Kråkflickan

Okładka książki Kråkflickan Erik Axl Sund
Okładka książki Kråkflickan
Erik Axl Sund Wydawnictwo: Pocketförlaget Cykl: Oblicza Victorii Bergman (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Oblicza Victorii Bergman (tom 1)
Pocketförlaget
2011-03-23
2011-03-23
szwedzki
literatura szwedzka Victoria Bergman

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Przedziwna książka. Ale wciągnęła mnie i szybko przeczytałam. Styl też mi odpowiadał, krótkie rozdziały, żadnych długich opisów

Ciekawa książka. Biorę się za część drugą

Ciekawa książka. Biorę się za część drugą

W opinii innego Czytelnika przeczytałam, że przewidywalna. Ale mnie zaskoczyła. Spodziewałam się czegoś innego. Nie wiem dokładnie w którym momencie zorientowałam się o co chodzi, nie było to jednak w pierwszej połowie. W innej opinii znalazłam stwierdzenie, że czyta się z bólem serca. Myślę, że dobrze ktoś napisał. W kiszące jest dużo cierpienia i robi się przykro. Ogólnie jest to dość dobra pozycja.

Dla osób o mocnych nerwach. Czyta się z bólem na sercu.

Dla osób o mocnych nerwach. Czyta się z bólem na sercu.

"Jak wiele człowiek potrafi znieść, zanim dokona się w nim całkowity upadek i przeobrazi się w potwora?".
Mocny i mroczny pierwszy tom trylogii, którą na pewno przeczytam do końca. Kawałeczki układanki zgrabnie składają się w spójną całość, odsłaniając czytelnikowi co rusz nowe informacje, przez co całą książkę czyta się z dużym zaciekawieniem, zastanawiając się co będzie dalej. Tytuł godny polecenia.

Książka po prostu koszmarna. Wszystkie trzy tomy to niesamowicie przygnębiające babranie się w najbardziej zwyrodniałych i zdeprawowanych zakamarkach ludzkich umysłów oraz umysłów ofiar tych deprawacji. Kryminał to dla mnie lektura niezbyt ambitna, której zadaniem jest dostarczenie mi rozrywki podczas różnych zajęć domowych, jednak tutaj (pomimo świetnego lektora) nie ma o tym mowy. Słuchałam jej jak jakiejś publicystyki, gdyż przez kilkadziesiąt lat życia, które już mam za sobą, doskonale zdaję sobie sprawę, że takie rzeczy dzieją się naprawdę (ostatnio nawet, wyjątkowo głośny przypadek z pedofilami w elitarnych sferach USA i Wielkiej Brytanii - a jak jest to poważny i głęboko sięgający problem świadczą "tajemnicze" samobójstwa w celach),jednak czytanie o tego typu zjawiskach ze szczegółami - to przekracza granice wrażliwości normalnego człowieka. Zresztą pisanie też, dlatego zastanawiam się czasem co dzieje się w umysłach i jaka jest rzeczywista wiedza (oraz skąd się ona bierze) osób, które tego typu powieści piszą...
Być może przesadziłam dając książce jedną gwiazdkę, ale słowo "beznadziejna" dokładnie odzwierciedla odczucia jakie mi towarzyszyły podczas jej czytania. Stanowczo odradzam - ta książka jest jak trucizna.

W powieściach Erika Axl Sunda Sztokholm jest opisany tak dokładnie, i tak precyzyjnie, że gdybym tam zamieszkał, to nie pogubiłbym się w sieci ulic i dzielnic. Ale w tym Sztokholmie brakuje mi jednego, i to szczególnie właśnie u tych Autorów, mianowicie jakiejkolwiek wzmianki o gangach uchodźców, o miejscach, które policja omija szerokim łukiem. W którymś z kryminałów czytałem o Komitetach Obywatelskich, które zastępowały policję w takich niezręcznych sprawach. Ale przypuszczam, że to jest temat tabu.
Co do książki – pierwsza połowa była tak nudna, i tak chwilami fatalnie napisana, że chciałem zrezygnować z czytania. Niedojrzała pani psycholog i monotonna pani komisarz, postacie papierowe, słabo zarysowane, no i te wszystkie zbrodnie, i jakieś pamiętniki, i kasety magnetofonowe były dla mnie nieprzekonujące. Przeróżne rodzaje narracji niczego nie zmieniały. Brakowało mi w tej prozie wigoru, pisarskiego pazura.
Ale przetrwałem ten czytelniczy kryzys, i dobrze się stało, bo ostatnia partia powieści była świetna.
Bardzo często czytam o nędznych zarobkach w policji. Polska – jako kraj wiodący – mogłaby wprowadzić jakieś 500 albo 800 plus dla mundurowych, inne kraje szybko by to podchwyciły i nawet w szwedzkich kryminałach każdy policjant jeździłby najnowszym Volvo.

Jezeli by wyciąć zbędne opisy , zapychacze to byla by to o wiele lepsza pozycja. Trochę za duzo tego było i czasami omijalam strony, ponieważ nic nie wniosły do kskazki . Mam nadzieje , ze kontynuacja będzie juz lepsza .

Muszę przyznać że jest trochę zbyt "rozlazła" Za dużo niepotrzebnych opisów. Lepiej 100 stron mniej i by było ok🤔🤨

W moim odczuciu jest to bardziej psychologiczna książka niż kryminalna. Dosyć długo się rozkręca, ale koniec płynie bardzo szybko i niejako rekompensuje wolne tempo.
Btw, obecnie do dorwania tylko na rynku wtórnym.

Btw, obecnie do dorwania tylko na rynku wtórnym.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał