodziną Państwa March. Tym razem autorka pozwala śledzić losy córek, ich dorastanie i ich rozterki w dorosłym życiu.
Bohaterki "Dobrych żon” uczą nas, co...

Tym razem zacznę od trochę innej strony niż zwykle. Otóż, warto pozachwycać się krótko nad nowymi wydaniami książek Alcott, które będą ozdobą każdej biblioteczki. Jako że klasyczna historia sióstr March, mająca początek w Małych kobietkach, należy do kanonu powieści dziecięcych/młodzieżowych to warto mieć ją na swojej półce. Szczególnie w tym wydaniu: twarda oprawa, obicie...

Nadeszły trudne czasy dla nas, ponieważ nie byliśmy na nie gotowi. Nawet większość z nas nie brała pod uwagę, że za naszych czasów przyjdzie nam mierzyć się z możliwością epidemii. Wydaje się, że mamy prawie doskonałą medycynę oraz dopracowane środki ochronne. Tymczasem zostaliśmy zaskoczeni przez wirusa i naszym jedynym wyjściem jest pozostać przez najbliższe tygodnie w...

Na półkach: , , , , ,

Już sam tytuł "Dobre żony" wskazuje na to, że nasze bohaterki będą już dojrzalsze. Nie znaczy to, że zabraknie moralizatorskiego tonu, w końcu dziewczęta dalej są poniekąd małymi kobietkami i cały czas się uczą. A czytelnicy razem z nimi, choć może się wydawać, że mogą być oni już na to za starzy. Powiem tak: nikt nigdy nie jest.

Książki takie jak ta tylko potwierdzają to,...

1944

Pamiętacie jeszcze o poważnej Meg, łagodnej Beth, wytwornej Amy oraz roztrzepanej Jo? Dziewczyny powracają! Co prawda o kilka lat starsze, ale wciąż urocze.

Inny, nieznany im dotąd dorosły świat wzywa nasze bohaterki. Meg wychodzi za mąż za swojego ukochanego Johna, w pocie czoła próbując być doskonałą żoną, matką i gospodynią. Amy wyrusza w podróż po świecie, pragnąc...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kontynuacja urokliwej powieści nieco spuszcza z moralizatorskiego tonu, aczkolwiek smutno "widzieć" że nasze bohaterki dorastają tak szybko. ;)

"Dobre żony" to powieść będąca kontynuacją poznanych już tutaj "Małych kobietek". Bardzo zachęcam do przeczytania chronologicznie tych powieści. Jest to bowiem ogromne ułatwienie w odbiorze "Dobrych żon".
Mamy tu zatem kontynuację losów państwa March. Nacisk jednak w drugiej części autorka kładzie na córki pani March i na ich życiu się skupia przede wszystkim.
...

Dyskusje