Żarna niebios

Okładka książki Żarna niebios Maja Lidia Kossakowska
Okładka książki Żarna niebios
Maja Lidia Kossakowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Zastępy Anielskie (tom 0.5) fantasy, science fiction
Zastępy Anielskie (tom 0.5)
Fabryka Słów
2014-03-21
2003-03-18
powieść polska fantastyka polska obrońcy królestwa

Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...
Okładka książki A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tomasz Bochiński, Rafał Dębski, Krzysztof Kochański, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Jacek Piekara, Adam Przechrzta, Mirosława Sędzikowska, Marcin Wroński
A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tom...

Zacznę moze od tego, że nie jestem dużym fanem zbiorów opowiadań - czytalem takie wczesniej i nigdy cudem nie błyskały. Jednak czytając ‘Żarna niebios’ spotkała mnie niespodzianka.
Klimaty typu Niebo-Piekło zawsze mnie interesowały. Problem w tym, ze łatwo w tym temacie przesadzić - wielu autorów popycha elementy fantasy za daleko, inni wtryniają od zatrzęsienia wątków, które sa zwykle bez sensu. A pani Kossakowska urzekła mnie swoim ironicznie ludzkim przedstawieniem bohaterow opowiadan w ksiazce, co zdecydowanie pomaga czytelnikowi w pewnym sensie zgrac sie z przedstawionymi postaciami. Nuta fantastyki jest w dosc umiarkowanej ilosci, ale przyznaje, ze odebralem to jako plus. Wiadomo, Niebo i Piekło w ksiazce to definicja fantasy, ale autorka ma swietny talent do przedstawiania tych elementow w odpowiednin tonie.
Wiekszosc bohaterow ksiazki jest idelanie barwna. Sa tez tacy, którzy totalnie nie zapadają w pamiec, ale jak dla mnie to standard w ksiazce z tyloma stosunkowo krotkimi opowiadaniami.
Ciekawy element tajemniczości samego Boga, który cały czas sie kreci w pobliżu, ale nie chce sie pokazać (nadal mam tu na mysli ten element) - lubie cos takiego.
Jak na pierwsze spotkanie z twórczością nowego autora, uznaje je za sukces. Ksiazka zainteresowała mnie swiatem, gdzie rządzą anioly i demony i zdecydowanie niedługo sięgnę po kolejna część!

Idąc za ciosem odkopywania staroci, po prawie 20 latach postanowiłam pyknąć reread cyklu Anielskiego~ zaczęłam prawilnie, od zbioru.opowiadań 'Żarna Niebios'.

Pamiętam, jak dzierlatką będąc zakochałam się w tym świecie, w bohaterach i całym tym mrocznym świecie aniołów, demonów i wszystkiego tego, co pomiędzy.
Po niemalże 20 latach, czytając to jako osoba dorosła... Nadal jestem zakochana. 🔥 Książki tej autorki zajmują szczególne miejsce w moim serduszku ❤️

Nie spotkacie tu wizji nieba z jaką zazwyczaj mamy styczność. Tutaj istory niebiańskie śmieją się, piją, lulki palą... Tańce, hulanki, swawole. Anioły bratają się z diabłami, w imię wyższych lub niższych celów.
Wszyscy tutaj są tak bardzo podobni ludziom, tacy namacalni, wiarygodni. Jedyne co zostało im z ich jasności to wygląd~
Zachęceni? Słusznie~

Historia stara, ale jara~🔥 zbiór ten stanowi też wstęp do właściwego cyklu zaczynającego się od 'Siewcy Wiatru' - który jest kontynuacją ostatniego opowiadania ze zbioru.
Lekturę cyklu można zacząć bezpośrednio od 'Siewcy' ale zbiór faktycznie świetnie wprowadza nas w prawidła świata, dawkuje nam przedstawienie bohaterów - których jest sporo~

⭐4/5⭐

Po niemalże 20 latach, czytając to jako osoba dorosła... Nadal...

Dużo sobie obiecywałem - zdecydowanie za dużo - choć poprzeczki nie ustawiałem wysoko.

Literatura młodzieżowa (tzn tej zblazowanej części),i to z założeniem, że czytelnicy o aniołach wiedzą tyle, że mają skrzydła. Wrzucenie cytatów z Pisma Świętego i frywolne szastanie biblijnymi imionami aniołów ma podstępnie stwarzać iluzję poważnego dzieła z jakimiś głębokimi przemyśleniami. Uczciwe podejście sugerowałoby stworzenie w pełni własnego uniwersum, bez biblijnych nawiązań, ponieważ one do czegoś zobowiązują. Przykładowo, można skorzystać symbolicznie z imienia Sokrates dla jakiejś postaci, ale jeśli obok niej umieścimy również Platona, Kritona i Alcybiadesa, to sugerujemy tym samym znajomość specyficznego tematu i dajemy sygnał czytelnikowi o treści pomiędzy wierszami. Tutaj Kossakowska czysto instrumentalnie traktuje cały temat i zdradza się zerową wiedzą.

