The Time Keeper

Hyperion
2012-09-04
2012-09-04
2 min.

Choć wątek Ojca Czasu był znakomity to niestety, tandetne moralizatorstwo, ujawniające się w zakończeniach historii innych bohaterów, pozostawiło po sobie pewien niesmak.
Prostota zdań jest zarówno siłą (autor potrafi je umiejętnie wykorzystać do budowania napięcia),jak i słabością tej książki. Jednakże uważam, że warto przeczytać tę pozycję, choćby dla wartościowych refleksji dotyczących czasu, zręcznie wplecionych w fabułę. Przyjemna lektura, choć liczyłam na nieco więcej.

Piękna powieść, na początku czytałam od niechcenia. Lecz im dalej tym coraz bardziej zagłębiałam się w świecie czasu. Daje do myślenia, zaczym tak gonimy? Trzeba doceniać każdą chwilę, każdy oddech. Z reguły czytam książki raz i odstawiam je na półkę, w tym wypadku wiem, że do niej wrócę.

Mądra książka, poruszająca kwestie postrzegania czasu przez człowieka. Zawiera ciekawe spostrzeżenia, prowokuje do myślenia. Czyta się bardzo szybko, ale przemyślenia pozostaną na dłużej.

Jesteś niewolnikiem czasu?

Spróbujcie wyobrazić sobie życie bez odmierzania czasu. Pewnie nie potraficie. Zawsze wiecie, jaki jest miesiąc, rok, dzień tygodnia. A jednak przyroda nigdy nie zwraca uwagi na czas. Ptaki się nie spóźniają. Pies nie patrzy na zegarek. Sarny nie martwią się kolejnymi urodzinami. Tylko człowiek odmierza czas. Tylko człowiek odlicza godziny. I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie. Strachu przed tym, że zabraknie mu czasu.

Książka składa się z trzech mniejszych opowieści - z czasów wieży Babel, o sercowych rozterkach młodej kobiety i bogacza, który rozpaczliwie walczy o życie. Każda postać wydaje się zupełnie inna, jednak ich losy w pewnym momencie się łączą - tworząc nieco fantastyczny, wymyślony świat. Autor w wybitny sposób miesza sacrum z profanum.

Zaklinacz czasu jest powieścią mocno uduchowioną. Albom podziękowania kieruję w szczególności Bogu i wyraźnie został zarysowany motyw nagrody i kary, boskiej interwencji lub wolnej woli. To książka o ludzkich próbach walki z nieuniknionym. O sprzeciwie wobec doświadczeń, jakie przynosi przemijający nieubłaganie czas. W tym świecie Bóg nie chce, by ludzie za bardzo skupiali się na czasie, paradoksalnie, odwraca jego bieg, by pokazać bohaterom tej powieści, jak każdą chwilę warto cenić, przeżywać tu i teraz.

Jesteś niewolnikiem czasu?

"Tylko człowiek odmierza czas. Tylko człowiek wybija godziny. I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu [...] strachu przed tym, że zabraknie mu czasu..."

"Zastanówcie się nad słowem „czas”. Używamy go w tylu wyrażeniach. Spędzać czas. Marnować czas. Zabijać czas. Tracić czas. Zdążyć na czas. Najwyższy czas. W stosownym czasie. Poza czasem.
Przez dłuższy czas. Stracić poczucie czasu. Pilnować czasu. Być na czas. Mieć dużo czasu. Szkoda czasu. Wyścig z czasem. Wyrażeń z czasem jest więcej niż minut w godzinie"

Właściwie te dwa cytaty wystarczyłyby za moją opinię, bo na mnie podziałały i ja się zastanowiłam... Jednak autor pokazuje nam "czas" jeszcze na dwóch przykładach. Młodej dziewczyny i staruszka w terminalnym stanie raka...

Autor nie jest nachalny, nie wciska nam na siłę prawd objawionych i nie radzi jak korzystać z czasu, pokazuje na przykładach....

Przez...

Książka z przesłaniem: trzeba doceniać czas, który nam dano i nie oczekiwać niczego więcej, ani niczego mniej.

Losy trzech postaci w magiczny sposób splatają się ze sobą. Mamy Dora, który żył w starożytności, albo nawet wcześniej, i zajmował się pierwszymi próbami mierzenia czasu. Dalej Victora, miliardera, który chce przeczekać własną śmierć i w końcu Sarah, licealistkę która zakochała się w niewłaściwym chłopaku.

Każde z nich w jakiś sposób, swoim postępowaniem sprzeciwia się naturalnemu biegowi rzeczy, albo może woli Boga. Tak oto dostają szansę by zrozumieć błąd swojego rozumowania i docenić to co było im dane.

Książka ma wydzwięk moralizatorski i "hip-hurra" optymistyczny. Dużo mądrosci życiowych podawanych jest w formie zgrabnych aforyzmów idealnych do wklejenia na swoje media społecznościowe. Gdybym była młodszą nastolatką to pewnie kupiłabym bez mrugnięcia okiem.

Mitch Albom ma w swoim dorobku książki wartościowe, ale "zaklinacz czasu" jest mocno średni.

To moje drugie spotkanie z tym autorem i przyznam, że po 20-30 stronach byłem zawiedziony i chciałem zakończyć czytanie. Wątki się nie lepiły, nie wciągały. Ale potem, z każdą kartką robiło się "jaśniej", historie nabierały sensu. W sumie spędziłem z książką dobry czas i teraz na pewno sięgnę po kolejną pozycję tego autora. No i taka 'wisienka' to pierwsze zdanie podziękowań na końcu książki, coś czego zazwyczaj się nie czyta, a to zdanie mnie poruszyło.

Książka wspaniale porusza kwestię czasu. Na pewno po przeczytaniu tej książki zmienicie postrzeganie czasu i swoje życie. Polecam

Podobał mi się koncept, pomysł i tematyka.
Wciągnęło mnie, przeczytałam za jednym posiedzeniem.

Jednak coś mi zgrzytało i chyba nie do końca ze wszystkim się zgadzałam.
Chociaż nie mam problemu z wątkami religijnymi, to za bardzo wyczuwałam pewne moralizatorstwo przemycone przez autora (przede wszystkim w drugiej połowie książki).

Podobał mi się koncept, pomysł i tematyka.
Wciągnęło mnie, przeczytałam za jednym posiedzeniem.

Jednak coś mi zgrzytało i chyba nie do końca ze wszystkim się zgadzałam.

Mitch Albom należy do moich ulubionych Pisarzy.Zaczęło się od uroczej okładki"Jeszcze jeden dzień"w katalogu Świat Książki w 2008r.
Niniejszą książkę po raz drugi przeczytałam i ciągle dla mnie jest nowością.Prowokuje do ponownych rozważań filozoficzno-egzystencjalnych.Gorąco polecam.

• 2015
  • 2015