Kryształowy świat

Okładka książki Kryształowy świat Wiktor Pielewin
Okładka książki Kryształowy świat
Wiktor Pielewin Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Želtaâ strela
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
Ewa Rojewska-Olejarczuk
opowiadanie rosyjskie

Zbiór ciekawych opowiadań, dosyć "odjechanych" opowiadań. Urzekł mnie w tym zbiorze taki rosyjski klimat. Trochę tak, jakby wyzierała z tych opowiadań rosyjska dusza - taka, która zdążyła już swoje wypić albo wziąć, i teraz prezentuje nam swoje wizje

Raczej słabe, jak na tego autora. Odnoszę wrażenie, że jest to przypadkowa zbieranina kilku lepszych i tych nieco gorszych (w większości) tekstów Pielewina, wydana raczej na siłę.

Moja pierwsza książka Pielewina i od razu stał się on moim jedym z ulubionych autorów. Jego opowiadania w tej książce (jak i pozostałe dzieła) posiadają specyficzny mroczno- gęsty klimat. Realność, miesza się z nierealnym. Jednak cała zabawa polega na tym, że nigdy nie wiadomo co czym jest tak naprawę. Może ten świat "prawdziwy" posiada tak wiele absurdów że patrząc na to z boku można uznać za coś niemożliwego. A zatem czy to co teoretycznie nieprawdziwe, może okazać jak najbardziej lub tak samo realne jak to co nas otacza. Pielewin nie rozgranicza grubą kreską jednego świata od drugiego. Jego świat jest światem narkotycznych wizji, w których elementy mieszają się, pozwalając czasem wydobyć na wierzch to co ukryte ale bardzo istotne.

+ "woda ananasowa dla pięknej damy" nie ma jeszcze

+ "woda ananasowa dla pięknej damy" nie ma jeszcze

Zbiór opowiadań jak to zbiór opowiadań, książka jest nierówna. Warto przeczytać "Broń odwetową"

długo i ciężko było mi przebrnąć przez te opowiadania, bo niektóre opornie wchodziły. w sumie już zapomniałam, co czytałam

• Literatura rosyjska
  • Beletrystyka
  • Literatura rosyjska
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Kryształowy świat