Niestety to prymitywny gniot o zwalczających się mafiach, złożonych z infantylnych półgłówków. Przynajmniej do połowy, bo więcej nie dałem rady przetrawić.

Jedna z moich ukochanych ksiazek. Cala Anielska Seria jest wspaniala!

Jedna z moich ukochanych ksiazek. Cala Anielska Seria jest wspaniala!

A dziś chcę Wam trochę opowiedzieć o jej cyklu anielsko-diabelskim, który rozpoczyna się opowiadaniami pt.: „Żarna niebios”.

🪽 To jest fantastyka, do której będę zachęcać absolutnie każdego z Was. Bo po
Widać ogrom pracy, jaki autorka włożyła w przygotowanie tych powieści. Zgłębiła wszelkie mitologie, by przeprowadzić nas (wraz z głównym bohaterem) przez różne kultury w poszukiwaniach zaginionego Boga.
Tak dobrze skonstruowany język i styl autorki, jest nie do podważenia. Ten wyrafinowany żart, ten sarkazm, te gry słowne. Majstersztyk ❤️
Ten cykl całkowicie zburzy Wasze wyobrażenie o aniołach i diabłach! I fantastycznie! Dzięki temu odkryjecie na nowo inne oblicza choćby Lucyfera (który w głębi duszy jest cichym romantykiem, piszącym wiersze)
oraz innych (może jeszcze nieupadłych) aniołów.

🪽A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście Aniołami. No dobra, może ciężko to sobie wyobrazić, ale spróbujcie🫣😅 Całe swoje życie poświęciliście służbie Bogu. Do tego zostaliście stworzeni. Ale nagle dowiadujecie się, że On zniknął. I nie daje o sobie znać. Co zrobicie, żeby utrzymać ład na świecie? Czy zbratacie się z diabłami? A może wykorzystacie ten moment, żeby zejść na ziemię i skorzystać trochę z tego życia. Doznać tego, czego do tej pory Wam nie było wolno?

🪽I to wszystko ma ta seria. Jest absolutnie fenomenalna. To fantastyka, dogłębnie rozbudowana, że świetnymi bohaterami, pełna tajemnic, zagadek, wielkich bitew. I pełna Aniołów i Diabłów. Tylko że trochę innych, niż Ci, których (wydaje się Wam, że) znacie!

🪽 To jest fantastyka, do której będę zachęcać absolutnie każdego z Was. Bo po

Bardzo udany zbiór opowiadań o istotach z Góry i Dołu. Nie dostrzegłem słabych opowiadań , jedynie dobre i bardzo dobre. Historie są ciekawe i barwne a po przeczytaniu całości ma się ochotę na więcej.

Oj nie, zdecydowanie nie! Audiobook brzmi jak bajka dla dzieci, treść napisana infantylnie, język stylizowany na nie wiadomo jaki, nudą wieje bo te pomysły już były - jak nie w innych książkach to w filmach, mało treści, dużo tekstu; ogólnie nie do przebrnięcia.

Bardzo przejmny zbior opowiadan otwierajacy Cykl Anielski. Autorka ukazala zarowno Aniolow jak i Demony w bardzo ludzkiej formie. Chociaz jedni i drudzy powinni byc istotami przeciwstawnymi, sa ludzaco podobni. Z wygladu i zachowania. Knuja, kombinuja, cpaja i zabijaja. Osadzenie calego uniwersum w reliach niebiansko-piekielnych swietnie sie sprawdzilo. Maja Lidia ma ogromny talent i to widac wyraznie. Dobra fantastyka w ciekawym wydaniu.

Naprawdę fajna książka. Postacie wyraziste. Tak naprawdę trudno wybrać ulubionego bohatera, chyba stawiałabym na Zgniłego Chłopca. Świat wykreowany przez autorkę ma swój urok, jest oryginalny, spójny i ciekawy. Książka nie nudzi. Audiobooka można słuchać ciągiem przez kilka godzin. Zdecydowanie pozycja godna polecenia. Teraz zabieram się za drugą część. Zobaczymy.

Bardzo ciekawa pozycja! Już od dawna chciałam się zapoznać z twórczością Pani Kossakowskiej. Książka, choć to zbiór opowiadań, od pierwszej strony pozwala utonąć w Uniwersum, jakie stworzyła autorka. Gdzie Anioły i Demony mają bardzo ludzkie cechy, nie są idealni, ale mimo wszystko się starają. W każdym z opowiadań wwiercało się we mnie drugie dno, zmuszało mnie do refleksji nad życiem doczesnym i wiecznym. Ostatnia historia różniła się od pozostałych, była mocno krwawa i brutalna, dała zapowiedź do kolejnego tomu. Uważam, że to kawał porządnej literatury, gdzie nie ma zbędnych słów, a jest prawdziwy kunszt pisania.