Ulica Nadbrzeżna

Okładka książki Ulica Nadbrzeżna John Steinbeck
Okładka książki Ulica Nadbrzeżna
John Steinbeck Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Dzieł Wyborowych [Alfa] klasyka
klasyka
Biblioteka Dzieł Wyborowych [Alfa]
Cannery Row (1945)
ALFA
1995-01-01
1995-01-01
837001920X
Adam Kaska
Paisanos prowincja lumpy pijaki bezdomni

Prostota, humor, lliryczny nastrój, lekkość pióra. Humanizm. Mądrość. Uniwersalne przesłanie dla świata: żyj i daj żyć innym.
Klasyka się nie starzeje.

Klasyka się nie starzeje.

cóż za przyjemna lektura :)

cóż za przyjemna lektura :)

Steinbecka poznałem od Tortilla Flat. Tamtą pozycją byłem zafascynowany. Dziejąca się w tym samym mieście Ulica Nadbrzeżna była obowiązkiem do przeczytania.
W książce wszyscy żyją swoim życiem. I to jest chyba piękno tej lektury. Akcja się nie rozpędza, nie mamy trzymającej w napięciu fabuły. Mimo tego czyta się żwawo i przyjemnie.

"Ulica Nadbrzeżna" to kolejna powieść mojego ulubionego amerykańskiego pisarza i noblisty Johna Steinbecka.
Została opublikowana po raz pierwszy w 1958roku.
Teraz powraca w nowej szacie graficznej, subtelnej i wymownej dzięki Wydawnictwu prószyński.
Książki autora miałam przyjemność czytać wiele lat temu, ale nowe wydania skusiły mnie by wam je pokazać.
Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest siedliskiem dziwek, alfonsów i szulerów.
Pytanie czy napewno? A może zerknąć na nich ukradkiem i odkryć coś więcej.
Henry, który zbiera kawałki drewna, by zbudować łódź.
Doktor z laboratorium biologicznego doglądający chorych, leczący dusze.
Sklepikarz, który posiada wszystko i nic.
"Myślałam, żebyśmy urządzili jakieś małe przyjęcie.
Za co? Nie masz chyba zamiaru wyciąć reklamy pieczonej szynki z tygodnika i podać na półmisku".

"Ulica Nadbrzeżna" to pełna optymizmu, zrozumienia prostych wartości powieść napisana charakterystycznym dla autora stylem. Pisząc prosto, ale z ogromnym wyczuciem, nutką uśmiechu i szczyptą miłości porusza najbardziej ukryte zakamarki ludzkiej natury.
Mimo, że była napisana tyle lat temu to problemy nadal aktualne.
To przykre, że pewne sytuacje niczego nie nauczyły.
Autor stworzył bardzo klimatyczną powieść, kolejny raz uwiódl mnie i wciągnął do swojego świata.

Została opublikowana po raz pierwszy w 1958roku.
Ulica Nadbrzeżna...

Arcydzieło, portret dzielnicy, portret biedy przedwojennej Ameryki, portret wyrazistych bohaterów. Co za język, lekkość, prostota

Pięknym językiem posługuje się Steinbeck, nawet jak pisze o niczym. A atmosfera, jaką potrafi wytworzyć jest tak urocza, że nawet nie brak mi fabuły. A może ona istnieje, tylko źle szukałam?
No więc jest sobie portowa tytułowa ulica i jej mieszkańcy. Przede wszystkim doktorek, znaczy się morski biolog, przez wielu uważany za lekarza, bardzo dobry facet. Chiński sklepikarz, burdelmamuśka ze swoja ferajną, banda niegroźnych pijaczków - niebieskich ptaków i cała rzesza różnych dziwolągów, jak np. rodzina, która mieszka w kotle. Wszystkich ich łączy szacunek i wdzięczność do doktora, który niejednemu pomógł w niejednym. Postanawiają więc przygotować mu imprezę urodzinową. I oto cała treść książki, w której kluczowa jest atmosfera, postaci, optymizm oraz łagodne poczucie humoru.

Ależ ten Steinbeck pisze! O ludziach, którzy w trudnych czasach zachowują człowieczeństwo, o zdarzeniach, przyrodzie, żabach, rozgwiazdach, psie, dziwkach, ciężarówce. O umiłowaniu małej ojczyzny, które jest opisane w wielkim stylu przez znakomitego gawędziarza.

Jeden z moich ulubionych pisarzy z czasów studiów, z przyjemnością wróciłam do jego książek. Steinbeck doskonale tworzy historie, od razu sięgam po kontynuację - chętnie się dowiem, jak dalej płynęło życie na Nadbrzeżnej.

Niestety, do "Tortilli Flat" jej kontynuacji bardzo daleko.

Niestety, do "Tortilli Flat" jej kontynuacji bardzo daleko.

Dziś poczyniłem konsumpcję opowiadania "Ulica Nadbrzeżna" I było to moje pierwsze przerobione dzieło amerykanina. Popełniłem to w formie odsłuchu i jestem kontent. Maciej Kowalik przeczytał to doskonale.

Jasiu Steinbeck opisał w tym opowiadaniu życie pewnej społeczności, która mieszka w dzielnicy przemysłowej na wybrzeżu.
Przedstawiono nam gospodarność Azjatów, sąsiednią pomoc, ojcowską troskę oraz dziecięcą wrażliwość. Nie brakuje to również ukazania zapobiegliwości elementu lubującego napoje wyskokowe. Steinbeck nie zapomniał wspomnieć o narodach, które przyczyniły się do bogactwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Namawiam do zapoznania się z tym utworem.

Przedstawiono nam gospodarność Azjatów, sąsiednią...

Kapitalnie się bawiłem poznając przygody Macka i chłopaków. Steinbeck jest mistrzem bezapelacyjnie :) Cyt: "Ktoś powinien napisać uczoną rozprawę o moralnym, fizycznym i estetycznym wpływie modelu T Forda na naród amerykański. Dwa pokolenia Amerykanów wiedziały więcej o fordowskim zaworze wlotowym niż o łechtaczce, o planetarnym systemie przekładni niż o
planetach w ogóle". Polecam!

planetach w...

• Literatura amerykańska