Historia życia Toma Jonesa czyli dzieje podrzutka, t.1-2

The history of Tom Jones, a foundling
literatura piękna
Anna Bidwell
Inne

Urzekająca, świeża, pełna ciekawych i niebanalnych dygresji, wartka akcja, proza z najwyższej półki.

Być może zakończenie jest najmniej zadowalającym elementem (choć z drugiej strony...po tylu zawirowaniach jakie przeżyli bohaterowie ;), nie zmieni to jednak mojej opinii o tej pozycji - esencja powieści. Ponad tysiąc stron, które się pochłania w mgnieniu oka i nie żałuje ani minuty spędzonej z nimi.

Dlaczego jest to powieść wielka? Otóż dlatego, że Fielding zawarł w niej wiele nowych elementów, walnie przyczyniając się do reformy powieści angielskiej i nie tylko, którą to reformę zapoczątkował Daniel Defoe, a z powodzeniem kontynuował Laurence Sterne swoim "Tristramem Shandy". Uderza przede wszystkim systemowa metanarracja - pierwszy rozdział każdej księgi powieści...

Małżeństwo i dwójka dzieci...to ma być szczęśliwe zakończenie? ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z moich ulubionych książek. Czyta się zwinnie i lekko, cały czas z uśmiechem na ustach. Po prostu ją kocham :)

• Literatura angielska
  • Lit. światowa