rozwińzwiń

Oczy pełne strachu

Okładka książki Oczy pełne strachu Jarosław Jakubowski
Okładka książki Oczy pełne strachu
Jarosław Jakubowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka horror
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2014-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-28
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377853801
Tagi:
Literatura polska horror zbiór opowiadań opowiadania grozy groza
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Miasteczko Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Ocena 6,1
Miasteczko Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Pradawne zło Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Ocena 6,1
Pradawne zło Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Zbaw nas ode złego Lisa Collier Cool, Ralph Sarchie
Ocena 6,8
Zbaw nas ode z... Lisa Collier Cool, ...
Okładka książki Siedlisko Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Ocena 5,9
Siedlisko Robert Cichowlas, K...

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
64 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
401
139

Na półkach:

Muszę przyznać że te opowiadania zrobiły na mnie wrażenie.
Mocne, czasem straszne, ale nie przerażające .
Polecam

Muszę przyznać że te opowiadania zrobiły na mnie wrażenie.
Mocne, czasem straszne, ale nie przerażające .
Polecam

Pokaż mimo to

avatar
3763
947

Na półkach: , , ,

Od początku, gdy do mnie trafiła, jak i wtedy, gdy brałam książkę Jakubowskiego do przeczytania, byłam pewna, że będę mieć do czynienia z powieścią. Tytuł sugestywny, zapowiadał coś więcej niż lekki dreszczyk emocji. To, że są to opowiadania wcale mnie nie zniechęciło do treści. Od razu pomyślałam, że spędzę z książką kilka naprawdę udanych wieczorów lub będę się jej chwytać pomiędzy innymi lekturami. Szczególnie, że większość to zaledwie lekkie miniatury, a całe opisywane przez Jakubowskiego zło jest najzwyczajniej lekkie w swej formie, choć dość plastycznie oddane. Ot, historie, które czasem rozgrywają się jedynie w naszych głowach, a inne jak senne mary, kiedy to bohaterowie wbrew sobie są przemieniani w bestie, bywają na pograniczu grozy i fantasy.

W przewadze są to utwory na tyle krótkie, że stanowią ledwie anons pewnych zdarzeń, które nasza wyobraźnia może sobie dowolnie rozwinąć. Tak może być ba przykład w przypadku "Milczenia lasu", "Autobusu", czy "Grzechu proboszcza Zawidzkiego". Nieco więcej emocji związanych z oczekiwaniem na konkretny przebieg wypadków możemy zyskać podczas czytania "Pozytywki" lub "Dziczy". A zupełnie inaczej odbierzemy najobszerniejszą z opowieści tu przedstawionych, czyli "Oczu pełnych strachu". Akurat dla mnie traci ona na wyrazistości przez zbędne rozwleczenie akcji i utratę skondensowania głębi, przez co strach rozmywa się w pogoni za TYM czymś. Jednakże dobrze wpisuje się w cały zbiór kompozycyjny Jakubowskich historii. I choć dostrzegam zmyślne podsuwanie różnorodnych wcieleń zła, umiejętnego manipulowania czytelnikiem, a i dość zróżnicowanych w formie i fabule konstrukcji, to po przeczytaniu całości mam nadal mieszane uczucia.

Od początku, gdy do mnie trafiła, jak i wtedy, gdy brałam książkę Jakubowskiego do przeczytania, byłam pewna, że będę mieć do czynienia z powieścią. Tytuł sugestywny, zapowiadał coś więcej niż lekki dreszczyk emocji. To, że są to opowiadania wcale mnie nie zniechęciło do treści. Od razu pomyślałam, że spędzę z książką kilka naprawdę udanych wieczorów lub będę się jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
292
65

Na półkach:

