Okładka książki Science and Sanity: An Introduction to Non-Aristotelian Systems and General Semantics Alfred Korzybski
Alfred Korzybski Wydawnictwo: Institute of General Semantics popularnonaukowa
popularnonaukowa
Institute of General Semantics
1933-01-01
1933-01-01
Matematyka filozofia Nauka Psychofizjologia Semantyka ogólna

To niewiarygodne, ze nie ma polskich tłumaczeń, wybitnego Polaka Alfreda Korzybskiego, autora prekursorskich a kultowych książek "Science and sanity - an introduction to non Aristotelian Systems and General Semantics" (Nauka i zdrowie psychiczne) oraz "Manhood of Humanity" (Dojrzałość ludzkości). Ciekawe, że ilość, a przedewszystkim jakość popularnych cytatów tego autora, obejmunie niemal kompletną treść obu książek.

Np. (tłumaczenie własne) - "Poprzez nieskończoną, naukową specjalizację mnożą się gałęzie nauki, co z powodu braku koordynacji powoduje światowe problemy. Ta porażka filozofii w wypełnianiu jej chlubnej misji naukowej koordynacji jest odpowiedzialna za chaos w świecie myśli ogólnej. Świat nie ma zbiorowych lub zorganizowanych wyższych ideałów i celów, ani nawet stałych celów ogólnych. Życie jest przypadkową grą prywatnych lub zbiorowych ambicji i zachcianek." - Manhood...
Wygląda na to, że beneficjenci mętnej wody w naszym kraju, stanowczo nie życzą sobie abyśmy próbowali spoglądać na problemy pod tym kątem.

Cytat z Science and Sanity, niczym żywcem wyjąty z Maslowa czy też Jankowskiego lub Dąbrowskiego -"Jak widzieliśmy, różnica między psychicznym "zdrowiem" a "niedomaganiem" jest subtelna. Czytelnikowi należy przypomnieć, że trzeba mieć 'poczciwy umysł'*, aby mieć problemy. Kretyni, imbecyle i idioci wprawdzie 'umysłowo' cierpią na niedostatki, ale nie mogliby być uznani za 'niezdrowych'."
Ciągle "normalność" jest w psychologii i psychiatrii kryterium ilościowym, przez to większość jest kwalifikowana jak "normalni" z czym Maslow stanowczo się nie zgadza - i ma rację.

Na koniec ogólna przyczyna systemowej niechęci do Korzybskiego jako cytat z Science and Sanity - "Osiągnięcia człowieka polegają na posługiwaniu się symbolami.... musimy więc uznać, że jesteśmy symbolicznymi, semantycznymi istotami, zaś ci, którzy rządzą symbolami, rządzą nami".

* Jak "czują cię tylko umysły poczciwe..." - Krasicki.

Mega kozacka książka!

Napisana przez rodaka którego uważa się za głównego filozofa Semantyki!!!

Naprawdę fenomenalna książka !!! Każdy kto lubi czytać powinien ja chociaż spróbować przeczytać!

Pozdrawiam
Maciej Słupsk 2021

Mega kozacka książka!

Napisana przez rodaka którego uważa się za głównego filozofa Semantyki!!!

Pozdrawiam
Maciej Słupsk 2021

• Literaturoznawstwo / Lingwistyka
  • Nieskończone
  • Po angielsku
  • Anglojęzyczne
  • Filozofia / Religie

Alfred Korzybski Science and Sanity: An Introduction to Non-Aristotelian Systems and General Semantics Zobacz więcej