Stuletnia gospoda

Katarzyna Majgier Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Nasza Księgarnia
2014-07-30
2014-07-30

Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

To jedna z tych książek, którą kupiłam dla pięknej okładki, nie spodziewając się zbyt wiele. Nie wczytałam się w opis i sądziłam, że to jakieś lekkie romansidło, a tu zaskoczenie. Podobał mi się wątek Jagody walczącej o swoje w czasach, kiedy kobieta nadawała się 'tylko do kuchni". Całość jednak nie była ani wybitna, ani zła. Ot, historia do szybkiego przeczytania, chwili zastanowienia i przejścia dalej.

Gniot nad gniotami. Nie polecam!

Gniot nad gniotami. Nie polecam!

Pełna recenzja: http://neavecreations.com/ksiazko-recenzja-1/

Tytuł Katarzyny Majgier przyciągnął mnie swoim interesującym opisem i piękną okładką. Niestety mojej oczekiwania dość mocno rozminęły się z rzeczywistością. Początek jest tak rozwlekły, że zastanawiałam się czy kiedykolwiek coś się zacznie dziać, czy pozostanie mi ciągnięcie od przepisu do przepisu. Dziać się zaczęło, ale zdecydowanie dość późno. Książka łączy historię dwojga najmłodszych właścicieli gospody przeplatając ją tradycyjnymi daniami prosto z małopolskiej gospody. Sama gospoda bardziej staje się tłem i pochodną aktualnych wydarzeń i przeżyć niż główną bohaterką, czego można by oczekiwać po tytule oraz opisie. Rolę głównej bohaterki przejmuje w pewnym momencie Jagoda i to z jej punktu widzimy resztę historii dwojga młodych ludzi. Zdecydowanie nie podeszła mi ta lektura „dla kucharek”, choć trafiłam już na kilka interesujących tytułów powieści kulinarnych. Ta się do nich nie zalicza i raczej nie wrócę do książek tej autorki.

Pełna recenzja: http://neavecreations.com/ksiazko-recenzja-1/

Michał I Jagoda dorastali razem w starem domu, gdzie funkcjonowała także gospoda.Od dzieciństwa wiedzieli, że będą razem i nie szukali dla siebie innych partnerów.
Oboje także chcieli za wszelką cenę uwolnić się od rodzinnego biznesu, tym bardziej, że dziewczyna marzyła o tym by malować, a chłopaka ciągnęło do handlu.
Ale rodzinny dom przyciągał ich jak magnes, może dlatego,że zamieszkiwany był przez Złe odkryte przez niepełnosprawnego wujka Lucka.
Ciepła choć nie pozbawiona gorzkich przypraw historia rodzinna, gdzie splatają się losy dwóch rodów po to aby się połączyć.
To marzenia młodych o samorelizacji, miłości, zrozumieniu.
Autorka na początku każdego rozdziału umieściła przepis na potrawę, która nawiązuje do tematu lub sytuacji z życia bohaterów. Czytając czuje się wręcz zapachy potraw i klimat gospody. Język może nie szczególnie wyszukany, ale inny tu po prostu nie pasuje.

Ale rodzinny dom przyciągał ich jak magnes, może...