Przypadek Marka Kończala: To że myśli stają się rzeczywistością - wiadomo nie od dziś. Główny bohater ma tak wielkiego bzika na punkcie chorób nowotworych, iż sam powoli w nie zapada. Tajemniczością tego opowiadania jest "czarna taśma"; możemy się domyślać co to było tak naprawdę. Jednak utwór interpretuję, iż nic nienormalnego nie wywodzi się od nas. Całą fobię stworzył jego dziadek, katując go i wmawiając, iż to Marek jest sprawcą śmierci bliskich.
Autobus: Niesamowicie przedstawione paranoiczne myśli, które prawdopodobnie każdy z nas posiada. Opowiadanie ukazuje myśli każdego z bohaterów oraz uzmysławia nam jak ludzkie życie może być kruche. Napisane bardzo chaotycznie, jednak dobrze daje do zrozumienia, jak bardzo przemyślenia mogą być nieprzewidywalne oraz różne.
Ból: Opowiadanie które jest ciężkie do zrozumienia, ma wiele opcji a po jego przeczytaniu nie wiele się rozumie. Mężczyzna na pewien czas przeniósł się na odludzie by móc napisać książkę. Główny bohater nie może się skupić na swojej pracy, jednak gdy już ją zaczyna pisze o innym mężczyźnie który również wyniósł się na pustkowia pisać. Dostajemy w skrócie opowiadanie w opowiadaniu i tak dalej.. Jednak końcówka zaskakująca.
Milczenie lasu: Jedno z najlepszych opowiadań, choć bardzo krótkie. Doprowadziło do prawdziwego "dreszczyku grozy". Mężczyzna pojechał rowerem pozbierać grzyby oraz owoce. Niby nic ale dla samej końcówki warto dotrwać!
Wcielenie: Bardzo psychologiczne opowiadanie o chorobliwej miłości prowadzącej aż do śmierci.. dosłownie. Ogólnie cały zarys fabuły jest bardzo interesujący i naprawdę mnie wciągnął. Bardzo ciekawie się kończy oraz myślę, iż każdy może wynieść coś z tej powieści.
Świerszcz: Naprawdę creepy i przedziwne to było. Mężczyzna został wraz z dwumetrowym świerszczem. Na samym początku jest powiedziane iż jego żona coś mówiła, a on nie dosłyszał co. Prawdopodobnie ma to związek z owadem, a dałabym se rękę uciąć by dowiedzieć się, co tak naprawdę powiedziała. Co ciekawe takiego zakończenia tej powieści sie nie spodziewałam; co idzie na duży plus!!
Jednak pozostałych opowiadań nie przeczytałam, po prostu zabrakło chęci.

Przypadek Marka Kończala: To że myśli stają się rzeczywistością - wiadomo nie od dziś. Główny bohater ma tak wielkiego bzika na punkcie chorób nowotworych, iż sam powoli w nie zapada. Tajemniczością tego opowiadania jest "czarna taśma"; możemy się domyślać co to było tak naprawdę. Jednak utwór interpretuję, iż nic nienormalnego nie wywodzi się od nas. Całą fobię stworzył...

więcej Pokaż mimo to

avatar
89
3

Na półkach: ,

Książka intryguje zarówno okładką jak i treścią. Pisana w formie opowiadań - dla niektórych może być to trochę męczące. Pomimo niekiedy bardzo krótkich historii, czytało się je przyjemnie. Ukazane zostały różne formy zła i strachu - jak choroby czy zabójstwa. Czasami brakowało dalszego rozwinięcia owych opowiadań. Powieść autorstwa Jarosława Jakubowskiego przyprawia o ciarki. Sprawia, że człowiek zaczyna podświadomie się bać, ale równocześnie nie może przestać czytać, zaczyna się zastanawiać co dla niego oznacza zło i strach.

