Doktor Faustus

Okładka książki Doktor Faustus Thomas Mann
Okładka książki Doktor Faustus
Thomas Mann Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Mistrzowie Słowa literatura piękna
Biblioteka Gazety Wyborczej. Mistrzowie Słowa
Doktor Faustus
Agora
2008-01-01
2008-01-01
Leszek Szaruga
literatura niemiecka proza niemiecka

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Najcięższa, gruba książka jaką przeczytałem. Gdy już miałem odkładać coś się zaczynało dziać i tak do samego końca. Czarodziejska Góra dużo łatwiejsza pozycja. Nigdy więcej.

Pozycja trudna. Zrozumienie duszy ludzkiej przez Manna niezwykłe, wielki humanizm. Gdy udaje się zrozumieć autora, czytelnik doznaje przyjemności wejścia na intelektualne wyżyny. Trudno zrozumieć przyczyny tragizmu opisywanego bohatera, dlaczego nie mógł z niego wyjść? Przekaz całości, jeżeli taki jest, pozostał przynajmniej częściowo, tajemnicą. Znawstwo muzyki udowodnione na wielu stronach jest częścią mało użyteczną dla niewykształconego muzycznie czytelnika.

Przemęczyłam, ale nie podobało mi się. Książka słuchana i dlatego pewnie dotrwałam do końca. Gustaw Holoubek pasuje do takiej literatury i trochę pomógł przebrnąć.
Erudycyjne gadulstwo pełne dłużyzn i dygresji. Od początku zapowiadało się na coś, co nastąpi i wybuchnie. I poniekąd tak się stało. Doceniam wymowę i opowieść, jednak to nie jest moja literatura.

Nie da się ukryć - przeczytanie tej książki było wyzwaniem. Czasem drogą przez mękę - we fragmentach dotyczących komponowaniu i budowie utworów muzycznych, o czym nie mam zielonego pojęcia. Czytając zdania na 14 linijek po dwa razy, żeby nic nie umknęło. Ale było warto. Nie poddawajcie się więc :)
P.S. Więcej czasu zajęło mi chyba tylko przeczytanie "Czarodziejskiej góry":)

P.S. Więcej czasu zajęło mi chyba tylko przeczytanie "Czarodziejskiej...

Niełatwa w odbiorze, wymagająca książka. I to jest Mann! Klasyka klasyki, creme de la creme.

Słuchałem audiobooka. Czytał Gustaw Holoubek. Dla mnie książka za trudna, lub po prostu wymaga więcej skupienia, o co nie jest tak łatwo w przpadku audiobooka. Ale przepiękny, nieco archaiczny język i wspaniałe czytanie Gustawa Holoubka.

po przeczytaniu kilkunastu opinii z konsternacja stwierdziłam, że zgadzam się zarówno z wielu zachwytami jak i krytyką i rozczarowaniami. Może już to świadczy o wielkości dzieła ? Bo przekombinowane intelektualnie i niestrawne momenty uratował dla mnie Gustaw Holubek. Bardzo płytkie jest dla mnie także obarczanie odpowiedzialnością zewnętrznego szatana i połączenie Adriana z obrazem Niemiec. Ale Mann to niewątpliwy mistrz słowa i nastroju. Uwodzi słowem i tworzy atmosferę podniosłą i Olimpijską. Może o jego wielkości świadczy fakt , że każdy czytelnik sam poprzez czytanie zaczyna słyszeć treści i odpowiedzi na ważne pytania, których w książce bezpośrednio nie ma ?

„Doktor Faustus” - Thomas Mann

Książka napisana wyjątkowo pięknym językiem.
Do połowy byłem tak zachwycony że gotów byłem ocenić tę powieść na 9-10 ale po połowie nie wiem co się stało, czy zmęczenie mnie dopadło tym opasłym dziełem, czy czegoś już nie rozumiałem albo to i to, czytając nie byłem wstanie dobrze przyswoić tego co autor pisze. To nie jest książka dla każdego a na pewno nie do spiesznego czytania, powinno się robić przerwy a że ja jestem niecierpliwy czytelnik przeczytałem w niecałe pięć dni.

Chętnie zapoznam się innymi powieściami Manna, bo język autora jest urzekający.

„Doktor Faustus” - Thomas Mann

Książka napisana wyjątkowo pięknym językiem.

Niezwykła. Klimat i sposób narracji urzeka.

Niezwykła. Klimat i sposób narracji urzeka.

Przeczytałam „Doktora Faustusa" Manna, ponieważ była to ulubiona książka Rafała Wojaczka - poety, którego wrażliwość jest mi bliska. Wcześniej czytałam „Czarodziejską górę" tego samego autora i niezwykle urzekło mnie to dzieło . Zmieniło mnie w pewnym sensie. To jedna z tych książek pozwalających zobaczyć nieco więcej w świecie, jak i w nas samych. Minęło kilka dobrych miesięcy, a ja nadal myślę o tej powieści. Z „Doktorem Faustusem" myślę, że będzie podobnie. Nie zrozumiałam pewnie wszystkiego, ale dzięki temu będę mogła wielokrotnie wracać do tego utworu i zachwycać się na nowo. Już teraz była to jednak fascynująca podróż wewnątrz myśli niemieckiego pisarza. Myślę, że Mann będzie jednym z moich ulubionych pisarzy

• Literatura niemiecka
  • Nobliści