Gdzieś przy trasie Kraków-Zakopane mieściła się tytułowa gospoda. Nie miała stu lat, ale wiele widziała. Gospodę prowadzą dwie pary małżeńskie (niespokrewnione ze sobą),historia zaczyna się po wojnie, więc poznajemy trudności z prowadzeniem własnego biznesu w PRL. To bardzo tradycyjne miejsce, można powiedzieć siermiężne pod względem wystroju, za to ze świetną kuchnią. Proste i smaczne dania przyciągają klientów. Przedsięwzięcie ma charakter familijny, dzieci włączają się w prowadzenie gospody. Dopiero ich wnuki chcą innego życia. Jagoda i Michał wychowywali się razem, od zawsze byli parą. On ma smykałkę handlową, ona nieprzeciętne zdolności malarskie. Wyrywają się z rodzinnej wsi do Krakowa na studia, dziewczynie nie udaje się dostać na ASP ale wybiera etnologię, chłopak studiuje ekonomię. Pobierają się, trochę z rozsądku (Jagoda chce się wyrwać akademika, ma okropną współlokatorkę),trochę z przyzwyczajenia do siebie. Póki mieszkają i studiują w Krakowie jest nieźle. Ale potem wracają do gospody. Michał może realizować się jako rzutki biznesmen prowadzący interesy lokalu, natomiast Jagoda nie ma pola do rozwoju. Rodzina nie chce słyszeć o wprowadzaniu zmian wystroju wnętrza jakie proponuje, nie rozumie jej aspiracji zawodowych. Dziewczyna staje się niewykwalifikowaną pomocą kuchenną. A miejsce kwitnie, odwiedza je francuski krytyk kulinarny, jego recenzja menu gospody zamieszczana w różnych przewodnikach przyciąga zagranicznych gości. Karierę zaczyna robić wujek Lucek, samorodny talent malarskich. A Jagoda marnieje, pewnego dnia do gospody trafia Włoch prowadzący w Krakowie pizzerię. Zauroczony zapachem gotowanego przez nią bigosu wegetariańskiego, proponuje jej pracę w swojej nowej restauracji. Dziewczyna decyduje się na podjęcie tej pracy, zwłaszcza, że nie ma wsparcia ani od męża, ani od rodziny. Zostawia wszystko i wyjeżdża, zaczyna nowe życie. Może się rozwijać zawodowo, malować obrazy. I gdy nękany przez lokalną mafię Włoch decyduje się na powrót do ojczyzny Jagoda się nie boi przyszłości, mam pomysły i ma w sobie siłę, by je realizować.
Prócz głównych bohaterów są ciepli dziadkowie, mili rodzice Michała zwłaszcza mama, wielbicielka polskich seriali obyczajowych, pisząca listy do scenarzystów z sugestiami zmian. Ale też bezduszni rodzice Jagody. I wujek Lucek, potężny mężczyzna, który nie mówi, pilnuje porządku w gospodzie. Został nie tylko obdarzony talentem, ale również dostrzega to co niewidzialne dla oczu, dobre i złe duchy. Cała galeria gości odwiedzających gospodę, ciekawych typów, których wymagania będą się zmieniały przez lata. A dla miłośników gotowania gratka, w każdym rozdziale przepis kulinarny na proste, tradycyjne dania polskiej kuchni, ale też kilka ciekawych receptur inspirowanych kuchnią włoską. Warte wypróbowania.
Gospoda należy do spokojnych powieści obyczajowych, nie podskakiwałam w fotelu bo temperatura uczuć rosła. Pozornie chłodna narracja, prowadzona z dystansem wobec bohaterów, bardzo wciąga. To warta polecenia książka.

Czytałam leżąc na plaży. Idealna książka na urlop. Taka smakowita. I nie chodzi tylko o przepisy kulinarne zawarte w książce, ale o jej niepowtarzalny klimat. Książka opowiada historię gospody – restauracji i jej właścicieli. Problemy bohaterów opisane przez autorkę znane nam z codziennego życia. Konflikty rodzinne, problemy małżeńskie, znamy to wszyscy. Dlatego czytało się tak „swojsko”. Ale znajdziemy też tu trochę magii, zawartej min. w obrazach Lucka.
Książkę czytało się bardzo przyjemnie i szybko. Na mnie działała wyciszająco, jak melisa :)

To była bardzo "smaczna" lektura, i to nie tylko dlatego że Spis treści stanowiło apetyczne Menu a każdy rozdział zaczynał się przepisem z kuchni polsko - włoskiej.
Jest to saga rodzinna mieszkańców tytułowej Stuletniej Gospody. Czyta się to szybko i bardzo przyjemnie, często z uśmiechem na ustach.

Fajne czytadło:)

Fajne czytadło:)

1964

Zachęciła mnie okładka. Tytuł też przyciągał. Nie żałuję. Opowieść toczy się niespiesznie. Jednak nie nuży. Poznajemy kolejne pokolenia związane z gospodą, która liczy znacznie więcej niż sto lat. Ich marzenia, aspiracje i codzienną rzeczywistość. Spotykamy niezwykłych gości. Czasem interesujących. Czasem płytkich, a nawet irytujących. Dodatkowym atutem są przepisy, które zapewniają smakowity początek kolejnych rozdziałów. Proponuję więc czytać z pełnym żołądkiem lub mieć jakąś przekąskę pod ręką.

Bardzo fajna, ciepła opowieść o rodzinie, rodzinnym interesie, ludziach, pasjach, miejscach i o gotowaniu!

Zapraszam na www.czytaska.blogspot.com do smaków „Stuletniej gospody”.

Zapraszam na www.czytaska.blogspot.com do smaków „Stuletniej gospody”.

• Audiobooki
  • 2017