Książka intryguje zarówno okładką jak i treścią. Pisana w formie opowiadań - dla niektórych może być to trochę męczące. Pomimo niekiedy bardzo krótkich historii, czytało się je przyjemnie. Ukazane zostały różne formy zła i strachu - jak choroby czy zabójstwa. Czasami brakowało dalszego rozwinięcia owych opowiadań. Powieść autorstwa Jarosława Jakubowskiego przyprawia o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
768
349

Na półkach: , ,

Antologia "Oczy pełne strachu" została napisana przystępnym, prostym językiem z typowo męską narracją, która unika rozległych opisowych fragmentów i skupia się na konkretach, takich jak dialogi i szybkie prowadzenie akcji. Długość opowiadań jest różna, od dwu-, trzystronicowych do obszernych historii, jak tytułowe "Oczy pełne strachu". Dzięki takiemu zróżnicowaniu czytelnik zyskuje możliwość spokojnego czytania antologii, z chwilą na zastanowienie się nad tym, co przeczytał. A jest nad czym, jako że każdy z nas się czegoś boi. Pytanie tylko czy potrafimy nazwać nasz strach?

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/07/jarosaw-jakubowski-oczy-pene-strachu.html

Antologia "Oczy pełne strachu" została napisana przystępnym, prostym językiem z typowo męską narracją, która unika rozległych opisowych fragmentów i skupia się na konkretach, takich jak dialogi i szybkie prowadzenie akcji. Długość opowiadań jest różna, od dwu-, trzystronicowych do obszernych historii, jak tytułowe "Oczy pełne strachu". Dzięki takiemu zróżnicowaniu czytelnik...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1614
796

Na półkach:

Szału nie ma, paznokcie niepoobgryzane.

Szału nie ma, paznokcie niepoobgryzane.

Pokaż mimo to

avatar
242
2

Na półkach: ,

Zajrzałam do książki tylko tak na próbę z zamiarem przeczytania jednego, dwóch opowiadań, a nie mogłam się oderwać dopóki nie skończyłam czytać wszystkich. Autor zabrał mnie w iście diabelską podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy m.in. rodem z moich ulubionych opowiadań polskich (i nie tylko polskich) mistrzów grozy. Oprócz bezpośrednich nawiązań do twórczości np. Stefana Grabińskiego ("Duch kolei") mamy tutaj pełną satanistycznych wątków historię pewnej rodziny z Prus Wschodnich ("Upadek rodziny von Ballenstedt"),czy przesycone duchem twórczości E. A. Poego opowiadanie pt. "Próchno". Jednak pomimo tych zamierzonych, lub tylko przeze mnie dostrzeżonych odniesień do przeszłości opowiadania cechuje duża różnorodność czasu i miejsca. Bohater Jakubowskiego to często tzw. everyman, z którym odbywamy wędrówkę poprzez nijakość, monotonię dnia powszedniego - od przypominające PRL-owską rzeczywistość miejskie blokowisko, aż do doskonale nam znanego współcześnie świata wielkich i mniejszych korporacji (tutaj nasunęły mi się skojarzenia z twórczością Thomasa Ligottiego). Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona zbiorem opowiadań nie znanego mi wcześniej Jarosława Jakubowskiego. Książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale na pewno znajdzie się w moich zbiorach.

Zajrzałam do książki tylko tak na próbę z zamiarem przeczytania jednego, dwóch opowiadań, a nie mogłam się oderwać dopóki nie skończyłam czytać wszystkich. Autor zabrał mnie w iście diabelską podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy m.in. rodem z moich ulubionych opowiadań polskich (i nie tylko polskich) mistrzów grozy. Oprócz bezpośrednich nawiązań do twórczości np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
3418
170

Na półkach: ,

A mnie się nie podobało.
I już.
Opowiadania, których treść zawiera się w jednym zdaniu, tyle tylko, że rozpisane na zdań 1000.
Autor może być sobie poetą i dziennikarzem, ale w mojej ocenie nigdy prawdziwego ZŁA nie poczuł. A o tym miał być ten tomik.
Nie podobało mi się.
I już.

A mnie się nie podobało.
I już.
Opowiadania, których treść zawiera się w jednym zdaniu, tyle tylko, że rozpisane na zdań 1000.
Autor może być sobie poetą i dziennikarzem, ale w mojej ocenie nigdy prawdziwego ZŁA nie poczuł. A o tym miał być ten tomik.
Nie podobało mi się.
I już.

