Faust

Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Miniatura utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
8370811914
Krzysztof Lipiński
Miniatura
Faust
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
8370811914
Krzysztof Lipiński
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

zawsze powtarzam, że Goethe jest żywym potwierdzeniem teorii głoszących, że autor jest jedynie tubą czegoś wyższego, że jego ręka pisze pod dyktando jakiejś nadprzyrodzonej mocy.
Bo nie mogę sobie inaczej wytłumaczyć faktu, że ten kabotyn, skończony skurczybyk był w stanie stworzyć coś tej miary... genialnego. Coś, co faktycznie zawiera w sobie całe uniwersum, to co było...

"Jam jest tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce i zawsze sprawia dobro."
Pierwsza część znakomita pod względem akcji, druga to opowieść o ewolucji poglądów ludzkości na jednostkowym przykładzie. Ponad 80-letni autor momentami nudzi czytelnika, jednak pozostawia mu piękną motywację do rozszerzania możliwości człowieka.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

8/10
Uznawany za arcydzieło "Faust" odcisnął trwałe piętno w historii literatury, choć nie jest on jedynym wykorzystaniem słynnego motywu średniowiecznego naukowca, który według legendy zawarł pakt z diabłem. Dramat romantyczny Goethego jednak leży idealnie pośrodku między pierwszymi relacjami o Fauście, a bardzo współczesną wariacją tej legendy, jaką jest powieść...

Już czytałam parę dzieł Goethego i dość późno zabrałam się za Fausta. Jest genialna, całkiem ciekawa, ale mi się strasznie dłużyła. Podziwiam talent autora, na pewno jest to książka ponadczasowa, ale dla mnie osobiście nie była wystarczająco wciągająca. Pierwszy tom jest świetny, zabawny i momentami zaskakujący. Z drugim tomem poszło mi o wiele gorzej, bo już była zawiła i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Goethe na prawdę się postarał i widać to po Fauście, że jest dziełem pełnym i godnym uwagi ze względu na swój niepowtarzalny charakter, który także pojawił się w Królu Olch.
Na pewno także zwraca na siebie uwagę różnorodność jaka występuje w obu częściach tej tragedii i na pewno nie można powiedzieć że jest dziełem nudnym.

Książka nawet mi się podobała, fabuła nawet mnie wciągnęła na tyle, że ciężko momentami było mi się oderwać od lektury.
Jednak sposób pisania bardzo boli. Wiele razy nie miałem pojęcia, o czym w ogóle bohaterowie mówią ani co się dzieje, i musiałem się tego sam domyślić po kontekście następnych zdać.
Niestety, jednak mimo wszystko wolę książki pisane trochę bardziej...

"Faust" był moim odkryciem i dzięki niemu przekonałem się do Goethego. Już pierwsze strofy tego dramatu urzekają specyficznym mistycyzmem i gotyckim klimatem. Po "Fausta" jednakowoż prawdopodobnie nigdy bym nie sięgnął, gdyby nie "Mistrz i Małgorzata". Jest to dzieło wybitne.

Utwór wymagający, niezwykle bogaty w alegorie i symbole, a miejscami dość trudny do zrozumienia (szczególnie część druga). Niemniej, czytany uważnie, wynagradza włożony wysiłek.

Nie sięgnęłabym po nią ponownie, po latach, gdyby nie zauroczył mnie sam prolog. Oczarował, niósł mocny ładunek emocjonalny.

(…)
Nie słyszą już późniejszych moich pieśni
Ci, co pierwszymi swój poili słuch;
Przyjazny gwar już rozwiał się i prześnił,
Pierwotny odzew bezpowrotnie zgłuchł;
Pieśń moja dźwięczy w obcych tłumów cieśni,
Przed ich poklaskiem wzdryga się mój...

Dzieło życia Goethego, które dopieścił i dopracował do samego końca.
Człowiek szuka, tylko czego tak naprawdę? Wieczna chęć dążenia Fausta do nowości, wspaniałości której nawet sam Diabeł nie jest w stanie poskromić. My ludzie zawsze szukamy, chcemy odkrywać, wiecznie się zadziwiać. A może patrzymy tam gdzie nie trzeba?

8 835
    4 566