Profesor Wilczur cz. I

Okładka książki Profesor Wilczur cz. I Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Okładka książki Profesor Wilczur cz. I
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Literia Cykl: Znachor (tom 2) Seria: Seria bestsellerów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza literatura piękna
Znachor (tom 2)
Seria bestsellerów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Literia
2014-02-26
2014-02-26
Tadeusz Dołęga Mostowicz

Jestem rozczarowana tą książką. Wątki naciągane. Szlachetność Wilczura już poznaliśmy w pierwszej części, w tej niczym nowym nie zaskoczył. Dałam 5 gwiazdek tylko ze względu na postać Jemioła.

Przepiękna książka, do której z przyjemnością wrócę za jakiś czas. Uwielbiam ten styl pisania, barwne postaci i ten czarno-biały świat walki dobra ze złem. Jestem jednak bardzo rozczarowana otwartym zakończeniem. Przykro mi, że nie będę w stanie nigdy poznać dalszych losów Profesora Wilczura.

"Ty żyjesz dla innych, inni dla samych siebie" ten cytat idealnie odnosi się do Profesora Wilczura w tej powieści. Może nie jest aż tak niesamowita jak "Znachor", ale ma w sobie tyle ciepła i prawd życiowych, że warto po nią sięgnąć. Postać Rafała Wilczura jest definicją altruizmu. Jedynie zakończenie trochę mnie rozczarowało, myślałam, że profesor dostanie choć namiastkę szczęści tylko dla siebie :)

W obecnych czasach brak tak etycznych lekarzy i ludzi jak profesor Rafał Wilczur

Książka miała swoje momenty ale w zdecydowanej większości nie umywa się do Znachora. Dużo wątków na siłe i trochę bez sensu.

Po tym, co stało się w "Znachorze" i po odzyskaniu pamięci profesor Wilczur powraca do pracy w swojej klinice. Odzyskuje szacunek i stanowiska, ale niestety nie dla wszystkich jest to szczęśliwy zwrot akcji. Zniechęcony intrygami ucieka znowu na wieś, tam gdzie czuje się naprawdę potrzebny. Towarzyszy mu doktor Łucja Pańska, która postanawia zawsze stać u boku ukochanego profesora.
"Profesor Wilczur to mieszanka pozytywnych i negatywnych emocji. Autor rozwinął wątki oraz pogłębił rysy psychologiczne postaci, co stanowiło duży plus. Fabularnie, książka mnie przyciągnęła, pomimo smutniejszego tonu w porównaniu do pierwszej części. Cieszyłam się z powrotu do wiejskiego życia i obserwowania wyborów głównych bohaterów - Wilczura i Łucji, a także śledzenia intryg Dobranieckich. Niemniej jednak, niektóre wątki męczyły mnie i wydawały się nieco zbędne. Całość książki była troszeczkę bardziej oporna w odbiorze niż pierwsza i trochę dłużej ją męczyłam. Nie pochłonęła mnie tak, jak Znachor.
Mimo to, ogólnie podobała mi się. Jest to przede wszystkim książka dla tych, którzy czytali pierwszy tom i mają po nim niedosyt. Mnie samą bardzo ciekawiło, co teraz będzie z życiem profesora i na to odpowiedź dostałam.

Lektura napisana ładnym językiem i dzięki temu, jest przyjemna i bardzo łatwa w odbiorze.
Sama historia, jak i pierwsza jej część, mówi o prostocie, o ludzkich wartościach i o emocjach, które się pojawiają, czy tego chcemy, czy nie.
Od książki nie mogłam się oderwać, nie chciałam, żeby za szybko się skończyła, a jednocześnie, nie mogłam przestać jej czytać.
Jak dla mnie 9/10; 1 punkt odejmuję za nie do końca wyjaśniony wątek z Jemiołem, który mnie zaintrygował (wątek i sam Jemioł).

Jak dla mnie...

Nieszczególnie podobała mi się pierwsza część ale ta jest już zupełnym nieporozumieniem.

Niestety słaba w porównaniu do pierwszej części, trochę na siłę kontynuowany wątek, nowe postaci i wątki miłosne to zupełne nieporozumienie, zakończenie też słabe.

Zakochałam się podobnie jak w pierwszej części!
Profesor Wilczur odzyskuje pamięć, wraca tam gdzie jest jego miejsce. Ale niestety nie wszystkim podoba się jego powrót. Trzeba było zwrócić mu jego stanowiska, a z tym ciężko było się pogodzić doktorowi Dobranieckiemu. Pojawiają się spiski i plotki... Profesor Wilczur ustępuje - i wraca do Radoliszek, bo tam czuł się potrzebny i doceniony.
W tej części powraca też pewna osoba, pod innym nazwiskiem i pojawia się kobieta... Z ogromną przyjemnością wysłuchałam audiobooka i wróciłam do znanych bohaterów. Ta część jest mniej znana niż tak popularny "Znachor", ale nie mniej piękna. Polecam!

Zakochałam się podobnie jak w pierwszej części!

• Audiobooki
  • Klasyka