Pokaż mimo to

avatar
405
171

Na półkach: , , , ,

Jarosław Jakubowski to nie tylko poeta i prozaik. Jest też wybitnym dramatopisarzem i dziennikarzem. Za swoje powieści był dwukrotnie nagradzany Strzałą Łuczniczki. Na polskich scenach odbyły się premiery jego sztuk m.in. Generał i Wszyscy święci. Sztuka Generał została nagrodzona Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych.

31 opowiadań, w których czai się zło w najróżniejszej postaci. Historie zwykłych ludzi, którym przytrafiają się rzeczy niezwykłe. Zazdrość, nienawiść, zemsta, frustracja i głupota przybierają w tej książce namacalne formy. Ze złem nie można wygrać, ono się czai nawet wtedy, gdy myślimy, że go nie ma. A gdy już myślisz, że wygrałeś, ono się pojawia. Czy podejmiesz walkę?

Na początku byłam zniechęcona ilością opowiadań. Tak jak powiedziałam na początku wpisu, nie jestem ich wielką fanką. Mimo to, po przeczytaniu pierwszego, miałam ochotę na więcej. Nie można autorowi odmówić kunsztu pisarskiego – potrafi budować napięcie i tworzyć ciekawe historie. Nie wszystkie co prawda mnie zachwyciły ale było kilka naprawdę dobrych, a wierzcie mi, mnie naprawdę ciężko przestraszyć, czy choćby przyprawić o gęsią skórkę.

Niektóre z opowiadań zmuszają nas do refleksji nad samą istotą zła oraz nad powszechną znieczulicą. Ludzie wolą udawać, że zła nie dostrzegają i odwracać głowę w drugą stronę. Aż do momentu, kiedy zło dopadnie właśnie ich – wtedy odwrócenie głowy na niewiele im się zda, bo będzie już za późno.

Trzeba też przyznać autorowi, że ma nieograniczoną wyobraźnię. Napisać 31 opowiadań i uniknąć powtórzenia jakiejkolwiek części fabuły to nie lada wyczyn. Jeśli szukamy w książce kreatywności to w tej znajdziemy na pewno. Mamy tutaj niemal wszystko, od wampirów i wilkołaków po wszelakiej maści diabły i upiory. Fanom takiego gatunku serdecznie polecam powieść Jarosława Jakubowskiego.

Jarosław Jakubowski to nie tylko poeta i prozaik. Jest też wybitnym dramatopisarzem i dziennikarzem. Za swoje powieści był dwukrotnie nagradzany Strzałą Łuczniczki. Na polskich scenach odbyły się premiery jego sztuk m.in. Generał i Wszyscy święci. Sztuka Generał została nagrodzona Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych.

31 opowiadań, w których czai się zło w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
538
95

Na półkach: , ,

Książka składa się z krótkich historii, z czego każda ma swój własny urok i zapada na bardzo długi czas w pamięci. Opowiadania ukazują różne oblicza zła, z czego niektóre naprawdę przyprawiają czytelnika o gęsią skórkę. Żałuję tylko, że autor nie pokusił się o rozbudowanie niektórych historii, gdyż pomysły były naprawdę ciekawe oraz wciągające.
,,Oczy pełne strachu" czyta się naprawdę bardzo szybko i lekko, co jest oczywistym plusem. Jak najbardziej polecam!

Książka składa się z krótkich historii, z czego każda ma swój własny urok i zapada na bardzo długi czas w pamięci. Opowiadania ukazują różne oblicza zła, z czego niektóre naprawdę przyprawiają czytelnika o gęsią skórkę. Żałuję tylko, że autor nie pokusił się o rozbudowanie niektórych historii, gdyż pomysły były naprawdę ciekawe oraz wciągające.
,,Oczy pełne strachu" czyta...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    113
  • Przeczytane
    87
  • Posiadam
    51
  • Teraz czytam
    5
  • Horror
    5
  • Literatura polska
    2
  • Opowiadania
    2
  • 2014
    2
  • Horrory
    1
  • Polecam
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Jakubowski Oczy pełne strachu Zobacz więcej
Jarosław Jakubowski Oczy pełne strachu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także