Rozważna i romantyczna

klasyka
Michał Filipczuk
Złota Seria
XIX wiek

Ostatnia powieść z ekskluzywnej edycji limitowanej, to druga na moim koncie książka autorstwa Jane Austen. W przeciwieństwie do „Dumy i uprzedzenia” jest to historia zdecydowanie mniej angażująca w wątek miłosny głównej bohaterki. Za postać wiodącą uważam Eleonorę Dashwood, która w pierwszych rozdziałach poznaje Edwarda Ferrarsa. Między nimi nawiązuje się nić porozumienia,...

Klasyka, wiadomo, ale przed Austen nie kląkam. Materiał na piękne filmy, ale sama książka - nie. Nuda, infantylizm. To, co mogłoby być ciekawe sprowadzone do jednego zdania.

ksiazkowe_opowiesci
"Nie potrzeba słów tam, gdzie czyny świadczą same za siebie."
Sama nie wiem czego spodziewałam się po "Rozważnej i romantycznej", że tak długo unikałam Austen!
Przecież ta książka to karuzela emocji! 🤯
Poznajemy cztery panie Dashwood; matkę i trzy córki — najstarszą Eleonorę, średnią Mariannę i najmłodszą Małgorzatę.
Rozważna Eleonora podbiła...

Uwielbiam!

Kolejne "dramaty panien na wydaniu" tym razem dramaty te zostały jeszcze bardziej uwypuklone.
Sam styl jest przyjemny w odbiorze, co sprawia, że książkę pochłania się niezwykle szybko.

Lekturę wspominam przyjemnie, książka jest napisana w stylu który pozwala czytać książki dla samego stylu właśnie, jest to książka tego rodzaju, które w wolnej chwili mogę otworzyć na dowolnej stronie i poczytać nie zważając na treść, ale dla samej przyjemności z budowy zdań i melodii tekstu - co zawdzięczam zapewne również tłumaczeniu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej...

Książka całkiem fajnie, ale mnie nie wciągneła jakoś bardzo (raczej jest to wina tego że bardzo długo ją czytałam). Czytając ją odczuwa się realia epoki z jakiej pochodzi i jest przyjemną lekturą.

Nie wiem skąd tu tyle negatywnych komentarzy? Czyżby to była lektura szkolna? ;)

Powieść sprzed ponad 200 lat, napisana pięknym językiem tamtych czasów, z kurtuazją, lecz nie bez zadumy nad losami ludzkimi. Takim językiem nie posługujemy się już, a to prawdziwa perełka poobcować z nim i przy okazji prześledzić losy dwóch panien na wydaniu, o dość różnych charakterach i...

Nudne, słabe, przegadane. Gwiazdki daję tylko za to, że mogłam dzięki tej książce poznać trochę historii i obyczajów epoki.

Najnudniejsza historyczna powieść obyczajowa jaką dane mi było dotąd czytać. W zasadzie przez całą długość lektury nie działo się nic, prócz oczekiwania na to, co było wiadome od początku. Niestety, rozczarowanie. Piąteczka, bo to jednak Austen i jej prozę bardzo miło się czyta.

13 952
    6 982